Panie mogą więcej

Na poznańskiej Malcie ciąg dalszy emocji mistrzostw Europy w wioślarstwie. Po sobocie wiadomo: w niedzielę będzie siedem finałów z polskimi nadziejami na medale

Aktualizacja: 30.05.2015 16:22 Publikacja: 30.05.2015 15:40

Panie mogą więcej

Foto: ROL, Krzysztof Rawa

Wczesny ranek nad Jeziorem Maltańskim był trochę mylący – błękit nieba, skromny wietrzyk, nastrój niemal sielankowy. Gdy wybiła godzina półfinałów i repesaży, nad wodą pojawiły się ciemne chmury, dmuchnęło mocno od miasta (czyli w kierunku mety), mierniki pokazywały niekiedy prędkość wiatru powyżej 32 km/godz.

Fale chwilami były takie, że może nawet Bałtyk by się nie powstydził. W tych warunkach startować trudno, ale wioślarski naród strachliwy nie jest, punkt 9:30 ruszył pierwszy wyścig i co pięć minut kolejne. Trenerzy, nie bacząc na przeciwności aury siedli na rowery i też dali przykład, że można. Mistrzostwa Europy w warunkach lekko sztormowych zyskały nowy urok.

Miło donieść, że w finałach A, czyli tych najważniejszych (o miejsca 1-6) wystartują cztery polskie osady żeńskie i trzy męskie. Nie można pominąć, że znacznie efektowniej awans pod flagą biało-czerwoną zdobywały wioślarki. Trzy razy oglądaliśmy na Malcie ich zwycięstwa w półfinałach lub repasażach.

Zaczęły Weronika Deresz i Joanna Dorociak, dwójka podwójna wagi lekkiej, które pomknęły do mety w stylu budzącym powszechną nadzieję na medal – prowadziły od startu do mety, dołożywszy Dunkom prawie 3 sekundy.

Po nich swoje zwycięstwo miała czwórka podwójna (Joanna Leszczyńska, Monika Ciaciuch, Maria Springwald i Agnieszka Kobus), która pewnie pokonała Ukrainę i Wielką Brytanię. Wreszcie swoje zrobiły w dwójce podwójnej Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj, które ponownie pokazały rywalkom, że u siebie przegrywać raczej nie będą. Popłynęły spokojnie, może nawet z pewną rezerwą, skoro po 700 metrach już widziały, że konkurencja nie chce mierzyć się z ich tempem.

Czwarty kobiecy finał A z polskim udziałem to będzie dwójka bez sterniczki. Anna i Maria Wierzbowskie też awansowały tak, że trzeba było bić brawo – zaczęły z czwartego miejsca po 500 m, potem było trzecie (1000 i 1500 m), na mecie drugie.

Polacy musieli godzić się z faktem, że w tych mistrzostwach panie mogą więcej. W sobotę awans do finału A zdobyli bracia Bartosz i Patryk Pszczółkowscy (dwójka bez sternika wagi lekkiej), którzy po spokojnym starcie pokazali właściwą moc na finiszu (pokonali Rosjan o 0,24 s) oraz, wedle przewidywań, ósemka, której do awansu wystarczało w repasażach trzecie miejsce i takie zajęła, za Wielką Brytanią i Francją. Razem z dzielną czwórką podwójną, która awans zdobyła już w piątek, daje to trzy kolejne szanse na medale w niedzielę.

Pozostaje czekać i trzymać kciuki. Polskie emocje rozpoczną się od 11:18, gdy wystartują panny Wierzbowskie, a potem co kilkanaście minut następna osada z biało-czerwonymi piórami wioseł. Nieobecni na Malcie niech żałują, że nie zobaczą tego z bliska, ale na pewno mogą włączyć telewizory – transmisja w TVP Sport.

> 2. dzień ME – wyniki reprezentacji Polski:

KOBIETY
jedynka wagi lekkiej – Katarzyna Wełna: 6. w półfinale 7.55,31 (finał B)
dwójka podwójna wagi lekkiej – Weronika Deresz, Joanna Dorociak: 1. w półfinale 6.58,39 (finał A)
jedynka – Julia Michalska-Płotkowiak: 5. w repasażach 7.48,36 (finał B)
dwójka bez sterniczki – Anna Wierzbowska, Maria Wierzbowska: 2. w półfinale 7.12,05 (finał A)
dwójka podwójna – Magdalena Fularczyk-Kozłowska, Natalia Madaj: 1. w półfinale 6.47,28 (finał A)
czwórka podwójna – Joanna Leszczyńska, Monika Ciaciuch, Maria Springwald, Agnieszka Kobus: 1. w repasażach 6.18,21 (finał A)

MĘŻCZYŹNI
jedynka wagi lekkiej – Jerzy Kowalski: 4. w półfinale 7.13,16 (finał B)
dwójka bez sternika wagi lekkiej – Bartosz Pszczółkowski, Patryk Pszczółkowski: 2. w repasażach 6.39,24 (finał A)
dwójka podwójna wagi lekkiej – Artur Mikołajczewski, Miłosz Jankowski: 2. w finale C 6.34,42
czwórka bez sternika wagi lekkiej – Miłosz Bernatajtys, Rafał Serwiak, Dawid Kamiński, Mateusz Drab: 6. w półfinale 6.27,38 (finał B)
dwójka podwójna – Adam Wicenciak, Dawid Grabowski: 5. w finale C 6.30,83
czwórka bez sternika – Konrad Wojewodzic, Damian Rosolski, Rafał Hejmej, Piotr Hojka: 4. w repasażach 6.03,62 (finał B)
ósemka: Daniel Trojanowski (sternik), Piotr Juszczak, Michał Szpakowski, Krystian Aranowski, Marcin Brzeziński, Mikołaj Burda, Mateusz Wilangowski, Zbigniew Schodowski, Robert Fuchs: 3. w repasażach 5.35,55 (finał A)

> Program finałów (31 maja, niedziela):

FINAŁY B
8:45-10:05
FINAŁY A
10:33 dwójka bez sternika wagi lekkiej mężczyzn
10:48 jedynka wagi lekkiej kobiet
11:03 jedynka wagi lekkiej mężczyzn
11:18 dwójka bez sterniczki kobiet (Polska)
11:33 dwójka bez sternika mężczyzn
11:48 dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn
12:03 dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet (Polska)
12:18 czwórka bez sternika mężczyzn
12:33 czwórka podwójna kobiet (Polska)
12:48 czwórka podwójna mężczyzn (Polska)
13:03 dwójka podwójna mężczyzn
13:18 dwójka podwójna kobiet (Polska)
13:33 czwórka bez sternika wagi lekkiej mężczyzn (Polska)
13:48 ósemka kobiet
14:03 jedynka mężczyzn
14:18 jedynka kobiet
14:33 ósemka mężczyzn (Polska)

Inne sporty
Gwiazdy szachów zagrają w Warszawie. Jan-Krzysztof Duda wierzy w sukces
kolarstwo
Paryż - Roubaix. Upadek Tadeja Pogacara. Mathieu Van Der Poel zwycięża
szachy
Jan-Krzysztof Duda znów zagra w Polsce. Celuje w zwycięstwo
Inne sporty
Polacy szykują się do sezonu. Wrócą na olimpijski tor
Inne sporty
Gwiazdy szachów znów w Warszawie. Zagrają Jan-Krzysztof Duda i Alireza Firouzja