Australian Open. Zwycięski start Igi Świątek na Rod Laver Arena

Pierwszy mecz polskiej liderki rankingu światowego w Melbourne Park to dwa niełatwe sety z Sofią Kenin.

Publikacja: 16.01.2024 05:33

Iga Świątek

Iga Świątek

Ostatecznie wszystko skończyło się dobrze — Iga wygrała z Amerykanką 7:6 (7-2), 6:2.

W 2020 roku od wygranej z Kenin rozpoczęła się opowieść o niepospolitym talencie Igi Świątek

Świątek i Kenin grały w październikowym finale Roland Garros 2020, niecałe dziewięć miesięcy po głośnym sukcesie Kenin w Australian Open. Tamto spotkanie zakończyło się wyraźnym zwycięstwem Igi — 6:4, 6:1 - i dało początek pięknej opowieści o niepospolitym talencie nastolatki z Raszyna, ale oznaczało też wstrzymanie amerykańskiego snu jej rywalki, kiedyś nr 4 na świecie.

Do Melbourne w 2024 roku Kenin przybyła jako 41. tenisistka rankingu WTA. Po efektownym zwycięstwie cztery lata temu, w następnych trzech australijskich turniejach Wielkiego Szlema nie przeszła drugiej rundy. Karierę urodzonej w Moskwie mieszkanki Florydy zatrzymały także kontuzje. W ubiegłym roku Sofia zaczęła z wolna odbudowywać pozycję i czasem przypominała rywalkom o tym, że potrafi być groźna.

Iga Świątek — Sofia Kenin: Rywalka Polki na początku zaskoczyła

Także we wtorkowe słoneczne południe (czasu lokalnego) na Rod Laver Arena rozpoczęła mecz z Polką od energicznych akcji, nieźle serwowała (może nie mocno, ale bardzo precyzyjnie), dobrze odczytywała podanie Igi, szybko i celnie odbijała piłki. Publiczność na największym korcie w Melbourne Park, w dużej części wypełniona kibicami w biało-czerwonych barwach, trochę zdziwiona zobaczyła prowadzenie dawnej mistrzyni 3:1.

Iga zaraz wyrównała, ale sygnał, że Kenin ma pomysł, by utrudnić życie Polce, był wyraźny. Nieustępliwa Sofia, trochę zbyt nerwowo reagująca na komputerowe decyzje wirtualnych sędziów liniowych, ponownie przełamała serwis Igi w dziewiątym gemie. Prowadziła 5:4 i sama podawała, ale Polka od dawna potrafi w takich chwilach mobilizować się tak, by oddalić zagrożenie.

Set był zatem długi, zakończył się tie-breakiem, w którym spokój i pewność siebie liderki rankingu znacząco górowały nad rosnącym rozedrganiem jej przeciwniczki.

Iga Świątek — Sofia Kenin: W drugim secie emocje skończyły się szybko

W drugim secie to Kenin musiała gonić Świątek, przełamanie w połowie rozgrywki zmusiło Amerykankę do podjęcia tej niewdzięcznej roli. Choć wciąż ambitnie próbowała przejmować inicjatywę, zderzyła się z rosnącą szybkością uderzeń Igi, coraz lepszymi serwisami i bekhendowymi kontrami nie do odbicia.

W drugiej rundzie rywalką Igi Świątek będzie Danielle Collins, tenisistka, z którą Iga Świątek przegrała w Melbourne w 2022 roku w półfinale lub Andżelika Kerber

Drugie przełamanie dla Polki w zasadzie oznaczało koniec emocji. 7:6 (7-2), 6:2 – jak na pierwszy mecz w Melbourne wyzwanie okazało się dość trudne, nawet jeśli wszystkie końcowe statystyki wskazały na znaczną przewagę czterokrotnej mistrzyni Wielkiego Szlema.

– Cieszę się, że dałam radę przejść w ten sposób pierwszą rundę, zwłaszcza z faktu, że potrafiłam w drugiej części meczu podnieść poziom gry – powiedziała Iga w pierwszej rozmowie na korcie tuż po meczu, dodając także uprzejme słowa na temat inspiracji, jaką dała jej Ashleigh Barty oraz dziękując za widoczne i dobrze słyszalne wsparcie polskiej publiczności.

„Jestem bardzo szczęśliwa będąc w Melbourne” – dopisała na szybce przed kamerą, rozdała meczowe ręczniki i mogła popędzić z uśmiechem do szatni.

Ciąg dalszy nastąpi nie wcześniej, niż w czwartek. Rywalką będzie Danielle Collins, tenisistka, z którą Iga Świątek przegrała w Melbourne w 2022 roku w półfinale, która wyeliminowała Andżelikę Kerber, jedną z ośmiu matek powracających do zawodu po przerwie macierzyńskiej.