Norwegowie zajmują pierwsze miejsce w swojej grupie eliminacyjnej do Euro 2012. Rozegrali dotychczas trzy mecze i wszystkie wygrali. Pokonali Islandię w Reykjaviku 2:1, Portugalię w Oslo 1:0 i Cypr w Larnace 2:1. Odnieśli też zwycięstwa w meczach towarzyskich, mi.in. nad Słowacją, Francją i Irlandią. Przegrali tylko z Ukrainą i Chorwacją. Wszystko to w roku 2010, dzięki czemu zajmują w rankingu FIFA jedenaste miejsce. Polska jest na 71. 26 marca Norwegów czeka bardzo ważny mecz z Danią w Kopenhadze.
My budujemy reprezentację na Euro, oni walczą o miejsce w turnieju, więc nie mogą sobie pozwolić na takie eksperymenty jak Franciszek Smuda. Trener Norwegii Egil Olsen jest jednym z najsłynniejszych szkoleniowców w tym kraju, dzięki odległym w czasie osiągnięciom. To on prowadził reprezentację na mistrzostwach świata w USA (1994) i Francji (1998). Miał wtedy w drużynie m.in. Ole Gunnara Solskjaera (Manchester Utd.), Tore Andre Flo (Chelsea), Henninga Berga (Blackburn, Manchester Utd.). Stał się jednym z najbardziej znanych trenerów w Europie. Zatrudnił go na jeden sezon Wimbledon, przed trzema laty pracował z reprezentacją Iraku. Drużynę narodową Norwegii przejął ponownie w styczniu 2009 roku i od tej pory gra ona coraz lepiej.
Takich gwiazd jak Solskjaer i Flo dziś nie ma, ale są inni znani zawodnicy. Przede wszystkim John Arne Riise, obrońca AS Romy a wcześniej kolega Jerzego Dudka z Liverpoolu. W pomocy gra jego młodszy brat Bjoern (Fulham). W ataku wciąż 32-letni John Carew, obecnie piłkarz Stoke, ale w przeszłości, z dobrym skutkiem, w Valencji, Romie, Besiktasie, Olympique Lyon i Aston Villi. Na jego następcę wyrasta Mohammed Abdelaoue, urodzony w Oslo, ale mający marokańskie pochodzenie. Hannover 96 kupił go latem z Valerengi za milion euro. Norweg strzelił w tym sezonie w Bundeslidze pięć bramek.
Polska spotykała się z Norwegią 17 razy. Dziesięć meczów wygraliśmy, cztery przegraliśmy, m.in. o brązowy medal igrzysk olimpijskich w Berlinie (1936). W roku 1956 Norwegowie rozpoczynali historię międzypaństwowych meczów na Stadionie Dziesięciolecia (5:3), w 1963 ustanowiliśmy rekord, pokonując ich w Szczecinie 9:0. Debiutował wówczas 16-letni Włodzimierz Lubański. W eliminacjach do mistrzostw świata w Korei zwyciężyliśmy dwukrotnie: 3:2 w Oslo i 3:0 w Chorzowie.
[ramka][b]Kadra Norwegii na mecz z Polską[/b]