Iga Świątek zmierzy się w finale w Dausze z Jeleną Rybakiną

Polka nie zagrała meczu półfinałowego, gdyż Karolina Pliskova nie była w stanie wyjść na kort. Rybakina zwyciężyła w dwóch setach Anastazję Pawliuczenkową. Mecz o tytuł w sobotę.

Publikacja: 16.02.2024 16:55

Iga Świątek

Iga Świątek

Foto: PAP/EPA

Szykowanie się na emocje spotkania Świątek – Pliskova trwało dość krótko. Czeszka zgłosiła wczesnym popołudniem, że nie zagra z Igą, gdyż czuje ból w dolnej części pleców. Można to zrozumieć, bowiem przyleciała do Dauhy prosto z Kluż-Napoki w Rumunii, gdzie po pięciu spotkaniach wygrała turniej WTA 250. Przebyła szybko 4000 kilometrów, starczyło jej zdrowia, by jeszcze wygrać trzysetowe mecze z Anną Kalińską, Anastazją Potapową i Lindą Noskovą oraz dwusetowy (ale w każdym secie był tie-break) z Naomi Osaką. 

– Przepraszam za mecz, który musiałem odwołać, ale niestety rozegrałem zbyt wiele spotkań w ciągu ostatnich dni i moje ciało po prostu nie zareagowało dobrze, zwłaszcza po wczorajszym trudnym meczu z Naomi. Poczułam się, jakbym trochę przekroczyła limit…– powiedziała Czeszka. 

Czytaj więcej

Tenis w Dausze. Iga Świątek uciszyła Wiktorię Azarenkę

Na półfinał z Igą Świątek rezerw zatem nie starczyło, trudno się dziwić, że wyczerpana Karolina Pliskova nie była chętna do wyjścia na kort z liderką rankingu światowego, z którą w 2021 roku w finale turnieju w Rzymie przegrała 0:6, 0:6. 

W ten sposób Polka mogła spokojnie czekać na to, co przyniesie drugi półfinał między Jeleną Rybakiną i Anastazją Pawliuczenkową. W tym spotkaniu żadnej niespodzianki nie było. Czwarta tenisistka obecnego rankingu WTA wygrała z nr 32 na świecie dość pewnie, w obu setach prezentując znane umiejętności serwisowe i potęgę forhendu. 

Z Igą Rybakina ma bilans dodatni, na cztery mecze wygrała trzy, wszystkie w 2023 roku, kolejno w Australian Open, Indian Wells i Rzymie. Słowem łatwo nie będzie, ale trzeci tytuł w Dausze z rzędu może być dla polskiej mistrzyni dobrym powodem, by przełamać tę serię. 

Dauha
Turniej WTA 1000 Qatar TotalEnergies Open 2024

1/2 finału: I. Świątek (Polska, 1) – K. Pliskova (Czechy) walkower; J. Rybakina (Kazachstan, 3) – A. Pawliuczenkowa 6:2, 6:4. 

Tenis
Iga Świątek wróciła do kadry. Apetyt na reprezentację
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tenis
Hubert Hurkacz zatrzymany w Monte Carlo. Zmęczenie dało się we znaki
Tenis
Hubert Hurkacz gra z Casperem Ruudem. Mecz dwóch kumpli
Tenis
Zdenerwowany, ale zwycięski Hubert Hurkacz. Szósta wygrana z rzędu
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Tenis
ATP Monte Carlo. Hubert Hurkacz nierówny, ale idzie po ziemi za ciosem