Ekstraklasa: Kante i Nagy rzucili koło ratunkowe

Legia z pierwszą wygraną pod wodzą Aleksandara Vukovicia. W Gliwicach pokonała 3:1 Piasta.

Aktualizacja: 12.08.2018 20:30 Publikacja: 12.08.2018 19:11

Artur Jędrzejczyk wrócił do składu Legii i od razu strzelił bramkę

Kilka dni po kompromitującej porażce przy Łazienkowskiej z mistrzem Luksemburga w eliminacjach Ligi Europy Legia miała odkupić winy i powalczyć w Gliwicach o zwycięstwo. Piast w trzech pierwszych meczach zdobył komplet punktów i niespodziewanie otwierał tabelę, ale trzeba pamiętać, że w poprzednim sezonie ledwo utrzymał się w ekstraklasie.

W składzie Legii po raz pierwszy pojawił się Artur Jędrzejczyk. Mistrzowie Polski latem próbowali się pozbyć najlepiej zarabiającego piłkarza ekstraklasy, odsunęli go od drużyny, nie pozwolili mu nawet trenować. W ostatnich dniach doszli z nim jednak do porozumienia. Jędrzejczyk zgodził się na wypłatę pensji w ratach. Do końca kontraktu będzie otrzymywał połowę z 800 tys. euro rocznego wynagrodzenia (resztę dostanie później).

W niedzielę Jędrzejczyk przypomniał o swoich atutach, to on wyskoczył najwyżej do dośrodkowania Domagoja Antolicia z rzutu wolnego i precyzyjnym strzałem przy słupku dał Legii prowadzenie.

Gdy tuż przed przerwą Marcin Pietrowski sfaulował wychodzącego na czystą pozycję Dominika Nagya i został ukarany czerwoną kartką, wydawało się, że mistrzom Polski nic złego stać się już nie może. Ale gospodarze niespodziewanie doprowadzili do wyrównania, a Legia biła głową w mur. Koniec był jednak szczęśliwy: z bramek cieszyli się Jose Kante i Nagy.

Czy był to ostatni mecz Aleksandara Vukovicia w roli tymczasowego trenera Legii? A może Serb otrzyma jeszcze szansę i poprowadzi zespół także w rewanżu z F91 Dudelange?

Od kilku dni w gronie potencjalnych szkoleniowców mistrzów Polski wymienia się Ricardo Sa Pinto. Były napastnik reprezentacji Portugalii od maja pozostawał bez pracy. Ostatnio prowadził Standard Liege, z którym w ubiegłym sezonie zdobył Puchar Belgii i zajął drugie miejsce w lidze. Wcześniej trenował m.in. Crvenę Zvezdę Belgrad, kluby z Grecji i Sporting Lizbona, z którym w 2012 roku przyjechał do Warszawy, by zmierzyć się w 1/16 finału Ligi Europy. Sporting wygrał dwumecz 3:2 i dotarł aż do półfinału.

Sa Pinto znany jest z porywczego charakteru. W 1997 roku uderzył w twarz selekcjonera Artura Jorge'a po tym, jak nie doczekał się powołania. Kosztowało go to roczną dyskwalifikację.

4. KOLEJKA EKSTRAKLASY

Lechia Gdańsk – Miedź Legnica 2:0 (J. Arak 39, P. Lipski 56)

Wisła Kraków – Wisła Płock 1:1 (Z. Ondrasek 33 – Ricardinho 65)

Pogoń Szczecin – Cracovia 1:1 (A. Frączczak 32 – z karnego – C. Rapa 67)

Arka Gdynia – Górnik Zabrze 1:1 (M. Janota 88 – D. Suarez 45)

Piast Gliwice – Legia Warszawa 1:3 (M. Papadopulos 56 – A. Jędrzejczyk 22, J. Kante 86, D. Nagy 90)

Zagłębie Lubin – Jagiellonia Białystok 0:2 (R. Bezjak 26, S. Balić 72-sam.)

Lech Poznań – Zagłębie Sosnowiec 4:0 (J. Amaral 7, P. Tomczyk 20, 41, M. Gajos 70)

Korona Kielce – Śląsk Wrocław, mecz dziś (18.00, Eurosport 1)