Piękny gol Rooneya, Barcelona zatrzymana, bramka Jelenia

United wygrywa derby Manchesteru. Koniec serii Barcelony. Juventus lepszy od Interu

Publikacja: 14.02.2011 02:39

Za chwilę padnie jedna z najpiękniejszych bramek w historii Premiership

78. minuta sobotnich derbów Manchesteru. Przy stanie 1: 1 Nani dośrodkował w pole karne. Wayne Rooney wyskoczył, jakby chciał zrobić salto, i przewrotką kopnął piłkę w prawy górny róg bramki Joe Harta, wprawiając w euforię ponad 75 tys. kibiców, w tym Davida Beckhama.

– Dziewięć prób na dziesięć byłoby nieudanych. Gdy zobaczyłem lecącą piłkę, pomyślałem, czemu by nie spróbować. Ostatnio takiego gola strzeliłem w szkole – opisywał sytuację Rooney.

– Nigdy nie widziałem czegoś takiego – nie mógł wyjść z podziwu Alex Ferguson. To dopiero piąty w lidze gol napastnika reprezentacji Anglii. Zamykający chyba sąsiadom z City drogę do pierwszego od 1968 roku mistrzostwa. Osiem punktów straty do United (przy jednym spotkaniu rozegranym więcej) wydaje się nie do odrobienia.

Cztery punkty za liderem trzyma się Arsenal. W sobotę bez problemów pokonał Wolverhampton (2: 0), który tydzień temu pierwszy znalazł sposób na United. Obie bramki dla londyńczyków zdobył Robin van Persie. Wojciech Szczęsny nie miał wiele pracy, portal skysports. com ocenił go na 7, podobnie jak większość jego kolegów z drużyny.

[srodtytul]Gol Ireneusza Jelenia[/srodtytul]

W środę na Szczęsnego będą zwrócone oczy całej Europy. Z zimowego snu budzi się jutro Liga Mistrzów. W 1/8 finału rozgrywek na Emirates przyjeżdża wielka Barcelona. Czy polski bramkarz i spółka powstrzymają Xaviego, Leo Messiego i Andresa Iniestę? Sportingowi Gijon się udało.

Licznik ligowych zwycięstw mistrzów Hiszpanii zatrzymał się na 16. Już drugi raz w tym sezonie męczyli się ze Sportingiem (na Camp Nou wygrali tylko 1: 0). W sobotę znaleźli się w nietypowej sytuacji: zamiast uciekać, musieli gonić, bo rywalom wystarczył kwadrans, by wyjść na prowadzenie po indywidualnej akcji Davida Barrala. Barcelona w swoim stylu długo bawiła się piłką, ale biła głową w mur.

Wyrównała w końcówce. David Villa zobaczył, że Ivan Cuellar wyszedł z bramki, i przelobował go z linii pola karnego. Real zmniejszył stratę do lidera do pięciu punktów. Z Espanyolem wygrał 1: 0 (gol Marcelo), choć już w drugiej minucie czerwoną kartkę dostał Iker Casillas, faulując za polem karnym Jose Callejona, a Emmanuel Adebayor marnował kolejne dobre okazje. Casillasa zastąpił debiutant Antonio Adan, w sobotę z Levante powinien wystąpić już leczący kontuzję Jerzy Dudek.

Drugą bramkę w tym sezonie strzelił Ireneusz Jeleń (grał cały mecz tak jak Dariusz Dudka), ale Auxerre przegrało w Nancy 1: 3 i spadło na 17. pozycję. Pierwszego miejsca nie zamierza oddawać Lille, w niedzielę poradziło sobie z Tuluzą (2: 0). Ludovic Obraniak wszedł na boisko w 88. minucie.

Pierwszy raz na wyjeździe wygrała Fiorentina – 4: 2 z Palermo, które wcześniej odniosło u siebie siedem zwycięstw z rzędu. Artur Boruc nie ponosi winy za żadną z bramek. W środę Fiorentina podejmuje w zaległym meczu Inter, który w Turynie przegrał (0: 1) dopiero drugie spotkanie pod wodzą Leonardo. Ulubieńcem kibiców Juventusu staje się Alessandro Matri. Wypożyczony z Cagliari napastnik w trzech meczach zdobył trzy gole. Liderem Serie A nadal jest Milan, pokonał Parmę 4: 0 i utrzymał trzypunktową przewagę nad Napoli (2: 0 z Romą). Bari Kamila Glika (90 minut) zremisowało z Genoą (0: 0).

[srodtytul]Bayern znów magiczny[/srodtytul]

„Arjen Robben i Franck Ribery przywrócili Bayernowi magię” – pisze dziennik „Die Welt”. Duet „Robbery” poprowadził mistrzów Niemiec do zwycięstwa 4: 0 nad Hoffenheim. Holender i Francuz, trapieni kontuzjami, zagrali ze sobą dopiero pierwszy raz w tym sezonie. Robben strzelił dwa gole i podawał przy bramce Mario Gomeza. Ribery asystował przy trafieniu Thomasa Muellera i drugim golu Robbena. Do wicelidera tabeli Bayernu Leverkusen (3: 0 z Eintrachtem we Frankfurcie) traci trzy punkty, do Borussii – 13. Lider z Dortmundu wypuścił z rąk wygraną z Kaiserslautern. Zremisował 1: 1. Łukasz Piszczek rozegrał całe spotkanie, Robert Lewandowski, zastępujący w pomocy kontuzjowanego Jakuba Błaszczykowskiego, opuścił boisko w 75. minucie.

Trwa karnawał w Kolonii. Drużyna Sławomira Peszki (cały mecz) i Adama Matuszczyka (grał w pierwszej połowie) pokonała 4: 2 Mainz po dwóch bramkach Lukasa Podolskiego (przy drugiej podawał Peszko) oraz Milivoje Novakovicia i uciekła ze strefy spadkowej.

