Wygrana z Polską to największy sukces w historii reprezentacji Mołdawii? Sprawdziliśmy, z kim wygrywała

Wygrana z Polską to dla Mołdawii największy sukces od ponad dekady. Ostatni raz więcej niż dwie bramki reprezentacja tego kraju strzeliła w meczu o punkty w 2013 roku.

Publikacja: 20.06.2023 23:37

Virgiliu Postolachi po ostatnim gwizdku sędziego w meczu Mołdawia - Polska

We wtorek, w meczu eliminacji do mistrzostw Europy, Polacy prowadzili w Kiszyniowie do przerwy 2:0, ale przegrali z Mołdawią 2:3. Koncentracji wystarczyło na pierwszą połowę, po przerwie zamiast spokoju była panika. Ten wynik to wstyd. Podobnej kompromitacji nasz futbol dawno nie widział.

Przed meczem z Polską Mołdawia zajmowała 171. miejsce w rankingu FIFA. Jeśli chodzi o kraje należące do UEFA, niżej klasyfikowane są tylko Malta, Liechtenstein, Gibraltar i San Marino. Wyżej są nawet Wyspy Owcze, z którymi Mołdawianie nie zdołali wygrać w marcu bieżącego roku - wówczas na otwarcie kwalifikacji do Euro 2024 zremisowali z Farerami 1:1. Wyrównać zdołali zresztą niemal w ostatniej chwili. Do przerwy goście prowadzili 1:0, a do remisu w 87. minucie doprowadził Ion Nicolaescu - ten sam, który dwukrotnie pokonał we wtorek Wojciecha Szczęsnego.

Po raz ostatni Mołdawianie więcej niż dwie bramki zdobyli w maju 2014 roku, ale mecz, wygrany z Arabią Saudyjską 4:0, był spotkaniem towarzyskim. W pojedynku o punkty Mołdawia ostatni raz więcej niż dwa trafienia zanotowała w październiku 2013 roku. Wówczas pokonała w Podgoricy Czarnogórę 5:2.

Pierwsza porażka Polski z Mołdawią

Mołdawia nigdy nie grała w mistrzostwach świata lub Europy, co więcej, w grupie eliminacyjnej nie zajęła nigdy miejsca wyższego niż czwarte. Do tej pory Mołdawia w eliminacjach mistrzostw świata i Europy wygrywała tylko z Andorą, Azerbejdżanem, Austrią, Białorusią, Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą, Finlandią, Gruzją Maltą, San Marino i Walią. Jeśli chodzi o mecze o punkty, uwzględnić należy też zwycięstwa z Łotwą i Liechtensteinem. Ostatni raz z wyraźnie faworyzowanym rywalem w nietowarzyskim starciu Mołdawianie wygrali w 2010 roku - pokonali 2:0 Finlandię w eliminacjach Euro 2012.

Do tej pory Biało-Czerwoni mieli bardzo korzystny bilans meczów z reprezentacją Mołdawii - w sześciu spotkaniach pięć razy wygrali i raz zremisowali. We wszystkich tych pojedynkach rywale zdobyli łącznie raptem dwie bramki.

2 / 3
Wywiesił na stadionie baner "Strefa wolna od LGBT". Polonia Warszawa nałożyła zakaz klubowy
Trzy gole Jesusa Imaza. Jagiellonia wygrywa 4:0
Polskie drużyny w walce o europejskie puchary. Wszyscy chcą się dostać na salony
Mieli grać w europejskich pucharach, wkrótce mogą przestać istnieć. Ukraiński klub na skraju upadku
Kim jest Leny Yoro - nastolatek, za którego Manchester United zapłacił fortunę?