Sukces w proszku

Za medalami Marit Bjoergen stoją Szwedzi, Justyny Kowalczyk – Estończycy

Publikacja: 02.03.2011 01:56

Norweska zbrojownia – autobus serwisowy dla kadry narciarzy

Norweska zbrojownia – autobus serwisowy dla kadry narciarzy

Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak

Paweł Wilkowicz z Oslo

Oni pierwsi zaczynają dzień na mistrzostwach i ostatni go kończą. Pracują po kilkanaście godzin na trasach i w kabinach pachnących nakładanymi na ciepło smarami. Pochodne ropy, związki fluoru, samo zdrowie. Pylące proszki wcierają w specjalnych maskach z rurą i urządzeniem do filtrowania i tłoczenia powietrza.

– Dziś mam wolne, Justyna nie biega – śmieje się Are Mets. Wolne oznacza, że do kabiny przy trasach przyszedł tylko rano, a potem będzie mógł sobie pobiegać dla przyjemności. Choć, jak mówi, serwismen nie umie biegać bezmyślnie. Cały czas się łapie na analizowaniu, czy narty idą szybko i dlaczego.

Jest ich w sztabie Kowalczyk czterech: Estończycy Mets i Peep Koidu, Mateusz Nuciak oraz asystent trenera Rafał Węgrzyn, który ma podobną sylwetkę do Justyny i testuje jej narty. Wszyscy biegali albo nadal biegają. Węgrzyn chodził do tej samej sportowej szkoły w Zakopanem co Justyna. Nuciak jeszcze od czasu do czasu zgłasza się do zawodów.

Szefem jest Mets. To on wyszukał dla polskiego sztabu Peepa. Milczka, jakby wyjętego z dawnych czasów, gdy serwismeni uciekali od kamer i mruczeli coś w odpowiedzi. Dziś bywają gwiazdami. Gdy Perry Olsson w poniedziałek wracał po zwycięstwie Marit Bjoergen do swojego królestwa parafin, proszków, mydełek, szczotek i żelazek, niosąc pod pachą narty mistrzyni, kibice w Oslo zgotowali mu owację. Are i Peep znają takie chwile z Otepaeae, gdy przyjeżdżają tam z Justyną.

Perry Olsson jest Szwedem, jego brat Ulf kiedyś pracował dla Kowalczyk, ale dwa lata temu też przeniósł się do Norwegii. Jego miejsce zajął właśnie Mets. Olssonowie razem przygotowują narty dla okrętów flagowych kadry: Marit i Pettera Northuga.

Ich królestwo jeździ na kółkach. To czarna scania, zawsze wypucowana jak ciężarówki z parkingów Formuły 1. Po zaparkowaniu rozsuwa się na trzy strony, mieści kilka stanowisk dla serwismenów, czyli stołów ze specjalnymi stojakami i imadłami. Ma antenę satelitarną na dachu, w środku komputery, stały dostęp do prognozy pogody. Norwegowie dostają ją rozpisaną godzina po godzinie: temperatura powietrza i śniegu, ciśnienie, wilgotność, nasłonecznienie. Badają śnieg w różnych miejscach trasy. Czy jest świeży czy zleżały, mokry czy suchy.

– Trzeba przeanalizować wszystko. Minus pięć stopni i świeży śnieg w Oslo to czasami zupełnie co innego niż minus pięć stopni i świeży śnieg w Lahti – mówi Are Mets.

Bjoergen obiecała, że jeśli zdobędzie pięć złotych medali, to w podzięce za świetne smarowanie przebiegnie przez ciężarówkę nago. Najlepsze miejsca na ten bieg są już zajęte. Wszystkich serwismenów jest w norweskim sztabie aż 21, 17 smaruje, czterech sprawdza efekty na śniegu. Tak wielu ludzi nie pracuje nawet w drugiej scanii, też naszpikowanej techniką i pomalowanej w szwedzkie barwy. Szwedzi serwismenów mają 11 i raczej żadna z zawodniczek dla nich nago nie pobiegnie.

Po jednym ze startów w tym sezonie Anna Haag i Charlotte Kalla powiedziały głośno, że to ludzie od przygotowania nart zepsuli im wyścig. Taka szczerość rzadko się zdarza. O własnych serwismenach zawodnicy mówią dobrze albo wcale. Justyna swoich chwali cały czas.

