Reklama
Rozwiń

O.J. Simpson: Serial wraca

Najsłynniejszy przestępca Ameryki, były wybitny futbolista, a potem znany aktor, może wyjść na wolność po dziewięcioletnim pobycie w więzieniu.

Aktualizacja: 20.07.2017 22:45 Publikacja: 20.07.2017 19:58

O.J. Simpson uniknął skazania za morderstwo, choć jego wina wydawała się ewidentna

O.J. Simpson uniknął skazania za morderstwo, choć jego wina wydawała się ewidentna

Foto: afp/POOL, Isaac Brekken

Był gwiazdą futbolu amerykańskiego, w 1973 roku, gdy występował w Buffalo Bills, uznano go za najlepszego zawodnika ligi NFL. Pięciokrotnie wystąpił w meczu gwiazd i chociaż nigdy nie zdobył tytułu, to siał spustoszenie rajdami. Dwa razy (1973 i 1975) był rekordzistą NFL w liczbie przyłożeń (touch down).

Po karierze sportowej został aktorem, ale mimo że występował chociażby w trylogii „Naga broń", najlepiej został zapamiętany z innej roli – gdy w 1994 roku uciekał w Los Angeles przed policją białym Fordem Bronco, a pościg transmitowały z helikopterów wszystkie najważniejsze amerykańskie stacje telewizyjne, mocno zresztą utrudniając pracę policji.

Dziewięć helikopterów z kamerami spowodowało zakłócenia sygnału i obraz z pościgu pojawiał się nawet w stacjach, które tego nie planowały. NBC nie przestało transmitować piątego meczu finałów NBA między New York Knicks a Houston Rockets, ale obraz wyświetlany był tylko w małym kwadracie w rogu.

13 czerwca 1994 roku była żona O.J. Simpsona Nicole Brown oraz jej chłopak Ronald Goldman, kelner próbujący swych sił w aktorstwie, zostali znalezieni martwi pod domem byłej żony Simpsona. Oboje mieli mnóstwo ran. Na miejscu zbrodni znaleziono zakrwawioną rękawiczkę. Dwóch detektywów pojechało do mieszkania byłego futbolisty, by go zawiadomić o śmierci byłej żony. Na miejscu zobaczyli ubrudzonego krwią białego Forda Bronco. Drzwi otworzył im przyjaciel Simpsona, który powiedział, że O.J. poprzedniego dnia poleciał do Chicago. Policjanci nie mieli nakazu przeszukania, ale na terenie posesji znaleźli drugą rękawiczkę. Testy DNA pokazały, że na obu była krew ofiar.

Mimo wszelkich poszlak świadczących o winie O.J. Simpson nie został skazany na karę śmierci za podwójne morderstwo. Za kratki trafił znacznie później – w grudniu 2008 roku za napad z bronią w ręku, po którym został aresztowany i skazany.

W 2007 roku w Las Vegas z grupą mężczyzn włamał się do pokoju hotelowego handlarza pamiątkami sportowymi. Później tłumaczył, że przyszedł tylko odebrać swoje pamiątki, które wcześniej zostały mu ukradzione, zaprzeczył, że on i jego grupa wtargnęli do pokoju hotelowego i że ktokolwiek z nich miał broń. To okazało się bzdurą podczas procesu.

Wczoraj wieczorem odbyła się pierwsza rozprawa o wcześniejsze zwolnienie Simpsona, który w więzieniu Lovelock Correctional Center odsiaduje karę pozbawienia wolności od dziewięciu do 33 lat. Jako że dziewięć lat 70-letni Simpson już odsiedział, może się ubiegać o zwolnienie i ma duże szanse wyjścia na wolność. Transmisję z przesłuchania przeprowadziła CNN, a najsłynniejszy przestępca Ameryki znów zagościł na ekranach telewizorów.

Podczas przesłuchania Simpson nie był obecny osobiście na sali w Las Vegas – zeznawał z miejsca, gdzie odsiaduje wyrok, oddalonego o ponad 100 mil od sądu. Z przesłuchującymi łączył się za pomocą wideo.

Jak pisze „Guardian", odsetek przestępców, którzy wychodzą na wolność po odbyciu minimalnej kary, wynosi w USA aż 82 procent. Szanse byłego futbolisty są jeszcze większe – ze względu na podeszły wiek, dobre zachowanie w więzieniu, a także brak wcześniejszych wyroków. W przypadku podwójnego mordercy, jakim niemal na pewno jest O.J., brzmi to co najmniej dziwnie, ale wedle prawa Simpson jest przecież niewinny.

Najsłynniejszy przestępca Ameryki urodził się w slumsach San Francisco. Jego matka pracowała w szpitalu, ojciec był kucharzem, a gdy O.J. miał pięć lat, rodzice się rozwiedli. Tata – Jimmy Lee – był znaną w San Francisco drag queen, gejem, który w 1986 roku zmarł na AIDS. Młody Simpson należał do ulicznego gangu, w wieku 15 lat został zamknięty w poprawczaku.

Futbolistą był wyśmienitym, prawdziwą gwiazdą NFL. W 1985 roku został włączony do Hall Of Fame (Galerii Sław). Ożenił się z Nicole – białą, blondwłosą kelnerką, z którą spotykał się jeszcze w trakcie poprzedniego małżeństwa. Mieli dwójkę dzieci, związek przetrwał siedem lat, a Brown wystąpiła o rozwód w 1992 roku. Jak się okazało, O.J. regularnie ją bił i wszczynał awantury, policja była wielokrotnie wzywana do domu Simpsonów. Mimo że futbolista swoją żonę zdradzał, był chorobliwie o nią zazdrosny. Po rozwodzie powiedział, że jeśli kiedykolwiek zobaczy ją z innym mężczyzną, zabije ją.

Taktyka obrońców Simpsona, wśród których byli najlepsi i najdrożsi amerykańscy prawnicy (nazywani według sportowej nomenklatury „Dream Teamem"), opierała się wyłącznie na grze na emocjach. Mówili, że ich klient został wrobiony z powodów rasistowskich, gdyż jest czarnym milionerem z fantastyczną karierą sportową i aktorską. Ława przysięgłych składała się dziesięciu kobiet i dwóch mężczyzn. Spośród nich dziewięć osób było czarnych, dwoje było Latynosami, a jedna osoba była biała. Nie było wydarzenia w USA w ostatnich latach, które tak napięłoby stosunki rasowe, jak werdykt w sprawie Simpsona. Sprawa o wcześniejsze zwolnienie też rozpala emocje i przypomina tę tragiczną historię.

Inne sporty
Czy to najlepszy sportowiec 2024 roku? Dokonał rzeczy wyjątkowych
Inne sporty
Tomasz Chamera: Za wizerunek PKOl odpowiada jego prezes
pływanie
Mistrzostwa świata w pływaniu. Rekordowa impreza reprezentacji Polski
Pływanie
Mistrzostwa świata w pływaniu. Kolejne medale i polskie rekordy w Budapeszcie
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Inne sporty
Kolarstwo. Zakażą stosowania tlenku węgla?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku