Salvatore Schillaci nie żyje. Król strzelców mundialu miał 59 lat

Salvatore Schillaci, król strzelców mistrzostw świata w piłce nożnej z 1990 roku (turniej rozgrywano we Włoszech) zmarł w wieku 59 lat.

Publikacja: 18.09.2024 11:22

Salvatore Schillaci w czasie meczu ligi japońskiej

arb

Schillaci, znany jako „Toto”, strzelił na mundialu w 1990 roku sześć goli.

Salvatore Schillaci, bohater Włoch z 1990 roku

Włosi, ze Schillacim w składzie, dotarli do półfinału, w którym ulegli Argentynie po remisie 1:1 i porażce 3:4 w karnych. Schillaci dał w tym meczu prowadzenie Włochom golem zdobytym w 17. minucie.

W meczu o trzecie miejsce, wygranym przez Włochów z Anglią 2:1, Schillaci zdobył zwycięskiego gola w 86. minucie.

Po mundialu „Toto” nie zrobił kariery w kadrze - łącznie dla reprezentacji zagrał 16 razy zdobywając 7 goli.

W czasie kariery klubowej grał m.in. w Juventusie Turyn i Interze. Karierę zaczynał w klubie z Sycylii, Messinie. W seniorskiej karierze Schillaci rozegrał 417 meczów i zdobył w nich 154 goli. Najwięcej – 61 w barwach Messiny. Karierę kończył w lidze japońskiej, w barwach Jubilo Iwata, w którym w 78 meczach zdobył aż 56 goli.

Juventus Turyn i Serie A żegnają Salvatore'a Schillaciego

„Natychmiast zakochaliśmy się w Toto. W jego pragnieniach, jego historii, w tym jak cudownie był pełen pasji i pokazywał to w każdym rozegranym meczu” - wspomina piłkarza Juventus, który podkreśla, że poznał piłkarza przed tym „niesamowitym latem 1990 roku”, ponieważ Schillaci został piłkarzem „Starej Damy” w 1989 roku. "Ciao, Totò. Dziękujemy" - napisał Juventus. Schillaci przeszedł do drużyny z Turynu z włoskiej II ligi, po tym jak w barwach Messiny został królem strzelców (w sezonie 1988/1989 zdobył 23 gole).

Serie A wspomina Schillaciego jako „mistrza, który rozświetlał magiczne noce w czasie mistrzostw świata w 1990 roku we Włoszech”.

„Jego pragnienie, by (...) osiągnąć najwyższy poziom w piłce nożnej była i będzie źródłem inspiracji dla wielu młodych ludzi, którzy marzą o grze w Serie A” - podkreśla we wspomnieniu piłkarza włoska ekstraklasa.

Więcej informacji wkrótce

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
Liga Mistrzów. FC Barcelona ma z AS Monaco rachunki do wyrównania
Liga Mistrzów. Łukasz Skorupski został bohaterem Bolonii
Liga Mistrzów: Slovan Bratysława na balu. Manchester City zaczyna walkę o puchar