Walka stulecia rozstrzygnięta. Ołeksandr Usyk wygrywa z Tysonem Furym

Ołeksandr Usyk wygrywa walkę stulecia, którą okrzyknięto jego starcie z Tysonem Furym. Ukrainiec w tym pojedynku był górą i tym samym został niekwestionowanym mistrzem wagi ciężkiej.

Publikacja: 19.05.2024 10:10

Walka stulecia rozstrzygnięta. Ołeksandr Usyk wygrywa z Tysonem Furym

Foto: AFP

Walka bokserska Tyson Fury — Ołeksandr Usyk była wyrównana. W początkowej fazie Brytyjczyk miał nawet minimalną przewagę.

Tyson Fury przeważał na początku starcia

Ukrainiec inicjatywę ponownie przejął w ósmej rundzie, w której Brytyjczyk zaczął krwawić z nosa. W ostatecznej fazie Usyk zaczął przeważać i prawie by posłał Fury'ego na deski. Fury był liczony, a chwilę później wybrzmiał gong kończący 9 rundę. Walka trwała nadal i żaden z bokserów nie doprowadził do zakończenia walki przed czasem.

O tym, kto wygrał walkę Fury - Usyk, przekonaliśmy się na końcu gali w Arabii Saudyjskiej - niejednogłośną decyzją sędziów wygrał Usyk, zostając mistrzem świata wagi ciężkiej organizacji WBC, IBF, IBO, WBA i WBO.

Czytaj więcej

Tyson Fury zmierzy się z Ołeksandrem Usykiem. Wygrany bierze wszystko

Dwóch sędziów oceniło walkę na korzyść Ukraińca 115-112, 114-113 oraz jeden z nich na korzyść Brytyjczyka 114-113.

Na szali niekwestionowane mistrzostwo świata w boksie

Stawką tego pojedynku było niekwestionowane mistrzostwo świata wagi ciężkiej. Na szali znalazły się pasy kategorii ciężkiej WBC (należący do Fury'ego), IBF, IBO, WBA i WBO (należące do Usyka). Tym samym po raz pierwszy od 24 lat wyłoniony został niekwestionowany czempion królewskiej wagi. 37-letni Ukrainiec jest pierwszą osobą, która zdobyła wszystkie pasy mistrzowskie wagi ciężkiej od czasu Lennoxa Lewisa.

Blisko 36-letni Fury doznał pierwszej porażki na zawodowym ringu, po 34 zwycięstwach i jednym remisie. Rok starszy Usyk ma na koncie 22 wygrane w 22 walkach.

Czytaj więcej

Anthony Joshua nokautuje jak dawniej. Kto następnym rywalem?

W dosyć szokujących słowach wynik walki komentował Tyson Fury, nawiązując do wojny w Ukrainie. - Jestem przekonany, że wygrałem tę walkę. Uważam, że on był lepszy w kilku rundach, ale to ja zwyciężyłem w większości z nich — wyznał Fury podczas rozmowy dla telewizji DAZN.

Po czym dodał: - Uważam, że obaj stoczyliśmy dobrą walkę, najlepszą, jaką mogliśmy. Ale jak wiemy, jego kraj jest w stanie wojny. Ludzie stają po stronie państwa, który toczy wojnę.

Fury będzie miał możliwość wykazania czy jest lepszym bokserem już niedługo. Kontrakt na walkę zawierał klauzulę automatycznego rewanżu. Wszystko wskazuje na to, że obaj bokserzy zmierzą się ze sobą ponownie jesienią.

Walka bokserska Tyson Fury — Ołeksandr Usyk była wyrównana. W początkowej fazie Brytyjczyk miał nawet minimalną przewagę.

Tyson Fury przeważał na początku starcia

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Boks
Bokserski spektakl w Rijadzie
Boks
Walka Różański - Okolie. Krótka podróż z nieba do piekła
Boks
Łukasz Różański stoczy pojedynek z Lawrencem Okolie. O pas WBC
Boks
Ołeksandr Usyk na tronie. Jego siłą jest serce
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Boks
Tyson Fury zmierzy się z Ołeksandrem Usykiem. Wygrany bierze wszystko
Boks
Wiosna, jakiej na zawodowym ringu nie było. Już niedługo starcie Ołeksandr Usyk - Tyson Fury