Aktualizacja: 23.02.2021 14:03 Publikacja: 23.02.2021 13:55
Foto: AFP
Doha, stolica Kataru, po raz pierwszy organizuje turniej World Tour dla kobiet. Biorące w nim udział siatkarki plażowe muszą dostosować się jednak do zasad ubioru obowiązującego w tym kraju. Sportsmenki zmuszone są do gry w koszulkach z krótkim rękawkami i spodenkami sięgającymi co najmniej poniżej kolan. Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) zgodziła się na te zasady, aby "uszanować kulturę i tradycję kraju”.
Oburzone przepisami są niemieckie gwiazdy siatkówki plażowej Karla Borger i Julia Sude. Duet, który zajmuje szesnaste miejsce w światowym rankingu, poinformował już, że nie weźmie udziału w turnieju na takich zasadach. - Jesteśmy tam, aby wykonywać swoją pracę, ale nie możemy nosić naszych roboczych ubrań - powiedziała Borger w rozmowie ze stacją radiową Deutschlandfunk. - To naprawdę jedyny kraj i jedyny turniej, w którym mówią nam, jak mamy wykonywać naszą pracę. Krytykujemy to - dodała i zaznaczyła, że „ekstremalne upały w Doha oznaczają, że bikini jest niezbędne”. Sude zwróciła natomiast uwagę, że Katar wcześniej robił w sprawie strojów turniejowych wyjątki dla lekkoatletek rywalizujących na Mistrzostwach Świata, które odbyły się w 2019 roku.
Każdy ma swoje ambicje i trzeba to wszystko pogodzić, a my przez kilka lat, będąc ze sobą w grupie, mieliśmy naprawdę bardzo mało problemów, które musieliśmy w swoim gronie rozwiązać - mówi "Rzeczpospolitej" Marcin Janusz, siatkarz reprezentacji Polski, wicemistrz olimpijski z Paryża.
Wielu zawodników i pracowników klubu było na wałach i pomagało ratować miasto. Jestem z nich dumny – mówi „Rz” Robert Prygiel, prezes siatkarskiego klubu PSG Stal Nysa.
Startuje sezon, który może być w PlusLidze najciekawszym od lat. Wyraźnego faworyta rozgrywek nie widać, a degradacja czeka aż trzy drużyny.
To było bardzo ciekawe lato na rynku transferowym. Do PlusLigi trafiły wielkie gwiazdy, a zbroił się każdy, bo w tym sezonie spadają aż trzy zespoły.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Polscy siatkarze w finale olimpijskim przegrali z Francuzami, którzy zorganizowali sobie w kraju królestwo sportów zespołowych. Zagraliśmy dobry mecz, ale rywale - wielki. Srebro to dla naszej reprezentacji największy sukces od złota w Montrealu.
Straszenie dziś Polaków wojną jest niepotrzebne i szkodliwe. Choć niestety nie jest absurdalne.
Praca pod tytułem „Komediant” – banan przyklejony taśmą do ściany – była najsłynniejszym dziełem sztuki 2019 roku. Teraz podczas aukcji w Nowym Jorku sprzedana została za 6,24 mln dolarów. Jej autorem jest kontrowersyjny włoski artysta Maurizio Cattelan.
Redakcja znanego na całym świecie słownika Cambridge wybrała słowo 2024 roku. Zdaniem ekspertów jego popularność pokazuje rosnącą w społeczeństwach popularność afirmacji.
Średnio co 16. dziecko, które rodzi się obecnie w Polsce, jest cudzoziemcem. Ale są województwa, gdzie już jedna dziesiąta noworodków nie ma polskiego obywatelstwa.
Przemyt ponad 180 migrantów do Niemiec zorganizował gang, w którym działała mieszkająca tam Polka i jej syn. Organizatorzy procederu zostali sprowadzeni do Polski i już usłyszeli zarzuty.
„Opiekunami” 17-latków za kierownicą mają być ich niewiele starsi, bo już 24-letni, koledzy. Nikogo nie przypilnują, bo sami często uprawiają piracką jazdę i chwalą się tym w internecie – ostrzegają eksperci.
– Potrzebujemy planu, skutecznego działania, współpracy. Nasze środowisko wcale nie jest podzielone – mówi prezes Polskiego Związku Koszykówki Grzegorz Bachański.
Siedem lat temu interwencje ratujące życie były sporadyczne, może jedna na miesiąc. W październiku tego roku przeprowadziliśmy 147 interwencji, w których zagrożone było życie lub zdrowie dziecka – mówi Anna Turzyniecka, główna specjalistka Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzeczniczki Praw Dziecka, interwentka kryzysowa i seksuolog.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas