Tenis w Cincinnati: finał Huberta Hurkacza był blisko

Hubert Hurkacz miał piłkę meczową z Carlosem Alcarazem, lecz przegrał półfinał z Hiszpanem 6:3, 6:7 (4-7), 3:6. W finałach turnieju Western & Southern Open zagrają Alcaraz i Novak Djoković oraz Coco Gauff i Karolina Muchova.

Publikacja: 20.08.2023 09:33

Hubert Hurkacz

Niedawno w Toronto Polak i Hiszpan też grali trzy sety, także w pierwszym lepszy był Hubert, a potem dwa tie-breaki dały sukces liderowi rankingu światowego. Można się więc spierać, czy półfinał w Cincinnati był bardziej zacięty i dramatyczny, czy nie, ale na pewno starcia Alcaraza i Hurkacza przynoszą potężne emocje, na razie zakończone wedle wskazań rankingu, choć przy okazji dowodzą, iż miejsce polskiego tenisisty jest raczej w pierwszej dziesiątce świata, niż w drugiej.

Wynik podpowiada, że ten półfinał na korcie centralnym Lindner Family Tennis Center zaczął się świetnie dla Hubiego, który wykrzesał tyle chęci ataku, także przy siatce, że długimi chwilami dominował nad bardzo energetycznym, ale trochę rozkojarzonym rywalem. W drugim secie walka się wyrównała przede wszystkim z racji poprawy gry Alcaraza, który z odwagą zaczął atakować drugi serwis Polaka i częściej miał sposoby na jego wypady do siatki.

Hubert zdołał jednak doprowadzi do chwili, gdy prowadził 5:4 i 40-30 (przy podaniu Alcaraza), ale piłki meczowej nie wykorzystał. Jeszcze w tie-breaku można było jednak liczyć, że potęga podania Hurkacza zniweczy niezwykłą dynamikę gry rywala, prowadzenie 4-1 wydawało się sporą zaliczką, ale wtedy Carlitos znów pokazał, jak umie wychodzić z takich opresji. Sześć wygranych punktów z rzędu i remis w setach.

ATP

W decydującym Hiszpan miał już przewagę, Polak zaczął się bronić, długimi chwilami bardzo skutecznie, ale w połowie seta stało się jasne, że rozpędzonego Alcaraza nie powstrzyma. Hiszpan wygrał, powiedział, że „…każdy mecz z Hubim jest bardzo, bardzo trudny” i odebrał mnóstwo braw. Hubert Hurkacz też schodził z kortu z uśmiechem, jego gra w Ameryce wyraźnie się poprawiła, w rankingu światowym awansuje z 20. na 16. miejsce, co ma znaczenie przy rozstawianiu w dużych turniejach. Półfinał turniej ATP Masters 1000 w Cincinnati (piąty tej rangi w karierze Polaka), czyli zwycięstwa nad Kokkinakisem, Coriciem, Tsitsipasem i Popyrinem dają nadzieję na niezły start wielkoszlemowy za tydzień w Nowym Jorku.

Alcaraz w finale zagra, tak jak w finale Wimbledonu, z Novakiem Djokoviciem, który zwyciężył Alexandra Zvereva 7:6 (7-5), 7:5. Trudno nie zauważyć, że dla widzów w Cincinnati to najlepszy z możliwych finałów. Hiszpan dzięki pokonaniu Polaka zyskał pewność, że bez względu na wynik ostatniego meczu pozostanie liderem klasyfikacji światowej.

W finale kobiecym zagrają Coco Gauff oraz Karolina Muchova, która w półfinale zwyciężyła 6:7 (4-7), 6:3, 6:2 Arynę Sabalenkę. To pierwszy finał Czeszki w turnieju rangi WTA 1000, ale nie pierwszy sukces nad Sabalenką, którą pokonała także w Roland Garros. Amerykanie wierzą jednak w dzielną Coco, która okazała się po raz pierwszy lepsza od Igi Świątek, więc teoretycznie najtrudniejszą przeszkodę ma za sobą.

Finały zaczną się w niedzielę od meczu pań. Czeszka i Amerykanka wyjdą na kort centralny o 19.30 (czasu polskiego). Panowie zaczną mecz o tytuł nie przed 22.30.