22 lipca 2009 roku na punkcie kontrolnym między Palestyną a Izraelem został zatrzymany 22-letni Mahmoud Sarsak. Sprawdzający jego papiery strażnik stwierdził, że Sarsak jest odpowiedzialny za podłożenie bomby, która raniła izraelskiego żołnierza, oraz podejrzany o bliskie związki z Islamskim Dżihadem. Mężczyzna został osadzony w areszcie, ale z braku dowodów nie postawiono mu zarzutów.
Nie został jednak zwolniony i odbywał karę mimo braku formalnych podstaw. 19 marca 2012 roku, gdy po raz szósty jego areszt został przedłużony, rozpoczął strajk głodowy. Domagał się statusu jeńca wojennego, a także odrzucił propozycję Izraela wyjazdu do Norwegii. Stracił niemal połowę masy ciała, a gdy w końcu 14 czerwca 2013 roku – po 87 dniach głodówki – władze Izraela zgodziły się go wypuścić, zaczął pić mleko. Wyszedł z więzienia niemal równo trzy lata po aresztowaniu – 10 lipca. Do dziś nie usłyszał zarzutów i nie stanął przed sądem.
Sarsak w momencie aresztowania był członkiem piłkarskiej reprezentacji olimpijskiej Palestyny, a także miał za sobą dwa występy w pierwszej drużynie (z Irakiem i Chinami). Na wieść o strajku głodowym i nieprawnym przetrzymywaniu w więzieniu o sprawiedliwość dla niego zaczęły się upominać ważne postaci ze środowiska piłkarskiego, m.in. Eric Cantona i Lilian Thuram. Oświadczenia wydawała organizacja zrzeszająca piłkarzy zawodowych FIFPro, a „ubolewanie i smutek" wyrazili Michael Platini i nawet Seep Blatter. Flagi z wizerunkiem Sarsaka pojawiały się na meczach klubów, których kibice mają lewicowe przekonania, np. Celticu Glasgow. Gdy jednak federacja Palestyny, powołując się na przypadek Sarsaka, zwróciła się do UEFA o odebranie Izraelowi prawa organizacji mistrzostw Europy do lat 21 z powodu „bezpośredniego naruszenia zasad FIFA", Platini nie tylko nie podjął rozmów, ale udzielił Palestyńczykom nagany za lobbowanie przeciwko Izraelowi.
Dziesięć lat czekania
Sarsak miał nadzieję, że po wyjściu z więzienia wróci do futbolu, ale głodówka poczyniła w jego organizmie nieodwracalne zmiany. Po wyjściu jeździł z odczytami i opowiadał historię pobytu za kratami, gdzie był wielokrotnie torturowany zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Ten 27-letni mężczyzna dziś rano mógł obejrzeć, jak reprezentacja Palestyny, która w 1998 roku, po utworzeniu Autonomii Palestyńskiej, została uznana przez FIFA, debiutuje na wielkiej imprezie i w mistrzostwach Azji (rozgrywanych w Australii) gra przeciwko Japonii.
Pierwszego występu ojczyzny w mistrzostwach nie doczekał Zakaria Daoud Issa – w latach 90. gwiazdor amatorskiej ligi i nieuznawanej jeszcze wówczas drużyny narodowej. Ten skuteczny napastnik w 2003 roku został skazany na 16 lat więzienia za działalność w Hamasie. Wypuszczono go po dziewięciu latach, gdy się okazało, że zachorował na raka. 2 stycznia 2012 roku zmarł. Sarsak o tę śmierć oskarża izraelskie władze, które nie zapewniły skazanemu odpowiedniej opieki medycznej w więzieniu. To między innymi śmierć idola była jednym z powodów rozpoczęcia jego głodówki.