Turcja - Gruzja: szalony mecz pięknych goli. Cristiano Ronaldo stracił swój rekord

Kolejne piękne gole na Euro 2024 i historyczny dzień dla Gruzji. Jej reprezentacja w swoim debiucie na wielkim turnieju zagrała pełen zwrotów akcji mecz ze wspieranymi w Dortmundzie przez tłumy rodaków Turkami. Turcja wygrała po wspaniałych strzałach, a wynik na 3:1 został ustalony strzałem do pustej bramki w doliczonym czasie gry.

Publikacja: 18.06.2024 20:02

Gruzja na Euro 2024 jest jedyną reprezentacją, która debiutuje w mistrzostwach Europy, ale trema dość szybko ją opuściła.

Dlaczego Gruzja jest w UEFA i może grać na Euro 2024?

Jak w ogóle doszło do tego, że Gruzja, która według części umownych granic między kontynentami z Europą ma wspólnego niewiele lub nic, należy do UEFA i może rywalizować o mistrzostwo Europy?

Gdy w latach 90. rozpadał się Związek Radziecki, UEFA dała republikom wybór: nawet te położone geograficznie w całości w Azji mogły do niej przystąpić, w uznaniu ich prawa do spuścizny ZSRR. Wybór Europy był oczywisty dla takich krajów jak Litwa, Łotwa, Estonia, Rosja, Ukraina, Białoruś i Mołdawia. Tak samo uczyniły też kraje kaukaskie: Armenia, Azerbejdżan i Gruzja. W przypadku Gruzji, musiała ona tylko przed eliminacjami Euro 1996 przekazać na ręce UEFA dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa. Z czasem (2002 r.) do tego grona dołączył Kazachstan, który wyprosił u europejskich federacji zgodę na przenosiny z Azji. Po tej sprawie UEFA zablokowała tego typu przeprowadzki. Gdy ówczesny szef europejskiej unii piłkarskiej Michel Platini w 2012 r. odwiedził Duszanbe, pytany o włączenie Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu, odpowiedział wprost: – W1992 r. te kraje wybrały Azję. Nie potrzebujemy sporu między UEFA a azjatycką konfederacją.

Gruzji za ósmym razem udało się - po barażach - przejść eliminacje do Euro. Jednak, dla jasności, trzeba przypomnieć, że sami gruzińscy piłkarze grywali już na wielkich turniejach (nawet przeciw Polsce na mundialu 1982), tyle że w barwach ZSRR.

Euro 2024. Turcja — Gruzja meczem pięknych goli. Arda Güler superstar

Reprezentacja Turcji w Dortmundzie była wspierana przez tysiące swoich rodaków na trybunach. Głośny doping niósł Turków w pierwszej fazie meczu i w 25. minucie Mert Müldür z tureckiego Fenerbahce fantastycznym strzałem zdobył jednego z kilku najładniejszych goli na Euro 2024. Gruzini byli jeszcze w szoku, gdy — po dwóch minutach — dostali drugi cios. Na ich szczęście w akcji po której Kenan Yildiz strzelił do bramki był jednak minimalny spalony.

I dopiero wtedy Gruzini się otrząsnęli. Zaczęli grać z dużą swobodą (pokazywał ją nie tylko gwiazdor Napoli Kwicza Kwaracchelia, ale też m.in. były piłkarz Wisły Kraków i Lecha Poznań Gio Citaiszwili; na boisku był też zawodnik Cracovii Otar Kakabadze) i dość szybko, bo 32. minucie wyrównali. Akcję Giorgiego Koczoraszwilego prawą stroną boiska wykończył Georges Mikautadze (Ajax / Metz). Ten sam zawodnik, urodzony i wychowany we Francji, po chwili mógł dać Gruzji prowadzeniem, efektownym strzałem „nożycami”.

Mecz zaczął wyglądać jak rollercoaster, piłka wędrowała od jednego pola karnego do drugiego. Do przerwy więcej goli jednak nie zobaczyliśmy, a więc 1:1 po pierwszej połowie.

W drugiej połowie impas przełamała jednak 19-letnia gwiazdka Realu Madryt, Arda Güler. O ile gola Müldüra można nazywać "jednym z najładniejszych goli Euro 2024", to huknięcie Gülera zza pola karnego w górny róg bramki chyba trzeba nazwać, po prostu, najwspanialszym golem tego turnieju. Ale to już każdy może ocenić sam. Arda Güler został tym samym najmłodszym debiutantem w historii Euro, który strzelił gola — w wieku19 lat i 114 dni pobił rekord Cristiano Ronaldo z Euro 2004 (w momencie strzelania gola starszego od Turka o dwa tygodnie).

Gruzini walczyli do końca o historyczny punkt, mogli, a nawet powinni wyrównać, gdy Koczoraszwili uderzył piłką w poprzeczkę. Jeszcze w trzeciej minucie doliczonego czasu drugiej połowy Mikautadze zdjął piłkę z nogi Koczoraszwilemu i chybił. Jeszcze w 96. minucie piłka obiła słupek, a dobitkę głową odbił jeden z tureckich obrońców. I Gruzini gola na 2:2 już nie zdobyli. Za to w ostatniej akcji meczu, po wybiegnięciu bramkarza Mamardaszwilego pod bramkę Turków, Kerem Aktürkoğlu wykorzystał kontrę i strzelił do pustej bramki Gruzji.

Euro 2024. Turcja — Gruzja 3:1 (1:1) [WIDEO]

1:0 Mert Müldür  - 25. minuta

1:1 Georges Mikautadze (32. minuta)

2:1 Arda Güler (65. minuta)

3:1 Kerem Aktürkoğlu (90+6.)

Kto kiedy pierwszy raz grał na mistrzostwach Europy? Debiuty reprezentacji na Euro