Hubert Hurkacz przegrał w finale turnieju w Bazylei

Hubert Hurkacz w finale turnieju ATP500 w Bazylei przegrał z Féliksem Augerem-Aliassimem w dwóch setach. Tym samym Kanadyjczyk obronił tytuł wywalczony przed rokiem.

Publikacja: 29.10.2023 18:44

Hubert Hurkacz podczas jednego z meczów w turnieju Swiss Indoors ATP 500 w Bazylei

zew

W półfinale turnieju Swiss Indoors Basel Hubert Hurkacz pokonał Francuza Ugo Humberta 6:4, 3:6, 7:6 (7-5). W drugim secie Polak zgubił na chwilę koncentrację i jego rywal doprowadził do wyrównania. W trzecim secie Hurkacz prowadził 5:3 i serwował, ale walkę o zwycięstwo w meczu musiał rozstrzygnąć w tie-breaku.

Awans do finału turnieju w Bazylei zapewnił Hubertowi Hurkaczowi w ATP Tour 120 punktów w wirtualnym rankingu "The Race to Turin", co oznaczało awans Polaka na 9. miejsce, przed Taylora Fritza. W turnieju Masters jest miejsce dla ośmiu zawodników. Bez względu na wynik niedzielnego finału Hurkacz nie mógł wywalczyć awansu - taką szansę będzie miał w przyszłym tygodniu w Paryżu.

W finale Swiss Indoors Basel Hubert Hurkacz mierzył się z Kanadyjczykiem Féliksem Augerem-Aliassimem, który wygrał w Bazylei w 2022 roku, pokonując wówczas Holgera Runego 6:3, 7:5. Przez część komentatorów Polak, który do tej pory występował w ośmiu finałach imprez ATP i wygrał w siedmiu, był uważany za faworyta pojedynku z Kanadyjczykiem.

Obaj tenisiści mierzyli się ze sobą do tej pory trzykrotnie - dwa razy wygrywał Auger-Aliassime, raz - Hurkacz. W niedzielę polski tenisista nie doprowadził w tej statystyce do remisu.

Pojedynek Hurkacz–Auger-Aliassime bez przełamań

W pierwszym secie gra była wyrównana. Obaj zawodnicy wykorzystywali swoje podania i nie doszło do przełamania, choć w czwartym gemie szansę miał na to Auger-Aliassime, który był o krok od wygrania gema, którego przegrywał początkowo 0:40. Przy stanie 6:6 o losie pierwszej partii musiał zadecydować tie-break. Tu po chwili Kanadyjczyk wywalczył miniprzełamanie, zdobył dwa punkty przy swoim serwisie i zakończył seta przy podaniu Hurkacza.

Félix Auger-Aliassime świętuje zwycięstwo nad Hubertem Hurkaczem w finale turnieju w Bazylei

PAP/EPA/GEORGIOS KEFALAS

W drugim secie widać było problemy Polaka z nogą. Na twarzy Huberta Hurkacza pojawiał się grymas bólu. Polakowi nie udało się przełamać Kanadyjczyka, ale mimo ataków rywala Hubert Hurkacz zdołał obronić cztery brejkpointy i wygrać wszystkie gemy przy swoim serwisie. Znów doszło do tie-breaka. Hurkacz wyszedł na prowadzenie 2:0, ale ostatecznie to jego przeciwnik triumfował 7:5, a w całym meczu 7:6, 7:6.

Hubert Hurkacz utrzyma 11. pozycję w rankingu ATP.

Finał turnieju ATP500 Swiss Indoors Basel w Bazylei

Félix Auger-Aliassime (Kanada, 6) - Hubert Hurkacz (Polska, 4) 7:6 (7-3), 7:6 (7-5)