Bogdanka LUK Lublin i Wilfredo Leon. Nowa potęga na mapie polskiej siatkówki

Bogdanka LUK Lublin rozgrywa najlepszy sezon w dziejach klubu, a ambicje sięgają znacznie wyżej. Na mapie polskiej siatkówki rośnie nowa potęga, którą w nowym sezonie wzmocni Wilfredo Leon.

Publikacja: 01.04.2024 13:12

Wilfredo Leon podczas treningu siatkarzy w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale

Wilfredo Leon podczas treningu siatkarzy w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale

Foto: PAP/Marian Zubrzycki

Zespół prowadzony przez Massimo Bottiego niedawno po raz pierwszy w historii awansowała do turnieju finałowego o Puchar Polski i choć w półfinale z Jastrzębskim Węglem nie miała zbyt wiele do powiedzenia (przegrał 0:3), to już sam fakt, że lubelska ekipa znalazł się w gronie czterech najlepszych drużyn tych rozgrywek wskazuje, jak pozycja Bogdanki rośnie.

Drużyna od początku sezonu także w PlusLidze spisuje się naprawdę dobrze. Niedawno siatkarze z Lubelszczyzny przypieczętowali pierwszy, historyczny awans do fazy play-off. Mowa tymczasem o ekipie, która w elicie występuje od sezonu 2021/22 i do tej pory jej najlepszym wynikiem było dziesiąte miejsce z poprzedniego sezonu. Teraz na pewno będzie lepiej.

Czytaj więcej

Król wraca do domu. Jeden z najlepszych polskich siatkarzy zagra w ZAKSIE

Ile zarobi Wilfredo Leon w Polsce?

Te sukcesy to dopiero początek. Władze klubu mają bowiem mocarstwowe plany. Jest już właściwie przesądzone, że przed nowym sezonem do zespołu dołączy Wilfredo Leon. Gwiazdor reprezentacji Polski ma podpisać z Bogdanką roczną umowę. Wśród klubów, które liczyły na jego pozyskanie, były ZAKSA Kędzierzyn-Koźle oraz Aluron Warta Zawiercie. Siatkarze miał też propozycje z Turcji.

Działacze oczywiście zaprzeczają, że Leon już podpisał kontrakt. Klubu z Lublina jego transfer — to doniesienia nieoficjalne — ogłosi na początku kwietnia. Na jego wynagrodzenie mają złożyć się sponsorzy. Reprezentant Polski w Perugii zarabiał ok. 1,4 mln euro za sezon. Teraz ma dostać ok. 800 tys. euro, podczas gry największe gwiazdy PlusLigi mogą liczyć raczej na 250-300 tys. euro.

Czytaj więcej

Prezes Radosław Piesiewicz: PKOl to nie jest moje księstwo. To dobrze prosperująca instytucja

Jeden z najlepszych siatkarzy świata był w ostatnim czasie także zawodnikiem w tej dyscyplinie najlepiej opłacanym. Na nieco mniejsze — ale jednak mniejsze — pobory może liczyć w tureckim Halkbanku Ankara Francuz Earvin N'Gapeth. Bartosz Kurek, który w marcu poinformował o zakończeniu swojej przygody w Japonii, zarabiał tam 1,1 mln euro rocznie.

Bogdanka LUK Lublin ma mocarstwowe plany

Transfer Leona to nie wszystko. Ważne kontrakty z klubem mają m. in. Jan Nowakowski, Thales, Marcin Komenda i Jakub Wachnik. Bogdanka jest ponadto zainteresowana pozyskaniem takich siatkarzy, jak np. Holender Bennie Tiunstra, Bułgar Aleks Gropzdanow czy Mikołaj Sawicki. To sygnał, że do grona faworytów PlusLigi w nowym sezonie może dołączyć kolejny poważny gracz. 

Siatkówka
Polscy siatkarze podbijają Europę. Jeden puchar już mają, czas na kolejne
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Siatkówka
Król wraca do domu. Jeden z najlepszych polskich siatkarzy zagra w ZAKSIE
Siatkówka
Ekspresowa faza play-off w PlusLidze. Kluby pomagają reprezentacji Polski
Siatkówka
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle potrzebuje cudu. W przyszłym sezonie pomoże Bartosz Kurek
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Siatkówka
ZAKSA w coraz gorszej sytuacji. Co się dzieje z wicemistrzem Polski