MŚ we Francji: Podwójny awans dwójki podwójnej

Mistrzynie Europy Natalia Madaj i Magdalena Fularczyk-Kozłowska wywalczyły finał A mistrzostw świata w Aiguebelette, przy okazji załatwiły sprawę kwalifikacji olimpijskiej – popłyną w Rio

Publikacja: 04.09.2015 18:49

MŚ we Francji: Podwójny awans dwójki podwójnej

Foto: ROL, Krzysztof Rawa

—korespondencja z Aiguebelette

Jezioro Aiguebelette i okolice wyglądają jak ze zdjęcia reklamy turystycznej Sabaudii, czasem lśnią w słońcu, czasem nikną za mgłą, ale na szmaragdowej wodzie między zalesionymi wzgórzami odpoczynku nie ma. Mistrzostw świata weszły w decydującą fazę.

Natalia Madaj i Magdalena Fularczyk-Kozłowska, z których startem reprezentacja Polski wiąże największe nadzieje, popłynęły w piątek w pierwszym z półfinałów kobiecych dwójek podwójnych. Rozegrały wyścig z rutyną – najpierw skuteczny start i po 500 m trzecie miejsce (ostatnie dające awans), w połowie dystansu lekkie przyspieszenie, by rywalkom pokazać odpowiednią moc, potem już w miarę spokojne pilnowanie drugiego miejsca, skoro na prowadzenie bardzo chciała wyjść osada z Grecji.

Czas Madaj i Fularczyk-Kozłowskiej – 6.52,34 (Greczynki – 6.51,86), na trzecim miejscu Niemki – 6.53,70. Porównanie z dwójkami, które awansowały z drugiego półfinału wypada obiecująco, choć wróżyć w takich sprawach niełatwo.

Nowa Zelandia wygrała w czasie 6.52,35, o 0,01 s gorszym od Polek, Litwinki miały 6.53,48, Wielka Brytania – 6.54,11. To są pewne uczestniczki igrzysk w Rio, z finału B dojdzie jeszcze pięć osad. Wielki finał z polskimi mistrzyniami Europy w niedzielę o 13:15.

O finał A walczył także polski skiffista Natan Węgrzycki-Szymczyk. Był w półfinale piąty (6.58,05). Wygrał Litwin Mindaugas Griskonis 6.47,35 przed Ondrejem Synkiem (Czechy) – 6.50,67 i Angelem Rodriguezem (Kuba) – 6.53,30. W przypadku Polaka pozostaje zatem walka o nominację olimpijską. Warunek jest trudny, ale jego spełnienie chyba jest w zasięgu młodego wioślarza: trzecie lub lepsze miejsce w finale B.

W piątek oglądaliśmy na jasnozielonych wodach jeziora Aiguebelette finały w konkurencjach nieolimpijskich. W finałach A Polek i Polaków zabrakło, ale Jerzy Kowalski (jedynka wagi lekkiej) dzielnie płynął w finale B, był trzeci. Złoto zdobył Nowozelandczyk Adam Ling. W tej samej konkurencji wśród kobiet w finale C (miejsca 13-18) walczyła Martyna Mikołajczak, była druga, czyli 14. na świecie.

W Aiguebelette rozgrywano także mistrzostwa świata i kwalifikacje paraolimpijskie – medale rozdano w czwartek. Polskę reprezentowały trzy osady. Dwójka mieszana Jolanta Pawlak z Michałem Gadowskim w konkurencji TAMix2x (zawodnicy wiosłujący rękami i tułowiem) pewnie wygrała finał B, co oznaczało 7. miejsce na świecie i awans na paraigrzyska w Rio de Janeiro.

Skiffista Jarosław Kailing w konkurencji ASM1x (zawodnicy wiosłujący teoretycznie samymi rękami, w praktyce pomagający sobie nieco barkami) zajął 6. pozycję w finale B, czyli 12. na świecie. Na paraolimpiadę trochę za daleko – kwalifikowała się najlepsza ósemka.

Mieszana czwórka ze sternikiem w konkurencji LTAMix4+ (dwie zawodniczki i dwóch zawodników ze sternikiem lub sterniczką, dwie osoby wśród wiosłujących muszą być niewidome i dwie z upośledzeniem ciała), czyli Monika Kotzian, Katarzyna Soczewka, Robert Niesyczyński, Rafał Sitek ze sterniczką Joanną Hantzschel walczyli w finale C, zajęli ostatnie 5. miejsce i też nie zdobyli biletów do Rio.

Transmisja telewizyjna z sobotnich finałów w Eurosporcie od 13:15. Wtedy zaczynają się finały A (miejsca 1-6) ,wśród nich o 14:30 ten polską kobiecą czwórką podwójną (Agnieszka Kobus, Joanna Leszczyńska, Maria Springwald i Monika Caciuch).

Wcześniej, od 12:00 zaczynają się finały B, których znaczenie polega przede wszystkim na tym, że są walką o start w igrzyskach.

> Polskie starty – piątek:
MĘŻCZYŹNI
Jedynka – półfinał A/B: 5. N. Węgrzycki-Szymczyk 6.58.05
Jedynka wagi lekkiej – finał B: 3. J. Kowalski 7.08,68
Dwójka podwójna – półfinał C/D: 3. Polska (D. Czaja, M. Zawojski) 6.16,18
Dwójka bez sternika – finał D: 2. Polska (K. Wojewodzic, P. Hojka) 6.54,46
Czwórka bez sternika wagi lekkiej – półfinał C/D: Polska (R. Serwiak, M. Stańczuk, Ł. Siemion, M. Bernatajtys) nie wystartowała

KOBIETY
Dwójka podwójna – półfinał A/B: 2. Polska (M. Fularczyk-Kozłowska, N. Madaj) 6.52,34
Jedynka wagi lekkiej – finał C: 3. M. Mikołajczak 8.09,48

> Klasyfikacja medalowa (zł., sr., brąz., razem)
1. W. Brytania 3 6 0 9
2. Niemcy 2 2 1 5
3. Australia 2 0 0 2
3. Nowa Zelandia 2 0 0 2
5. Francja 1 2 1 4
6. USA 1 1 2 4
7. Izrael 1 0 0 1
8. Słowenia 0 1 0 1

Szachy
Sukces polskiego arcymistrza. Jan-Krzysztof Duda z medalem mistrzostw świata
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Inne sporty
Polak płynie do USA. Ksawery Masiuk będzie trenował ze szkoleniowcem legend
Inne sporty
Czy to najlepszy sportowiec 2024 roku? Dokonał rzeczy wyjątkowych
Inne sporty
Tomasz Chamera: Za wizerunek PKOl odpowiada jego prezes
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
pływanie
Mistrzostwa świata w pływaniu. Rekordowa impreza reprezentacji Polski
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay