Czy Jannik Sinner był traktowany ulgowo? Michał Rynkowski: Tak wyglądają procedury

- Sprawy Jannika Sinnera i Kamila Majchrzaka są różne, a International Tennis Integrity Agency nie musiała publikować szczegółów, kiedy postępowanie trwało - wyjaśnia „Rzeczpospolitej” szef Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA) Michał Rynkowski.

Publikacja: 21.08.2024 10:53

Czy Jannik Sinner był traktowany ulgowo? Michał Rynkowski: Tak wyglądają procedury

Foto: Susan Mullane-USA TODAY Sports

Czy Jannik Sinner został potraktowany ulgowo przez organy antydopingowe, bo jest Włochem i liderem rankingu ATP?

Gdy w organizmie sportowca pojawia się substancja nieokreślona, jaką jest clostebol, organ antydopingowy automatycznie nakłada na zawodnika tymczasowe zawieszenie i jeśli później – po złożeniu wyjaśnień – zostaje ono zniesione, to wszystko jest w porządku. Tak wyglądają procedury antydopingowe. Przypadek Sinnera jest podobny do sprawy kajakarki Doroty Borowskiej, bo w obu mamy do czynienia ze stosowaniem clostebolu w sposób nieświadomy.

Jakie znaczenie ma fakt, że clostebol to „substancja nieokreślona”?

Charakter środka determinuje lista substancji i metod zabronionych Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Standardowa kara w przypadku substancji nieokreślonej wynosi od dwóch do czterech lat dyskwalifikacji, a tymczasowe zawieszenie jest obligatoryjne. Dla substancji określonej jest ono fakultatywne. Zakres kary rozciąga się zaś od nagany do dwóch lat dyskwalifikacji.

Czytaj więcej

Jannik Sinner z pozytywnymi testami. Werdykt - niewinny

Sinner miał być tymczasowo zawieszony od 4 do 5 kwietnia i od 17 do 20 kwietnia, ale o sprawie dowiedzieliśmy się dopiero teraz…

International Tennis Integrity Agency (ITIA) nie musiała podawać jego danych do informacji publicznej. Nie ma takiego obowiązku, kiedy postępowanie trwa. Pojawia się on dopiero po jego zakończeniu.

Czym różni się sprawa Jannika Sinnera od Kamila Majchrzaka, który został zawieszony na 13 miesięcy, choć ITIA zaakceptowała jego wyjaśnienie, że zakazane substancje przyjął nieświadomie?

Mieliśmy wówczas do czynienia z trzema pozytywnymi wynikami testów antydopingowych. Okazało się, że były efektem przyjęcia zanieczyszczonego suplementu diety, ale wyjaśnienie zajęło więcej czasu. W przypadku Sinnera najprawdopodobniej doszło do znacznie szybszego określenia źródła. Właśnie okres, w jakim zawodnik był w stanie uprawdopodobnić, jak doszło do przyjęcia zakazanej substancji, różni obie sprawy. Ponadto w przypadku produktów zanieczyszczonych organy antydopingowe niemal zawsze stosują karę dyskwalifikacji, choć zazwyczaj w obniżonym wymiarze.

Czytaj więcej

Kamil Majchrzak: Zaczynam zupełnie nowy mecz

Kto i na jakiej podstawie może się odwołać od decyzji w sprawie Sinnera do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie (CAS)?

Oceniać w tym przypadku można jedynie kwestię uprawdopodobnienia tego, jak zakazana substancja dostała się do organizmu. Formalnie prawo do apelacji mają ITIA, WADA, sam zawodnik oraz Włoska Agencja Antydopingowa.

Tenis
Iga Świątek nie zdejmuje nogi z gazu. Wraca do gry, choć rywalki rezygnują
Tenis
Iga Świątek i Aryna Sabalenka. Jak długo przetrwa dwuwładza na tenisowym szczycie?
Tenis
Puchar Davisa. Polacy zagrają z Koreą Południową, stawką kolejny awans
Tenis
Jannik Sinner wygrywa US Open. Drugi Wielki Szlem w rękach Włocha
Tenis
Aryna Sabalenka mistrzynią US Open. Trzeci Wielki Szlem Białorusinki
Tenis
US Open. Amerykańskie marzenie. Taylor Fritz w finale