Rosjanie wracają do łask, a to dopiero początek. UEFA i FIFA wyszły przed szereg

Świat sportu otwiera Rosjanom kolejne drzwi. Wracają na międzynarodowe boiska tamtejsi piłkarze, choć na razie tylko najmłodsi.

Publikacja: 05.10.2023 15:12

Prezydent FIFA Gianni Infantino nie wykluczył możliwości udziału reprezentacji Rosji w Mistrzostwach

Prezydent FIFA Gianni Infantino nie wykluczył możliwości udziału reprezentacji Rosji w Mistrzostwach Świata w 2026 roku

Foto: HECTOR VIVAS / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / GETTY IMAGES VIA AFP

Reprezentację Rosji do lat 17 najpierw przywróciła do rozgrywek UEFA, a teraz FIFA. To oznacza, że drużyny chłopców oraz dziewcząt będą mogły znów występować w największych turniejach, choć pod pewnymi warunkami. Zagrają bez flagi, hymnu i barw państwowych – zastąpią je „neutralne” – oraz pod szyldem nie kraju, lecz Rosyjskiego Związku Piłki Nożnej. To fasada, którą coraz częściej widzimy także w wielu innych dyscyplinach.

Dlaczego piłkarze z Rosji wracają do gry

Rosjan wpuściły już na areny federacje większości sportów olimpijskich, idąc z duchem marcowych rekomendacji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl). Piłkarskie władze wychodzą jednak przed szereg, bo nikt jak dotąd nie zgodził się na przywrócenie do rywalizacji tamtejszych drużyn.

– Wykluczając dzieci z rywalizacji, nie tylko naruszamy ich podstawowe prawa do rozwoju, ale także bezpośrednio dyskryminujemy. Zapewniając rosyjskim drużynom możliwości gry oraz rywalizacji z rówieśnikami z całej Europy, inwestujemy w przyszłe pokolenie, które będzie bystrzejsze i sprawniejsze, a także w lepsze jutro – wyjaśnia szef europejskiej federacji Aleksander Ceferin.

Czytaj więcej

Igrzyska Europejskie. Rozpad olimpijskiej rodziny

Nikogo nie poruszyły słowa Zbigniewa Bońka, który podczas zamkniętego posiedzenia komitetu wykonawczego UEFA, gdzie decyzja zapadła, przekonywał, że dzieci w Ukrainie także cierpią i nie ma powodu, aby łagodzić sankcje, skoro od momentu ich nałożenia nic się nie zmieniło. Przeciwni – według „New York Timesa” – byli także przedstawiciele Anglii oraz Walii, ale głosowanie wyraźnie przegrali.

Zgodne postępowanie piłkarskich władz nie rozwiązuje problemu, tylko rodzi nowy. Ukraińcy zapowiedzieli, że zbojkotują mecze z Rosjanami, i zachęcili do tego pozostałe kraje. Wspierają ich w tym już Polacy, Szwedzi, Anglicy, Duńczycy oraz Norwegowie.

Decyzja dotycząca reprezentacji do lat 17 jest kolejnym sygnałem, że opór piłkarskiego świata wobec kraju prowadzącego wojnę w Ukrainie słabnie

Protesty dwóch pierwszych federacji (a także Czechów) półtora roku temu postawiły UEFA oraz FIFA pod ścianą i zmusiły do wykluczenia Rosjan z eliminacji seniorskiego mundialu. Wszystkie tamtejsze drużyny narodowe – z wyjątkiem tej najmłodszej – oraz kluby do dziś pozostają zawieszone, choć europejska federacja przyznaje im punkty do rankingu lig.

UEFA zawiesiła kontrakt z Gazpromem oraz przeniosła finały swoich flagowych rozgrywek – Ligi Mistrzów z Sankt Petersburga do Paryża i Superpucharu Europy z Kazania do Pireusu. Konsekwencji jej jednak brakuje, skoro członkiem komitetu wykonawczego federacji pozostaje związany przez lata z Gazpromem Rosjanin Aleksander Djukow.

