Hubert Hurkacz w Dubaju. Trzy tie-breaki i awans

Polski tenisista zaczął turniej z cyklu ATP 500 w Dubaju od zwycięstwa nad Janem-Lennardem Struffem 7:6 (7-5), 6:7 (4-7), 7:6 (8-6). Kolejnego rywala Hurkacza wyłoni wtorkowy mecz Maximilian Marterer (96. ATP) – Christopher O'Connell (68. ATP).

Publikacja: 26.02.2024 22:14

Hubert Hurkacz

Hubert Hurkacz

Foto: PAP/EPA

Można śmiało powiedzieć, że na korcie centralnym Dubai Duty Free Tennis Stadium Polak (8. ATP) i Niemiec (25. ATP) rozegrali mecz w pewien sposób klasyczny: obaj potężnie serwują (Hubert nieco lepiej), obaj lubią mocnym podaniem otwierać drogę do zwycięskich punktów, na szybkiej nawierzchni mozolnych wymian zatem nie uznają. 

Gemy w ich meczu zwykle nie są długie, ale sety już tak, gdyż o wzajemne przełamania serwisów jest raczej trudno. Hurkacz i Struff w poniedziałkowy wieczór zrobili zatem widzom pokaz atakującego, bezkompromisowego tenisa, o zwycięstwie, siłą rzeczy, musiały decydować tie-breaki. 

W tej specjalności Polak był w minionym sezonie zdecydowanym liderem w ATP Tour, zagrał mnóstwo dogrywek. Wprawdzie nie wygrywał wszystkich (w kwestii skuteczności byli lepsi), lecz ogromne doświadczenie z pewnością zdobył i nie można wykluczyć, że je przełożył na sukces w spotkaniu ze Struffem. Opowieść o tym meczu można zatem skrócić do jednego seta – każdy był niemal jednakowo zacięty, dynamiczny, wyrównany i bezwzględnie prowadził do trzynastego, rozstrzygające gema. Tylko w ostatnim pojawiło się kilka dłuższych gemów, co wynikało trochę ze zmęczenia i trochę z ambicji grających. 

Czytaj więcej

Hubert Hurkacz odpadł z turnieju w Rotterdamie

Po prawie trzech godzinach poznaliśmy zwycięzcę, Hubert Hurkacz dość spokojnie przyjmował konieczność rozegrania tak długiego spotkania, wyrównał bilans spotkań z doświadczonym Niemcem do wyniku 2-2 i ma cały wtorek na odpoczynek. W środę zagra z Martererem lub O’Connellem, to rywale teoretycznie nieco słabsi od Struffa, ale wydaje się, że w Dubaju na trzech tie-breakach ten szczególny dorobek Polaka i tak się nie skończy. 

Turniej Dubai Duty Free Tennis Championships w wersji męskiej ma pulę nagród bliską 3 mln dolarów, etykietę ATP 500, co oznacza drabinkę singlową na 32 uczestników (bez wolnych rund dla najwyżej rozstawionych). Mistrz otrzyma ponad 550 tys. dolarów. Panie grały tydzień wcześniej w turnieju WTA 1000 o pulę 3,2 mln, ale do podziału między 56 uczestniczek. Dla mistrzyni było 523 tys. dolarów. Zmienia się też trofeum, złotego sokoła zastąpiła równie atrakcyjna srebrna łódź pod żaglami. 

We wtorek nastąpi dokończenie pierwszej rundy, na kort wyjdzie m. in. rozstawiony z nr 1 Daniił Miedwiediew, by zagrać pierwszy mecz z Aleksandrem Szewczenką, rodakiem, ale od stycznia w barwach Kazachstanu. 

Tenis
Iga Świątek i reprezentacja Polski zagrają w finale Billie Jean King Cup!
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tenis
Iga Świątek i Magdalena Fręch wygrywają w Billie Jean King Cup! Awans jest blisko
Tenis
Iga Świątek wróciła do kadry. Apetyt na reprezentację
Tenis
Hubert Hurkacz zatrzymany w Monte Carlo. Zmęczenie dało się we znaki
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Tenis
Hubert Hurkacz gra z Casperem Ruudem. Mecz dwóch kumpli