Rosja – Serbia: mecz hańby odbędzie się w Moskwie

Reprezentacja Serbii jest pierwszą europejską drużyną, która zmierzy się z Rosją od czasu wybuchu wojny w Ukrainie. Spotkanie odbędzie się w czwartek.

Publikacja: 18.03.2024 03:00

Na mecz Rosja - Serbia zgodziła się UEFA

Na mecz Rosja - Serbia zgodziła się UEFA

Foto: Adobe Stock

Rosjanie ostatni mecz z rywalem z Europy rozegrali w listopadzie 2021 roku. Ponieśli wówczas porażkę 0:1 z Chorwacją, tracąc szanse na występ na mistrzostwach świata w Katarze.

W lutym 2022 roku, po napaści na Ukrainę, Rosja została wykluczona z międzynarodowych rozgrywek, co zamknęło jej możliwość udziału w barażach o mundial. Szefowie europejskiej federacji (UEFA) odebrali jej także m.in. prawo organizacji finału Ligi Mistrzów.

Czytaj więcej

Rosjanie wracają do łask, a to dopiero początek. UEFA i FIFA wyszły przed szereg

W tamtym roku Rosjanie rozegrali tylko trzy mecze towarzyskie: z Kirgistanem, Tadżykistanem i Uzbekistanem, czyli byłymi republikami radzieckimi pozostającymi w rosyjskiej strefie wpływów. Wszystkie te zespoły rywalizują na co dzień w Azji.

W 2023 roku Rosjanie – wyłącznie towarzysko – rozegrali sześć spotkań. Ich przeciwnikami byli kolejno: Iran (1:1), Irak (2:0), Katar (1:1), Kamerun (1:0), Kenia (2:2) i Kuba (8:0). Próżno w tym gronie szukać ekip z Europy, ale już w tym tygodniu to się zmieni.

Zaproszenie do Moskwy przyjęła bowiem Serbia, a mecz zaplanowano na 21 marca. Kraj ten – jako jeden z nielicznych – nie potępił jednoznacznie zbrodniczej działalności Rosjan w Ukrainie, gdy doszło do agresji na pełną skalę. Wprawdzie pod naciskiem Unii Europejskiej Serbia, starająca się o dołączenie do Wspólnoty, w końcu przystąpiła do sankcji, ale bardzo niechętnie.

Ostatnim rywalem Rosjan z Europy była Chorwacja. W listopadzie 2021 r. przegrali z nią 0:1

Teraz, jako jedyny kraj europejski prócz Białorusi, zamierza odnowić kontakty sportowe. Co ciekawe, za przyzwoleniem UEFA.

Już pod koniec stycznia władze europejskiego futbolu wydały zgodę na ten mecz, co spotkało się z silną krytyką piłkarskiej społeczności. Mówiono o skandalu, ale nie podjęto żadnych działań. Dość powiedzieć, że mecz, choć towarzyski, zostanie uwzględniony w rankingu FIFA.

Warto przypomnieć, że kiedy w 2022 roku Bośnia i Hercegowina chciała zagrać z Rosją – podobno nie za darmo – zaprotestowali piłkarze i spotkanie do skutku nie doszło. Teraz nic takiego nie miało miejsca.

Serbska piłka nożna na garnuszku Gazpromu

Na liście powołanych przez selekcjonera znalazły się największe gwiazdy serbskiego futbolu z Dusanem Vlahoviciem, Aleksandarem Mitroviciem i Dusanem Tadiciem na czele. Nie ma, przynajmniej na razie, żadnych sygnałów, że gra w Moskwie tym zawodnikom się nie podoba.

Czytaj więcej

Kto zaśpiewa dla Putina. Rosyjscy sportowcy zbojkotują igrzyska?

Zresztą czterech powołanych Serbów na co dzień występuje w Rosji. Sasza Zdjelar i Milan Gajić to zawodnicy CSKA Moskwa, Srdjan Babić jest piłkarzem Spartaka Moskwa, a Strahinja Eraković broni barw Zenitu Sankt Petersburg.

Trzeba jeszcze dodać, że Crvena Zvezda Belgrad, czyli jeden z dwóch największych serbskich klubów, nadal sponsorowana jest przez Gazprom i nikt nie ma z tym najmniejszego problemu. Znów górę wziął pieniądz. Rosyjski gigant płaci 10 mln euro rocznie za to, że jego logo znajduje się w centralnym miejscu meczowych koszulek klubu z Belgradu.

Piłka nożna
Liga Konferencji Europy: Asysta Sebastiana Szymańskiego
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Piłka nożna
Liga Mistrzów. Dlaczego Robert Lewandowski był bohaterem meczu PSG-Barcelona
Piłka nożna
Prasa po PSG - Barcelona: “Nieobecny Kylian Mbappe”, “inteligentny Robert Lewandowski”
Piłka nożna
Sukcesy Bayer Leverkusen. Bask nauczył ich wygrywać
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Piłka nożna
PSG - Barcelona. Znów rollercoaster w Lidze Mistrzów, Lewandowski z ważną rolą