Nawet porażka z Arabią Saudyjską nie pozbawi Polski szans na wyjście z grupy

Po remisie z Meksykiem w pierwszym meczu grupy C Polska zmierzy się w sobotę z Arabią Saudyjską. Nie będzie to jednak jeszcze "mecz o wszystko".

Publikacja: 24.11.2022 07:19

Robert Lewandowski

Robert Lewandowski

Foto: Grzegorz Wajda

W grupie C prowadzi obecnie Arabia Saudyjska, która sensacyjnie wygrała z Argentyną 2:1 w pierwszym meczu grupy C.

Polska i Meksyk mają po pierwszym meczu jeden punkt, tabelę zamyka Argentyna.

Polska, aby być pewna wyjścia z grupy musi wygrać dwa pozostałe mecze grupowe - z Arabią Saudyjską (26 listopada) i Argentyną (30 listopada). W takim wypadku Polacy będą mieć na koncie 7 punktów i zajmą co najmniej drugie miejsce w grupie (wyprzedzić będzie nas mógł w tym wariancie Meksyk, jeżeli też wygra oba mecze i będzie miał lepszy bilans bramek).

Czytaj więcej

Mundial w Katarze: Co decyduje o miejscu w grupie przy równej liczbie punktów?

Co stanie się jednak jeśli Polska przegra z Arabią Saudyjską? Wówczas po dwóch seriach gier będziemy mieć na koncie jeden punkt, a Arabia Saudyjska sześć. Polska straci wówczas definitywnie szansę na wygranie grupy, ale nie straci jeszcze szans na awans do kolejnej fazy.

Nasza sytuacja będzie wówczas zależeć w dużej mierze od wyniku innych spotkań. Jeśli mecz Argentyna Meksyk zakończy się zwycięstwem Meksyku, wówczas - przy porażce Polski z Arabią Saudyjską - Polska będzie musiała wygrać (najlepiej wysoko) w ostatnim meczu z Argentyną i liczyć na wysoką wygraną Arabii Saudyjskiej z Meksykiem. W takim wariancie Arabia Saudyjska wygrałaby grupę z kompletem punktów a Polska mogłaby awansować wyprzedzając Meksyk dzięki bilansowi bramkowemu.

Czytaj więcej

Stand-up Michniewicza. Selekcjoner nie zamienia wody w wino

Gdyby przy porażce Polski z Arabią Saudyjską w meczu Argentyny z Meksykiem padł remis, wówczas Polacy, by awansować, musieliby wygrać z Argentyną i liczyć na to, że Meksyk nie wygra z Arabią Saudyjską. W takim scenariuszu Polacy wyszliby z grupy z drugiego miejsca.

W przypadku zwycięstwa Argentyny nad Meksykiem Polska musiałaby wygrać w ostatnim meczu z Argentyną i mogłaby awansować nawet w przypadku wygranej Meksyku z Arabią Saudyjską pod warunkiem, że miałaby lepszy od Meksyku bilans bramek.

Czytaj więcej

Po meczu #POLMEX. „Gra na zero z tyłu to zaprzeczenie futbolu”

Remis Polski z Arabią Saudyjską oznaczałby, że - Polska zapewniłaby sobie awans wygrywając z Argentyną w sytuacji, w której Argentyna wygrałaby z Meksykiem, niezależnie od wyniku meczu Meksyk Arabia Saudyjska.

Gdyby Polska zremisowała z Arabią Saudyjską a Meksyk zremisował z Argentyną wówczas Polska, by awansować musiałaby wygrać z Argentyną i liczyć na to, że Meksyk nie wygra z Arabią Saudyjską lub że wygra z nią mniejszą różnicą bramek niż Polska z Argentyną.

W każdym możliwym wariancie meczem o wszystko będzie dla Polaków dopiero starcie z Argentyną

Gdyby Polska zremisowała z Arabią Saudyjską a Meksyk wygrał z Argentyną, wówczas Polska, by awansować, musiałaby wygrać z Argentyną i liczyć, że Meksyk nie wygra z Arabią Saudyjską. W takim wariancie, w przypadku remisu z Meksyku z Arabią Saudyjską, Polska musiałaby wygrać z Argentyną większą różnicą bramek niż Meksyk.

Innymi słowy w każdym możliwym wariancie meczem o wszystko będzie dla Polaków dopiero starcie z Argentyną.

W grupie C prowadzi obecnie Arabia Saudyjska, która sensacyjnie wygrała z Argentyną 2:1 w pierwszym meczu grupy C.

Polska i Meksyk mają po pierwszym meczu jeden punkt, tabelę zamyka Argentyna.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Mundial 2022
Influencer świętował na murawie po zwycięstwie Argentyny. FIFA prowadzi dochodzenie
Mundial 2022
Messi wskrzesza przeszłość. Przed Argentyną otwiera się szansa na lepsze jutro
Mundial 2022
Hubert Kostka: Idźmy argentyńską drogą
Mundial 2022
Szymon Marciniak: Z dżungli na salony
Mundial 2022
Stefan Szczepłek o finale mundialu: Tylko w piłce takie rzeczy
Mundial 2022
Mundial w Katarze. „Messi i Marciniak mistrzami świata”