– Magic Johnson powiedział kiedyś, że dzieci i młodzież potrzebują pomocy i nadziei, ale przede wszystkim kogoś, kto w nie uwierzy. Cieszę się, że optyka dyskusji o sporcie młodzieżowym zmienia się, że uważamy go za fundament sportu zawodowego. Nie możemy mówić o sukcesach podczas mistrzostw świata czy Europy lub w igrzyskach olimpijskich bez zapewnienia dopływu świeżych talentów. Sport wyczynowy zawsze sobie poradzi. Jeśli nie zadbamy o dzieci i młodzież, dojdziemy do ściany – powiedział minister Bańka.

W siedzibie PKOl nagrody odebrały kluby oraz samorządy, które najefektywniej szkolą młodzież. MSiT wręczyło wyróżnienia w sześciu kategoriach, a także trzy nagrody generalne – najlepszy klub, województwo i gmina w Polsce. Zdobyły je kolejno: CWZS Zawisza Bydgoszcz, województwo mazowieckie oraz miasto Warszawa. Minister Bańka przybliżył także projekty, które uruchomi lub uruchomiło ministerstwo. Chodzi m.in. o powrót Szkolnych Klubów Sportowych, czyli SKS-ów, program rozwoju infrastruktury w szkolnych gminach, a także projekt o nazwie „Narodowa baza talentów". – Jeśli chodzi o SKS-y, to sprawdzona koncepcja. Posłuchaliśmy środowiska i przekażemy na ten pomysł 15 mln zł. Małe i średnie kluby, które są esencją polskiego sportu, będą mogły dostać granty na dofinansowanie trenera, sprzętu i zgrupowań. Dostaliśmy już w tej sprawie 2,6 tys. wniosków. To pokazuje, jak bardzo środowisko potrzebuje wsparcia. Jeśli chodzi o pomoc w tworzeniu infrastruktury sportowej, szkoły mogą uzyskać nawet 70 proc. dofinansowania budowy sal gimnastycznych. Chcemy, by powstawały hale, ale i baseny – pilotażowo, w województwie Śląskim, uruchomiliśmy program „Delfinek". Pomysłów mamy wiele – mówił minister Bańka.

Projekt narodowej bazy talentów mają wdrażać sami nauczyciele WF. Z kolei program „Stop zwolnieniom z WF-u" ma spełniać cele marketingowe i promocyjne. – Najlepszą zachętą do uprawiania sportu jest bezpośredni kontakt ze sportowcem, który uosabia sukces – skończył minister.