Warszawa będzie bardziej atrakcyjna dla tenisa

Na kortach Legii trwa wymiana nawierzchni ziemnej na twardą z myślą o przyszłości obiektu, rozwoju turnieju WTA Tour i grze Igi Świątek w stolicy.

Publikacja: 13.04.2023 03:00

Iga Świątek będzie miała okazję, by przed US Open zagrać w Warszawie na tej samej nawierzchni co w N

Iga Świątek będzie miała okazję, by przed US Open zagrać w Warszawie na tej samej nawierzchni co w Nowym Jorku.

Foto: AFP

W 2019 roku rada miasta Warszawy przyznała należącej do Dariusza Mioduskiego spółce Legia Tenis 30-letnią dzierżawę kortów przy ulicy Myśliwieckiej.

Ta perspektywa pozwala właścicielom na inwestycyjne decyzje. Kilkanaście dni temu spółka poinformowała, że rozpoczęła się wymiana nawierzchni kortów z ziemnej na twardą.

Na razie chodzi o kort centralny oraz cztery korty boczne (ponumerowane od 3 do 6). Nowa nawierzchnia pojawi się na największym korcie już w połowie czerwca, na pozostałych prace powinny zostać ukończone w drugim tygodniu lipca.

Ta nawierzchnia to Laykold. Jej producentem jest amerykańska firma Advanced Polymer Technology. A najbardziej znacząca rekomendacja pochodzi od US Tennis Association (USTA), gdyż wielkoszlemowy turniej US Open od 2020 roku odbywa się właśnie na akrylowej nawierzchni Laykold – zmiana nastąpiła po 42 latach stosowania poprzedniego rozwiązania.

Działacze USTA (także Tennis Canada) uznali ponadto, że na Laykoldzie warto rozgrywać mecze reprezentacji w Pucharze Davisa i Pucharze Billie-Jean King. Tę nawierzchnię wybrali też organizatorzy turniejów WTA i ATP w Miami, Cincinnati, Toronto, Dallas, Winston Salem i San Diego, a także w ośrodku tenisowym w Kozerkach koło Grodziska Mazowieckiego.

Zastosowanie nowej technologii w Warszawie może wpłynąć na powodzenie turnieju WTA BNP Paribas Poland Open (17–24 lipca), którego pierwsza edycja w 2022 roku zebrała mieszane opinie – nie tylko dlatego, że startująca po Wimbledonie Iga Świątek nie wygrała z Caroline Garcią, ale ze względu na niezbyt dobrą jakość kortów.

Turniej WTA w Warszawie organizuje spółka Tennis Consulting, której prezesem i głównym udziałowcem jest ojciec Igi, Tomasz Świątek (była menedżerka tenisistki Paulina Wójtowicz oraz były znakomity deblista Marcin Matkowski odeszli z zarządu).

Spółka kupiła licencję od agencji Octagon na kilka lat i jest zainteresowana, by to przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem, tak samo jak polscy kibice są zainteresowani tym, by choć raz w roku móc zobaczyć Igę w ojczyźnie.

Gra najlepszej polskiej tenisistki na twardej nawierzchni w miesiącu poprzedzającym wielkoszlemowy US Open ma znacznie większy sens niż na kortach ziemnych (tu sezon dla światowej czołówki praktycznie kończy się po turnieju Roland Garros). Jest zatem nadzieja, że Iga, zobaczywszy błękit Laykoldu, do Warszawy z chęcią powróci i wraz z nią przyjedzie kilka innych zawodniczek z czołówki rankingu WTA, które grą na korcie ziemnym o tej porze roku zainteresowane nie były.

Zarządzający spółką Legia Tenis Marcin Herra obiecał w imieniu właściciela kolejne zmiany przy Myśliwieckiej, jedna z nich nie będzie wymagała wielkich nakładów.

Z inicjatywy Janusza Dorosiewicza, inicjatora wielu zdarzeń honorujących zasłużonych ludzi sportu (m.in. piłkarza Kazimierza Deynę i szermierza Witolda Woydę), kort centralny Legii będzie od lipca nosił imię Władysława Skoneckiego, znakomitego polskiego tenisisty wczesnych lat powojennych XX wieku.

– Mój pomysł przedstawiłem prezesowi Herze w październiku. Sprzeciwu nie ma, zatem w lipcu powinna zawisnąć na jednej ze ścian stosowna tablica. Być może oficjalne ogłoszenie nastąpi nieco wcześniej, 12 czerwca, w dniu 40. rocznicy śmierci tenisisty. Dawanie kortom nazwisk wielkich graczy to w świecie normalna sprawa, miejmy taki kort także u nas – powiedział „Rz” inicjator, prezes honorowy sekcji tenisowej Legii Warszawa i założyciel Fundacji im. Władysława Skoneckiego.

W 2019 roku rada miasta Warszawy przyznała należącej do Dariusza Mioduskiego spółce Legia Tenis 30-letnią dzierżawę kortów przy ulicy Myśliwieckiej.

Ta perspektywa pozwala właścicielom na inwestycyjne decyzje. Kilkanaście dni temu spółka poinformowała, że rozpoczęła się wymiana nawierzchni kortów z ziemnej na twardą.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Tenis
Jak Roland Garros to pięć setów. Hubert Hurkacz długo walczył w pierwszej rundzie
Tenis
Roland Garros. Wiadomo z kim i kiedy zagrają Iga Świątek i Hubert Hurkacz
Tenis
Wszystko zaczęło się w Paryżu. W niedzielę startuje Roland Garros
Tenis
Roland Garros. Iga Świątek poznała rywalki. Interesujące losowanie Polki
Tenis
Magda Linette w ćwierćfinale. Magdalena Fręch zakończyła mecz z kontuzją
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy