Kolejne kłopoty TVP Sport podczas transmisji. Kibice niezadowoleni, stacja mówi o ataku hakerów

Podczas meczu Euro 2024 Polska-Austria strona internetowa TVP Sport przestała działać, a transmisja z "meczu o wszystko" podopiecznych Michała Probierza była częściowo niedostępna. TVP opublikowała komunikat, w którym mówi o ataku hakerów.

Aktualizacja: 21.06.2024 19:37 Publikacja: 21.06.2024 19:26

Kibice, którzy chcieli obejrzeć mecz Euro 2024 Polska-Austria w serwisie internetowym TVP Sport mieli powody do rozczarowania

W czwartek reprezentacja Polski gra na Stadionie Olimpijskim w Berlinie swój drugi mecz na Euro 2024. W pierwszym spotkaniu Biało-Czerwoni po dobrym meczu przegrali z faworyzowaną Holandią 1:2, zaś przed nimi mecz z wicemistrzami świata Francuzami. W tej sytuacji pojedynek z Austrią piłkarze kadry prowadzonej przez Michała Probierza muszą wygrać, jeśli myślą o awansie do dalszej fazy rozgrywek.

Mecz Polska-Austria. Kłopoty z transmisją TVP Sport

Mecz wzbudził duże zainteresowanie kibiców. Wyłączne prawo do transmitowania w Polsce kompletu spotkań podczas Euro 2024 ma Telewizja Polska, która transmituje mecze nie tylko na swojej na antenie, ale także w internecie. Spotkania Euro 2024 można oglądać na żywo w aplikacji oraz na stronach internetowych TVP Sport. Poza transmisją, nadawca oferuje wywiady z piłkarzami, trenerami i kibicami oraz prezentuje wypowiedzi ekspertów, zaś w mediach społecznościowych udostępnia klipy z najciekawszymi momentami meczów.

Po raz kolejny jednak podczas meczu Polski na Euro 2024 Telewizja Polska ma kłopoty. W trakcie inauguracyjnego spotkania Biało-Czerwonych z Holandią TVP Sport zawiodła — kibice nie mogli wejść na stronę stacji, nie można było oglądać transmisji, później usługę przywrócono. "Telewizja Polska padła ofiarą ataku hakerskiego. Atak został przeprowadzony ok. godz. 15" – podało potem TVP Info. - Gdybyśmy od razu nie zareagowali, wielu Polaków miałoby problem z obejrzeniem meczu. O godzinie 15. nastąpił atak DDOS na TVP. Zareagowaliśmy w ciągu kilkudziesięciu sekund - mówił potem wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski.

W piątek podczas meczu Polska-Austria transmisja spotkania w serwisie internetowym TVP Sport przestała być dostępna po niespełna 4 minutach. Kibice w mediach społecznościowych nie kryli oburzenia, zarzucając stacji brak profesjonalizmu oraz niewyciągnięcie wniosków z poprzedniej awarii. Zamiast meczu, kibicom wyświetlał się komunikat "Ups... coś poszło nie tak". Po pewnym czasie transmisja została wznowiona, ale potem znów została przerwana. Awaria powtarzała się w czasie pierwszej połowy kilka razy.

Komunikat w sprawie przerwanej transmisji wystosował Dział Komunikacji Korporacyjnej TVP. Według tego źródła, Telewizja Polska stała się celem ataku hakerów.

"Telewizja Polska ponownie stała się celem zaawansowanego ataku cybernetycznego. Tym razem infrastrukturę informatyczną nadawcy zaatakowano w trakcie transmisji online meczu Polska – Austria rozgrywanego podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA Euro 2024" - czytamy. "TVP szybko zneutralizowała zagrożenie, ale dla zapewnienia nieprzerwanej transmisji spotkania w internecie przygotowała alternatywne rozwiązanie" - brzmi tekst, w którym nie podano dalszych szczegółów.

"Przepraszamy za kłopoty techniczne związane z przekazem meczu Polska – Austria w internecie. Obecnie intensywnie pracujemy nad stabilnością transmisji. Ze wstępnych ustaleń wynika, że po raz kolejny infrastruktura stron internetowych TVP została poddana atakowi DDoS" - podała TVP Info w serwisie X (dawniej Twitter). Stacja podała, że "dla zapewnienia nieprzerwanego dostępu do transmisji" uruchomił alternatywną stronę, na której mecz Polska-Austria ma być dostępny "bez zakłóceń".

Do przerwy Polska remisowała z Austrią 1:1 po golach Gernota Traunera i Krzysztofa Piątka.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
Euro 2024
Euro 2024. Stefan Szczepłek: Gruzin chwycił za miecz
Euro 2024
Gruzja ma nowe marzenie. Jak outsider awansował do 1/8 finału Euro 2024?
Euro 2024
Euro 2024: Tabele grupowe i wyniki meczów
Euro 2024
Gruzja w 1/8 finału Euro 2024! Wielki mecz z Portugalią i wściekły Cristiano Ronaldo