Kto gra dziś w piłkę z Rosjanami

Decyzja dotycząca reprezentacji do lat 17 jest kolejnym sygnałem, że opór piłkarskiego świata wobec kraju prowadzącego wojnę w Ukrainie słabnie. Spotkanie Armenia – Kazachstan w kobiecej Lidze Narodów prowadziły niedawno Rosjanki, a najbardziej znany spośród tamtejszych arbitrów Siergiej Karasiow dostał od UEFA zaproszenie na zjazd sędziów w Genewie.

Mecze towarzyskie grali już z Rosjanami Kirgistan, Tadżykistan, Uzbekistan, Iran, Irak oraz Katar, a w grudniu do Moskwy przylecą na sparingi Kamerun oraz Kenia. Rozmowy dotyczące meczu z drużyną Samuela Eto’o toczyły się nie na poziomie federacji, tylko ministerstw spraw zagranicznych.

Czytaj więcej

Jarosława Mahuczich, ukraińska wicemistrzyni świata: Musimy powstrzymać Rosjan

Drużyn z Rosji w innych sportach wciąż nie ma, ale indywidualni sportowcy wracają do rywalizacji szeroką ławą – także ci niepełnosprawni. Kilka dni temu na ich udział w paraolimpiadzie zgodził się Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC). Było za tym 90 ze 152 federacji: nieoficjalnie (głosowanie było tajne) głównie azjatyckich, afrykańskich oraz południowoamerykańskich.

Czy Rosjanie będą na igrzyskach w Paryżu

Niebawem podobną decyzję może podjąć MKOl, który pochyli się nad sprawą obecności Rosjan w Paryżu w połowie października, podczas sesji w Bombaju. Siła lobbingu jest przytłaczająca, a czas na podjęcie decyzji – coraz krótszy, skoro do igrzysk w Paryżu zostało niecałe 300 dni.

Nie wiadomo, czy władze ruchu olimpijskiego podtrzymają rekomendacje dotyczące zakazu startu w międzynarodowych zawodach dla sportowców wspierających wojnę bądź związanych z resortami siłowymi. To zalecenia, które dzielą, zamiast łączyć, bo są federacje, które przeszłość zawodników weryfikują drobiazgowo – nie było na niedawnych mistrzostwach świata największych gwiazd rosyjskiej szermierki – a inne podchodzą do tego pobieżnie.

Czytaj więcej

Garri Kasparow: To będzie początkiem końca reżimu

Powrót Rosjan na takich warunkach zaakceptowały władze łucznictwa, kajakarstwa, kolarstwa, szermierki, golfa, pięcioboju nowoczesnego, strzelectwa, skateboardingu, tenisa stołowego, triatlonu, zapasów oraz gimnastyki. Niedawno złamała się pływacka World Aquatics. Jednym z ostatnich bastionów oporu pozostaje federacja wśród sportów olimpijskich najpotężniejsza, czyli lekkoatletyczna.

– Sankcje, które nas dotykają, są szkodliwe i nielegalne. Powinniśmy wrócić do status quo, który istniał przed lutym 2022 r. – uważa szef Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego (ROC) Stanisław Pozdniakow. Nadzieję daje mu przewodniczący MKOl Thomas Bach, który mówi wprost: – Liczę, że w Paryżu wystąpią sportowcy z całego świata i wszyscy będą rywalizować na takich samych zasadach.

Reprezentację Rosji do lat 17 najpierw przywróciła do rozgrywek UEFA, a teraz FIFA. To oznacza, że drużyny chłopców oraz dziewcząt będą mogły znów występować w największych turniejach, choć pod pewnymi warunkami. Zagrają bez flagi, hymnu i barw państwowych – zastąpią je „neutralne” – oraz pod szyldem nie kraju, lecz Rosyjskiego Związku Piłki Nożnej. To fasada, którą coraz częściej widzimy także w wielu innych dyscyplinach.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Lekkoatletyka
Jarosława Mahuczich, ukraińska wicemistrzyni świata: Musimy powstrzymać Rosjan
Inne sporty
Igrzyska Europejskie. Rozpad olimpijskiej rodziny
Sport
Rosja i BRICS. Władimir Putin planuje igrzyska dla połowy świata
Sport
Pierścienie ognia w Paryżu. Upały podczas igrzysk zagrożą sportowcom?
Sport
Barcelona przed nowym sezonem. Wrócić na hiszpański tron i na Camp Nou