Czy Mateusz Masternak pojedzie na antypody

Mateusz Masternak ma być może ostatnią szansę, by walczyć o mistrzostwo świata. Dostanie ją, jeśli pokona w sobotę w Zakopanem Australijczyka Jasona Whateley’a.

Publikacja: 27.10.2022 03:00

Mateusz Masternak jest faworytem sobotniej walki

Mateusz Masternak jest faworytem sobotniej walki

Foto: PAP/Grzegorz Momot

Mistrzem świata IBF jest rodak Whateley’a – Jai Opetaia.

Jeśli więc Masternak rozstrzygnie sobotni pojedynek w Nosalowym Dworze na swoją korzyść, to w przyszłym roku czeka go pewnie podróż na antypody.

35-letni Polak jest faworytem, ma większe doświadczenie i umiejętności, był mistrzem Europy i bił się już z mistrzami świata. Szansa, by wreszcie o ten tytuł zawalczyć, może się jednak nie powtórzyć, jeśli przegra z mierzącym 195 cm Australijczykiem.

Czytaj więcej

Wielkich walk i wielkich sensacji było w 2021 roku sporo. Tylko u nas smutek

31-letni Whateley, jak na wagę junior ciężką (90,7 kg), ma znakomite warunki fizyczne, potrafi mocno uderzyć i jeszcze nie zaznał goryczy porażki (wygrał dziesięć walk, z tego dziewięć przed czasem).

Ma za sobą ciekawą karierę amatorską: trzykrotnie uczestniczył w mistrzostwach świata, jest olimpijczykiem z Rio (2016), zdobył też srebro Igrzysk Wspólnoty Brytyjskiej. W finale tej imprezy cztery lata temu przegrał ze zdolnym pięściarzem z Nowej Zelandii Davidem Nyiką, który rok temu na igrzyskach olimpijskich w Tokio zdobył brązowy medal.

Whateley na amatorskich ringach stoczył 98 walk, z których zdecydowaną większość wygrał i nigdy nie przegrał przed czasem. Był już w Polsce, pięć lat temu walczył w Turnieju Feliksa Stamma w Warszawie i przegrał z Francuzem Paulem Omba Biongolo, tym samym, który w amatorskiej walce pokonał też Masternaka.

Teraz Whateley liczy na sukces i wierzy, że to on zmierzy się w starciu o pas IBF z Opetaią, z którym, jak twierdzi, nie jest mu po drodze. Mówiąc krótko, nie przepadają za sobą i taka walka cieszyłaby się w Australii dużym zainteresowaniem. Opetaia wygrał w tym roku z Łotyszem Mairisem Briedisem, odebrał mu pas IBF, i teraz to on rozdaje karty.

Masternak jak zwykle jest perfekcyjnie przygotowany, zna swoje atuty i ma świadomość, że jeśli będzie z nich korzystał, to powinien wygrać.

W polskim boksie waga junior ciężka (cruiser) zawsze miała pięściarzy na wysokim poziomie. Dwa razy mistrzowskie pasy zdobywał Krzysztof „Diablo” Włodarczyk (zobaczymy jego powrót w Nosalowym Dworze), mistrzami świata byli też Tomasz Adamek i Krzysztof Głowacki. O tytuły dwukrotnie bił się Michał Cieślak, ale obie walki przegrał. Masternak zdaje sobie sprawę, co dla niego oznacza sobotni pojedynek. – Nie ma dla mnie znaczenia, że jestem faworytem bukmacherów. Najważniejsze, że mam za sobą dobry obóz przygotowawczy, dobre sparingi i jestem zdrowy. Teraz wszystko w moich rękach i głowie – mówił Masternak w ostatnich wywiadach.

Bardzo prawdopodobne, że to on zejdzie z ringu jako zwycięzca. Jest faworytem, nie tylko bukmacherów.

Transmisja z Zakopanego w sobotę w TVP Sport o 20.10

Mistrzem świata IBF jest rodak Whateley’a – Jai Opetaia.

Jeśli więc Masternak rozstrzygnie sobotni pojedynek w Nosalowym Dworze na swoją korzyść, to w przyszłym roku czeka go pewnie podróż na antypody.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Boks
Walka Różański - Okolie. Krótka podróż z nieba do piekła
Boks
Łukasz Różański stoczy pojedynek z Lawrencem Okolie. O pas WBC
Boks
Ołeksandr Usyk na tronie. Jego siłą jest serce
Boks
Walka stulecia rozstrzygnięta. Ołeksandr Usyk wygrywa z Tysonem Furym
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Boks
Tyson Fury zmierzy się z Ołeksandrem Usykiem. Wygrany bierze wszystko
Boks
Wiosna, jakiej na zawodowym ringu nie było. Już niedługo starcie Ołeksandr Usyk - Tyson Fury