Mistrzostwa świata w futsalu. Brazylia wraca na tron

W finale rozgrywanych w Uzbekistanie mistrzostw świata w futsalu Brazylia pokonała Argentynę 2:1. To szósty w historii tytuł Canarinhos.

Publikacja: 06.10.2024 19:31

Brazylijczycy trzykrotnie wygrywali futsalowe mundiale w ubiegłym wieku, a w tym w latach 2008 i 2012. W tym roku jak zwykle byli faworytem, ale historia nauczyła ich już, że nie zawsze z taką presją sobie radzą. W 2016 roku sensacyjnie ulegli Iranowi już w 1/8 finału, pięć lat później w półfinale ulegli Argentynie.

Tegoroczny finał był więc rewanżem za tamto spotkanie. Brazylia do przerwy prowadziła 2:0, ale w drugiej połowie Argentyńczycy szaleńczo atakowali, by odrobić straty. Udało im się to tylko połowicznie – zdobyli kontaktową bramkę na dwie minuty przed końcem meczu. Na więcej Brazylijczycy nie pozwolili, choć w całym pojedynku statystycznie byli drużyną słabszą - tylko 34 razy uderzali na bramkę rywali, przy aż 61 strzałach Argentyny. W celnych lepsi 26 do 11 byli przegrani, którzy od trzech edycji nie schodzą z podium – po złocie w 2016 roku wywalczyli kolejno dwa srebra.

Dominacja Brazylii w futsalu staje się więc jeszcze bardziej wyraźna. Na dziesięć turniejów mistrzostw świata wygrali aż sześć. Dwa razy najlepsza w piłce halowej była Hiszpania, po razie – Portugalia i wspomniana Argentyna.

Mistrzostwa świata w futsalu. Pierwsze w historii podium Ukrainy

Z brązowymi medalami wyjadą z Uzbekistanu reprezentanci Ukrainy, którzy w meczu o trzecie miejsce wysoko, 7:1 pokonali debiutującą na mistrzostwach Francję. Do stanu 2:1 Francuzi jeszcze się trzymali. Gdy Jewhenij Żuk w odstępie 46 sekund zdobył dwie bramki, trener Francji zdecydował się na wycofanie bramkarza, co przyniosło odwrotny efekt od zamierzonego - kolejne trafienia dokładali tylko Ukraińcy.

W reprezentacji Ukrainy zagrali trzej futsaliści z polskich klubów – bramkarz Kyryło Cypun z Piasta Gliwice oraz Nazar Szwed i Artem Fareniuk z Texom Eurobusu Przemyśl (przy czym ci ostatni na debiut w Fogo Futsal Ekstraklasie dopiero czekają - zostali pozyskani w letnim okienku transferowym). To pierwszy przypadek, gdy zawodnicy z polskiej ekstraklasy zdobywają medale na mistrzostwach świata.

Reprezentacja Polski w Uzbekistanie nie wystąpiła – odpadła z europejskich kwalifikacji na ostatnim ich etapie - w barażu z Chorwacją.

Mistrzostwa świata w futsalu
Wyniki

Finał
Brazylia – Argentyna 2:1 (2:0).
Bramki: Ferrão (6), Rafa Santos (13) - Matias Rosa (38).

O trzecie miejsce
Ukraina – Francja 7:1 (1:0)
Bramki: Ihor Czerniawski (11), Mychajło Zwarycz (22), Jewhenij Żuk 2 (27, 28), Danyił Abakszyn 3 (30, 30, 33) - Ayoub Saadaoui (23).