19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 17.01.2021 21:59 Publikacja: 17.01.2021 19:06
Krzysztof Wielicki: Przede wszystkim powinno się przyjąć jedną definicję zimy, a dopiero potem mieć uwagi co do stylu.
Foto: TOMASZ JASTRZĘBOWSKI/REPORTER
Co pan pomyślał, kiedy dowiedział się o zdobyciu K2 zimą?
Śledziłem to cały czas. W ciągu ostatnich godzin przed wejściem na szczyt nieustannie obserwowałem wiadomości zamieszczane na Facebooku. Jak Szerpowie wyruszyli i było okno pogodowe, wiedziałem, że jest wielka szansa na zdobycie góry. Tym bardziej że trochę się wspomagali tlenem. Nie wiem, czy spali na tlenie – takie informacje jeszcze do nas nie dotarły. Z drugiej strony, musieli te butle dźwigać. Ci chłopcy są bardzo mocni, a jeśli idą w dziesięciu, to jest im łatwiej, bo można się zmieniać, pomagać sobie. Jest różnica między atakiem szczytowym, prowadzonym przez jedną czy dwie osoby, a takim, w którym bierze udział duża grupa. Bardziej bałem się o zejście, ale skoro sobie poradzili tak szybko, to znaczy, że byli w dobrej formie. Fajnie, że weszli, choć może styl wejścia nie jest idealny. Za jakiś czas niech inni to próbują poprawić.
Bartosz Kizierowski został nowym trenerem pływackiej reprezentacji Polski. Olimpijczyk i brązowy medalista mistrzostw świata zastąpił Pawła Wołkowa.
Damian Żurek i Kaja Ziomek-Nogal zajęli czwarte miejsca na mistrzostwach Europy w wieloboju sprinterskim, które odbyły się w Heerenveen. Wszystkie medale zdobyli gospodarze.
Jan-Krzysztof Duda zdobył w Nowym Jorku brąz mistrzostw świata w szachach błyskawicznych. To jego trzeci medal w tej odmianie gry. W 2018 i 2021 roku sięgnął po srebro.
Ksawery Masiuk będzie studiował w Teksasie i trenował pod okiem Boba Bowmana. To trener, który doprowadził do sukcesów takich zawodników jak Michael Phelps czy Leon Marchand.
Jest najlepszym kolarzem 2024 roku, czy Tadej Pogacar nie zasłużył również na to, aby uznać go najwybitniejszym sportowcem mijającego roku?
Nepalczyk Nirmal Purja wraz z czterema szerpami zdobył szczyt K2. Himalaista mierzy się z niezwykłym projektem “Project Possible 14/7”.
– W nocy te obrazy wracają. Widziałem, jak lina skręciła się na kamieniach, jak spadł. To są takie emocje, które wchodzą do środka, ciągle czuję ból – mówi Denis Urubko, zdobywca wszystkich ośmiotysięczników świata.
Scena Muzyki Polskiej to program artystyczny realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Narodową, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Najbliższe koncerty już 14 i 21 stycznia w Filharmonii Narodowej.
Coraz więcej dużych, globalnych firm podkreśla, że preferują współpracę z dostawcami, którzy świadomie zarządzają swoją emisyjnością i podejmują działania w zakresie zrównoważonego rozwoju
Tytułem Kreatora Kultury w tym roku Kapituła Paszportów „Polityki” uhonorowała reżysera Marka Koterskiego. Po raz drugi przyznano Paszport Czytelników „Polityki”. Otrzymała go aktorka Sandra Drzymalska.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Bloomberg przedstawił szczegóły dotyczące 16 pakietu unijnych sankcji wobec Rosji.
Informując o wizycie w Warszawie Wołodymyra Zełenskiego, agencja Reutera łączy ją z ogłoszonym przez Donalda Tuska przełomem ws. sporu o ekshumację ofiar rzezi wołyńskiej. Jak pisze agencja „historyczna debata ws. ekshumacji (...) dzieli sojuszników”.
Czasem, gdy obserwujesz pracę koleżanki po fachu, myślisz: jak ona to robi? Wygląda pięknie i jest taka zdolna! – tak Julianne Moore przedstawiła Tildę Swinton, z którą zagrała w najnowszym filmie Pedro Almodóvara. Czyżby mówiła też o sobie?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas