Na hasło „chorwacki tenis" odzew jest oczywisty: Goran Ivanisević i bajkowy Wimbledon 2001 oraz zwycięski finał Pucharu Davisa 2005. Przypadku jednak nie ma – nad Adriatykiem tradycja odbijania piłek rakietą budowana była z sukcesami od końca XIX wieku. Tylko do 1992 r. pod innym szyldem. Chorwaci grali i wygrywali w barwach Jugosławii.
Pierwszy kort w Chorwacji zbudował w 1893 r., po powrocie ze studiów w Szwecji, doktor Franjo Bučar, pisarz ?i działacz sportowy, twórca tamtejszych „Sokołów" (potem przewodniczący Jugosłowiańskiego Komitetu Olimpijskiego).
29 lat później, w sierpniu 1922 r., powstał Jugosłowiański Związek Tenisowy. Nie zachowało się wprawdzie wiele świadectw z pionierskich czasów, lecz te, które przetrwały, pokazują, że Chorwaci mieli – na wzór francuski – czwórkę tenisowych muszkieterów. Tworzyli ją Franjo Punčec – trzykrotny półfinalista Wielkich Szlemów (w 1938 r. w Roland Garros i Wimbledonie, rok później w Wimbledonie), Josip Palada – kolejny półfinalista singla z 1938 r. z Paryża, Dragutin Mitić – dobry deblista, zwycięzca Roland Garros w mikście z Simone Mathieu (1938), oraz najstarszy Franjo Kukuljević, który najwcześniej z nich reprezentował Królestwo Jugosławii w przedwojennych rozgrywkach Pucharu Davisa.
Kiedy patrzy się na osiągnięcia Jugosławii w Pucharze Davisa, to obok nazwisk węgierskich lub austriackich (dopiero potem serbskich) widzi się przede wszystkim nazwiska chorwackie. Zresztą liczby nie kłamią: najwięcej zwycięstw singlowych – Punčec (bilans 32-12), najwięcej wygranych w deblu – Mitić (13-14), najdłuższy staż w reprezentacji – Palada (15 lat).
Cała czwórka zdobywała miejsca wśród najlepszych graczy Europy owych czasów (rankingi, choć nieoficjalne, jednak były). Szczytem zespołowych osiągnięć chorwackich muszkieterów stały się dwa finały europejskie Pucharu Davisa, oba rozgrywane z Niemcami. W 1936 r. w Zagrzebiu Henner Henkel i Gottfried von Cramm wygrali 3:0, ale trzy lata później, w lipcu 1939 r., Henkel, Roderich Menzel i Rolf Goepfert ulegli Jugosławii 2:3. W finale międzystrefowym z Australią chorwacka Jugosławia przegrała 1:4, jedyny punkt zdobył Punčec, wygrywając w pięciu setach z Johnem Bromwichem.