Z Olssona nie zawsze była tak zadowolona, czasami nie udawało mu się smarowanie na styl klasyczny. Na taki bieg fragment nart pod butami smaruje się nie na ślizg, lecz na trzymanie. Ta część jest nad śniegiem, gdy zawodnik jedzie, a dotyka toru, tylko gdy oprze się na jednej nodze. Krótko mówiąc: pomaga przy odbiciu, nie przeszkadza na zjeździe. W tym estońscy alchemicy są świetni.

O sztabie Justyny z zazdrością mówią nie tylko jej koleżanki i koledzy z polskiej kadry.

– Dziewczyny z Finlandii też chciałyby tak mieć jak Justyna – mówi Pekka Holopainen, dziennikarz „Ilta Sanomat". – U nas na całą kadrę jest siedmiu ludzi, każdy ma pod opieką co najmniej jedną zawodniczkę i jednego zawodnika. Ciągle się nie podnieśliśmy po skandalu dopingowym z 2001 r., brakuje sponsorów. Poza tym u nas trenerzy są opłacani tak wysoko, że na serwismenów brakuje – tłumaczy.

W sztabie Kowalczyk Mets i Koidu zarabiają podobnie jak Aleksander Wierietielny. Ale wcześniej to Olsson był najlepiej opłacanym członkiem zespołu. Zresztą na życzenie trenera, który pamiętał jeszcze czasy, gdy smarować musiał on, testować Justyna i marzyli, że kiedyś będzie ich stać na pomoc.

Dziś w ich kabinie na Holmenkollen stoi ponad 90 par nart tylko dla Justyny, a Mets, wyciągając spod ściany małą walizkę, mówi: – Tu jest 3 tysiące euro – i pokazuje podręczną maszynkę do odciskania na narcie tzw. struktur, czyli bieżników.

Norwegowie mają od tego swoją wielką maszynę, ale Estończycy im nie zazdroszczą. Ciągle bardziej od techniki liczy się doświadczenie i intuicja. Zwłaszcza w tych mistrzostwach, gdy pogoda zmienia się każdego dnia. – Może jakby był dzień w dzień mróz i słońce, byłoby spokojniej – zastanawia się Mets. – Ale czy byłoby interesująco?

 

Wyniki i program mistrzostw świata

MĘŻCZYŹNI

Bieg na 15 km st. klasycznym

1. M. Heikkinen (Finlandia) 38.14,7; 2. E. Roenning strata 13,3; 3. M. J. Sundby (obaj Norwegia) 31,9; 4. S. Wołżeńcew (Rosja) 36,6; 5. S. Jauhojaervi (Finlandia) 44,2; 6. M. Manificat (Francja) 48,8; 7. L. Bauer (Czechy) 55,0; 8. V. Nousiainen (Finlandia) 56,3; 9. T. Angerer (Niemcy) 1.10,1; 10. M. Wylegżanin (Rosja) 1.11,0;... 54. M. Staręga 4.05,8; 55. M. Kreczmer (obaj Polska) 4.09,1.

Klasyfikacja medalowa

1. Norwegia    4    3    3    10

2. Austria    4    1    1    6

3. Niemcy    1    2    1    4

4. Szwecja    1    –    1    2

Finlandia    1    –    1    2

6. Polska    –    2    1    3

7. Włochy    –    2    –    2

8. Rosja    –    1    1    2

9. Francja    –    –    1    1

Słowenia    –    –    1    1

Kolejno: złote, srebrne, brązowe, razem Środa w Oslo

11 kombinacja norweska, konkurs na dużej skoczni

12.15 biegi, kwalifikacje sprintu drużynowego stylem klasycznym kobiet i mężczyzn

14.15 biegi, sprint drużynowy

16 kombinacja norweska, bieg na 10 km

18 skoki, kwalifikacje na dużej skoczni

Transmisje w Eurosporcie,

TVP 1 i TVP Sport

Inne sporty
Za bardzo lewicowy. Martin Fourcade wycofuje swoją kandydaturę
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Inne sporty
Polskie kolarstwo. Nadzieja w kobietach i Stanisławie Aniołkowskim
pływanie
Bartosz Kizierowski trenerem reprezentacji Polski
Inne sporty
Mistrzostwa Europy. Damian Żurek i Kaja Ziomek-Nogal blisko podium
Szachy
Sukces polskiego arcymistrza. Jan-Krzysztof Duda z medalem mistrzostw świata