ATP Finals w Turynie. Do akcji wkracza rezerwowy Hubert Hurkacz

Wspaniałe wieczorne spotkanie Novaka Djokovicia z Jannikiem Sinnerem wygrał Włoch. Do rewanżu dojdzie być może w finale. Stefanos Tsitsipas i Holger Rune zagrali tylko trzy gemy, Grek zgłosił kontuzję i zwolnił miejsce Hubertowi Hurkaczowi

Publikacja: 15.11.2023 05:42

Jannik Sinner

Opowieści o bolącym łokciu lub plecach Tsitsipasa krążyły nad Turynem od kilku dni, ale skoro Stefanos w miarę dobrze spisał się we wcześniejszej rywalizacji z Sinnerem, to jego nagła rezygnacja z udziału w Masters po trzech gemach z Holgerem Rune (było 2:1 dla Duńczyka) wydała się trochę zaskakująca.

Może to był skok na kasę, może nie – za pierwsze wyjście na kort wypłata wynosi 162 750 dolarów, za drugie rośnie do 244 125 – ale publiczność w Pala Alpitour podczas popołudniowej sesji wiele tenisa nie zobaczyła (debel też trwał krótko), więc gwizdała.

ATP Finals: Hubert Hurkacz wkracza do gry i wygrywa w pokazowym secie

Organizatorzy w ramach rekompensaty poprosili rezerwowych, Huberta Hurkacza i Taylora Fritza o zagranie jednego pokazowego seta, co tenisiści niezwłocznie uczynili. Wygrał z uśmiechem Polak 6:3, ale wielkich emocji w tej zabawie nie było, tym bardziej, że również Amerykanin wyglądał na niedysponowanego, słabo serwował i smeczował, widać było, że niedawna kontuzja mięśni brzucha jeszcze mu dolega i trzeba trzymać kciuki, by nikogo w Turynie nie musiał zastępować.

Holger Rune dostał niemal bez pracy szansę wywalczenia w czwartek awansu do półfinału (musi jednak wygrać z Sinnerem), o zdrowiu Tsitsipasa można rzec tylko tyle, że przyczyna leżała w urazie pleców.

– Jestem naprawdę załamany, że nie udało mi się dokończyć meczu. Niestety, na korcie czułem się okropnie. Zrobiłem wszystko, co mogłem, aby być gotowy na ten mecz, ale nic tego nie wyszło – powiedział mistrz Masters z 2019 roku i potwierdził, że już nie zagra. Oznacza to, że z Novakiem Djokoviciem w czwartek zmierzy się pierwszy rezerwowy Hubert Hurkacz. Polak nie ma szans na awans do półfinału, regulamin ATP Finals to wyklucza, ale na zdobycie sporej kwoty za zwycięstwo (390 000 dolarów) jak najbardziej.

Pojedynek Novaka Djokovicia z Jannikiem Sinnerem rozgrzał publiczność do czerwoności

Mecz Djokovicia z Sinnerem miał być przebojem w Grupie Czerwonej i był. Trwał trzy długie sety, ponad trzy godziny, wiele wymian budziło zachwyt, także nieposkromiony entuzjazm włoskich widzów, gdy wygrywał ich tenisista, a zwłaszcza wtedy, gdy spotkanie skończyło się tak, jak chciały trybuny.

Są scenariusze awansu każdego z trójki: Sinner, Djoković i Rune, choć teraz wydaje się, że finał Sinner – Djoković byłby najbardziej właściwym zakończeniem turnieju

Już pierwszy set rozgrzał publiczność do czerwoności, bo Sinner był równie twardy jak najlepszy tenisista świata. Grał szybko, mocno, serwował pewnie, i, co najważniejsze, ani przez chwilę nie zmniejszał presji. Efekt przyszedł w końcu seta, gdy Novak przez chwilę stracił koncentrację i dał Włochowi szansę wygranej.

Gdy doszli do tie-breaka w drugim secie, wydawało się przez chwilę, że Jannik Sinner już wtedy zapewni sobie awans do półfinału. Prowadził jednak krótko, przyszła kontra Serba, potem druga i trzeba było szykować się na set trzeci. W nim znów doskonałość Djokovicia zderzyła się z wybitną nieustępliwością Sinnera. Raz jeszcze bliżej sukcesu wydawał się Włoch, po serii wspaniałych returnów prowadził nawet 4:2 i serwował. Ponownie Novak odrobił stratę, dopiero drugi tie-break spełnił włoskie marzenia. Prowadzenia 5-0 Jannik nie mógł zmarnować, wygrał po raz pierwszy z Serbem 7:5, 6:7 (5-7), 7:6 (7-2).

Mimo tego sukcesu są scenariusze awansu każdego z trójki: Sinner, Djoković i Rune, choć teraz wydaje się, że finał Sinner – Djoković byłby najbardziej właściwym zakończeniem turnieju. Trzeba czekać do czwartku i meczów Rune – Sinner i Hurkacz – Djoković, a po nich, kto wie, może trzeba będzie liczyć sety.

W środę w Pala Alpitour zagrają drugi raz tenisiści z Grupy Czerwonej. O 14.30 przegrani z poniedziałku Carlos Alcaraz i Andriej Rublow, o 21. Daniił Miedwiediew i Alexander Zverev.

ATP Finals 2023

Grupa Zielona (single): H. Rune (Dania, 8) – S. Tsitsipas (Grecja, 6) 2:1, krecz; J. Sinner (Włochy, 4) – N. Djoković (Serbia, 1) 7:5, 6:7 (5-7), 7:6 (7-2). Tabela: 1. Sinner 2-0 4-1; 2. Djoković 1-1 3-3; 3. Rune 1-1 3-2; 4. Tsitsipas 0-2 0-4. Pozostałe mecze: Sinner – Rune; Djoković – Hurkacz.

Grupa Zielona (deble): S. Gonzalez/E. Roger-Vasselin (Meksyk, Francja, 4) – M. Gonzalez/A. Molteni (Argentyna, 7) 6:4, 6:4; M. Granollers/H. Zeballos (Hiszpania, Argentyna, 5) – I. Dodig/A. Krajicek (Chorwacja, USA,1) 6:4, 6:4. Tabela: 1. Granollers/Zeballos 2-0 4-1; 2. Gonzalez/Roger-Vasselin 1-1 3-2; 3. Dodig/Krajicek 1-1 2-2; 4. Gonzalez/Molteni 0-2 0-4. Pozostałe mecze: Granollers/Zeballos – Gonzalez/Molteni; Gonzalez/Roger-Vasselin – Dodig/Krajicek.

Pozostało 86% artykułu
2 / 3
Wiadomo kiedy i z kim zagra Iga Świątek. Polski czwartek w Rzymie
Iga Świątek powalczy w Rzymie. Z Aryną Sabalenką spotka się dopiero w finale?
Dobre losowanie Igi Świątek w Rzymie. A Hubert Hurkacz? Może zagrać z legendą
Madryt: Iga Świątek wygrala 20. turniej w karierze. Na to zwycięstwo czekała bardzo długo