[ramka]

[b]Anglia [/b]

27. kolejka: • Manchester United - Manchester City 2:1 (Nani 41, Rooney 78 - Silva 65) • Blackburn - Newcastle 0:0 • Liverpool - Wigan 1:1 (Meireles 24 - Gohouri 65) • Arsenal - Wolverhampton 2:0 (Van Persie 16, 56) • Blackpool - Aston Villa 1:1 (Grandin 14 - Agbonlahor 10). Czerwona kartka: J. Makoun (70, Aston Villa) • West Bromwich - West Ham 3:3 (Dorrans 3, Thomas 8, Reid 32 -sam. - Ba 50, 83, Cole 58) • Birmingham - Stoke 1:0 (Żigić 90+3) • Sunderland - Tottenham 1:2 (Gyan 11 - Dawson 44, Kranjcar 57) • Bolton - Everton 2:0 (Cahill 10, Sturridge 67) • Fulham - Chelsea, mecz dziś (20.55, Canal+ Sport).

[b]Francja [/b]

23. kolejka: • Sochaux - Olympique Marsylia 1:2 (Ideye 43 - Gignac 45+1, 70) • PSG - Lens 0:0 • Nancy - Auxerre 3:1 (Feret 9, Cuvillier 14, Hadji 47 - Jeleń 55) • Monaco - Lorient 3:1 (Lolo 3, Mangani 56, Park 90+4-k - Gameiro 22). Czerwona kartka: J. Morel (90+2, Lorient) • Bordeaux - Caen 1:2 (Modeste 49 - Traore 10, Hamouma 90) • Arles-Avignon - Montpellier 0:0 • St Etienne - Olympique Lyon 1:4 (Bocanegra 13 - Gomis 28, Sall 40-sam., Bastos 69, Briand 90+1) • Valenciennes - Brest 3:0 (Ducourtioux 13, Bisevac 22, Pujol 69) • Rennes - Nice 2:0 (Montano 52, Boukari 58-k) • Lille - Toulouse 2:0 (Gervinho 38, De Melo 90+4).

[b]Hiszpania [/b]

23. kolejka: • Atletico - Valencia 1:2 (Reyes 3 - Joaquin 41, 86). Czerwona kartka: D. Godin (90, Atletico) • Sporting - Barcelona 1:1 (Barral 16 - Villa 80) • Racing - Sevilla 3:2 (Christian 12, Rakitić 19-sam., Arana 90+2 - Fazio 40, Fabiano 83-k). Czerwona kartka: Christian (39, Racing) • Levante - Almeria 1:0 (Caicedo 53) • Malaga - Getafe 2:2 (Baptista 80-k, Rondon 90+4 - Miku 8, Colunga 24) • Hercules - Saragossa 2:1 (Farinos 80, Trezeguet 89 - Braulio 7) • Sociedad - Osasuna 1:0 (Tamudo 74). Czerwona kartka: Damia (90+3, Osasuna) • Deportivo - Villarreal 1:0 (Lopo 60) • Espanyol - Real Madryt 0:1 (Marcelo 24). Czerwona kartka: I. Casillas (2, Real) • Mallorca - Athletic, mecz dziś o 21.

[b]Niemcy[/b]

22. kolejka: • Stuttgart - Nuernberg 1:4 (Funk 45+2 - Simons 11, Schieber 28, Chandler 51, Ekici 63) • Schalke - Freiburg 1:0 (Farfan 49) • St Pauli - Borussia Moenchengladbach 3:1 (Kruse 37, Asamoah 53, Lehmann 58 - De Camargo 9). Czerwona kartka: I. De Camargo (21, Moenchengladbach) • Bayern - Hoffenheim 4:0 (Gomez 2, Mueller 15, Robben 63, 81) • Wolfsburg - Hamburg 0:1 (Petrić 33-k) • Eintracht - Bayer Leverkusen 0:3 (Rolfes 9, Renato Augusto 32, Balitsch 84) • Kaiserslautern - Borussia Dortmund 1:1 (Moravek 90 - Bender 82). Czerwona kartka: N. Subotić (85, Dortmund) • Koeln - Mainz 4:2 (Podolski 3, 55, Novaković 43, 60 - Allagui 31, Slisković 89) • Werder - Hanower 1:1 (Mertesacker 50 - Konan 26).

[b]Włochy[/b]

25. kolejka: • Milan - Parma 4:0 (Seedorf 8, Cassano 17, Robinho 61, 65) • Roma - Napoli 0:2 (Cavani 49-k, 83) • Palermo - Fiorentina 2:4 (Pastore 7, Nocerino 48 - Gilardino 36, Camporese 70, Bovo 78-sam., Montolivo 88) • Catania - Lecce 3:2 (Silvestre 45+2, Lodi 80, 85 - Jeda 56, Munari 61) • Cesena - Udinese 0:3 (Di Natale 41, 75, Inler 69) • Bari - Genoa 0:0 • Cagliari - Chievo 4:1 (Conti 19, Canini 29, Nene 44, 71 - Thereau 84) • Sampdoria - Bologna 3:1 (Palombo 8, Gastaldello 11, Maccarone 15 - Paponi 65) • Brescia - Lazio 0:2 (Gonzalez 18, Kozak 58) • Juventus - Inter 1:0 (Matri 30).

1. Milan 25 52 44-19

2. Napoli 25 49 40-22

3. Lazio 25 45 32-22

4. Inter 24 44 44-28

5. Udinese 25 43 42-30

6. Juventus 25 41 41-30

7. Palermo 25 40 44-35

8. Roma 24 39 35-32