Prawdziwy numer 1. Jannik Sinner wygrywa w Szanghaju

Jannik Sinner zapewnił sobie pozycję lidera światowego rankingu na zakończenie sezonu 2024. Tegoroczną dominację potwierdził w Szanghaju, gdzie w finale turnieju ATP 1000 pokonał Novaka Djokovicia 7:6 (4), 6:3.

Publikacja: 13.10.2024 13:24

Jannik Sinner odniósł siódme turniejowe zwycięstwo w sezonie.

Włoch odebrał tytuł Hubertowi Hurkaczowi, który przed rokiem w Chinach odniósł swoje ostatnie zwycięstwo w turnieju tej rangi, pokonując w finale Andrieja Rublowa. Sinner większych kłopotów nie miał. Seta stracił tylko w drugiej rundzie z nieustępliwym Argentyńczykiem Tomasem Martinem Etcheverrym (37. ATP).

Jego największy obecnie rywal, wicelider rankingu Carlos Alcaraz, niespodziewanie odpadł w ćwierćfinale z 24-letnim Czechem Tomasem Machacem (33. ATP). Hiszpan zasiadł w loży honorowej, aby obejrzeć finał. Wymieniał uwagi z siedzącym obok niego gościem specjalnym, Rogerem Federerem.

Ile zwycięstw odniósł Jannik Sinner w 2024 roku?

Finał z czekającym na swoje setne zwycięstwo w ATP Djokoviciem był wyrównany tylko w pierwszym secie. Obaj zawodnicy nie mieli nawet break pointów. W tie-breaku Serb zagrał zbyt odważnie, zmarnował niemal wszystkie akcje przy siatce i został za to skarcony. W drugim secie Włoch zagrał niemal tak perfekcyjnie jak Djoković w swoich najlepszych latach. – Był dla mnie za dobry – przyznał 37-letni tenisista z Belgradu.

Sinner odniósł siódme turniejowe zwycięstwo w sezonie. Wygrał dwa Wielkie Szlemy – Australian Open i US Open, trzy turnieje ATP 1000 – Miami, Cincinnati i Szanghaj oraz dwa razy ATP 500 – Rotterdam i w Halle.

Ale na tym nie koniec, Włoch wcale nie ma dość. Planuje wystąpić jeszcze w Wiedniu (21-27 października) i w Paryżu (28 października – 3 listopada) oraz oczywiście u siebie w Turynie w Nitto ATP Finals (10 – 17 listopada). Prawdopodobnie będzie chciał również bronić tytułu z reprezentacją w Pucharze Davisa w Maladze, gdzie po raz ostatni w karierze zagra Rafael Nadal.

Jaką przewagę ma Jannik Sinner w rankingu ATP?

Lider rankingu nie musiałby już robić europejskiego tournée. Grał w tym sezonie dużo, aż 73 mecze, a awansując do finału w Szanghaju, zapewnił sobie pierwszą pozycję na koniec roku.

Posiada gigantyczną przewagę nad Alcarazem, która w poniedziałek urośnie do 4800 punktów. Nawet rezygnując z Wiednia, gdzie w ubiegłym roku wygrał i z Paryża, a tam wystąpił w finale, Hiszpan nie jest w stanie dogonić Tyrolczyka.

Ale to Alcaraz jako jedyny dotrzymuje kroku Sinnerowi. Także on wygrał dwa Wielkie Szlemy – Roland Garros i Wimbledon i trzykrotnie pokonał włoskiego lidera rankingu: w Indian Wells, podczas Roland Garros i niedawno w Pekinie. Mecze między tymi zawodnikami, niemal rówieśnikami weszły już do kanonu współczesnego tenisa i chyba nie na wyrost nazywane są „klasykami”.

Co z zarzutami dopingowymi wobec Jannika Sinnera?

Nad bardzo udanym sezonem Włocha cieniem kładzie się głośna sprawa uniewinnienia 23-letniego tenisisty z zarzutów dopingowych. Sinner chciałby, żeby sprawa była zamknięta, wraz z prawnikami przekonuje o swojej niewinności i dokładnie wyjaśnił, co się stało. Dwa tygodnie temu Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) odwołała się od Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (TAS) i domaga się dyskwalifikacji lidera ATP.

Do tej pory zamieszanie wokół niego nie zaważyło na psychice Sinnera. Od momentu ujawniania sprawy w sierpniu i odwołania WADA we wrześniu, Włoch gra tak dobrze jak przez cały sezon, nadal wygrywa. Musi się jednak liczyć z najgorszym scenariuszem i karą nawet dwuletniej dyskwalifikacji. Wydaje się, że przy obecnej sportowej formie Sinnera to jedyna możliwość, by stracił pozycję lidera rankingu.

• ATP 1000 Rolex Shanghai Masters (pula nagród 10 298 535 dol.)

Jannik Sinner (Włochy, 1) – Novak Djoković (Serbia, 4) 7:6 (4), 6:3