Mikaela Shiffrin za każde zwycięstwo dziękuje rodzicom

Mikaela Shiffrin trzeci raz z rzędu zdobyła złoty medal mistrzostw świata w slalomie specjalnym. Amerykanka ma zaledwie 21 lat.

Aktualizacja: 20.02.2017 22:17 Publikacja: 20.02.2017 18:02

Mikaela Shiffrin – największy narciarski talent Ameryki

Mikaela Shiffrin – największy narciarski talent Ameryki

Foto: AFP

Narciarscy fachowcy od kilku lat próbują zdefiniować fenomen tej zawodniczki. W czym tkwi sekret jej sukcesów?

Owszem, Mikaela miała to szczęście, że urodziła się w Vail, słynnym ośrodku narciarskim w Kolorado, że przeszła przez słynną szkołę Burke Mountain Academy, która wychowuje przyszłych mistrzów równie często jak Harvard noblistów, ale w jej wypadku mamy do czynienia z kimś wyjątkowym.

Komentatorzy podkreślają także ogromną rolę, jaką w rozwoju zawodniczki odegrali rodzice, szczególnie matka – pielęgniarka. Od dziecka z wyjątkową pieczołowitością zajęli się sportową edukacją córki i poprowadzili Mikaelę własną, niekoniecznie standardową drogą. Eileen Shiffrin jest z tego powodu porównywana z Richardem Williamsem, ojcem Venus i Sereny. Często szła pod prąd.

Nie wiadomo jednak, na jak długo starczyłoby cierpliwości rodzicom, gdyby nie szybkie sukcesy. W pierwszych europejskich sprawdzianach we Włoszech 15-letnia Mikaela w slalomie pokonywała starszych od siebie chłopców, i to o trzy, cztery sekundy.

Mając 16 lat, zdobyła pierwsze punkty w Pucharze Świata, niedaleko domu – w Aspen. Jako 17-latka wygrała pierwsze zawody PŚ. Nie ukończywszy 18 lat, sięgnęła w Schladming po pierwszy tytuł mistrzowski i w tym samym sezonie, ale już po osiągnięciu metrykalnej dojrzałości, zdobyła małą Kryształową Kulę w slalomie. Na swych pierwszych igrzyskach w Soczi (2014) została najmłodszą mistrzynią olimpijską w slalomie. Miała wtedy 18 lat i 345 dni. Rok później znów sięgnęła po mistrzostwo świata – po sąsiedzku – w Beaver Creek, a kolejne złoto wywalczyła w sobotę w Sankt Moritz. Ostatnią zawodniczką, która zdobyła trzykrotnie z rzędu złote medale MŚ, była Niemka Christl Cranz tuż przed wybuchem II wojny światowej.

Shiffrin zmierza też po pierwsze zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Jej przewaga nad rywalkami jest gigantyczna. Triumf będzie zapewne świętować w połowie marca w Aspen. Mówi, że nie ma przed nią żadnych granic.

Większą uwagę przywiązywać zaczęła do treningów szybkościowych, bo chce w przyszłości wygrywać także w supergigancie i zjeździe. Na razie nieźle radzi sobie w gigancie, choć w Sankt Moritz było tylko srebro.

Ona także musi odpowiadać na pytania, co decyduje o jej sukcesach w tak młodym wieku. Tłumaczy, że doskonale radzi sobie z presją, nie ma problemu z koncentracją. Najlepiej robi to, słuchając spokojnej muzyki, uwielbia włoskiego pianistę Ludovica Enaudiego. Słynie z tańców w butach narciarskich za metą. Wtedy jest już odprężona.

Za każde zwycięstwo dziękuje rodzicom. Matka stale jest przy niej. Gwarantuje spokój i bezpieczeństwo. To racjonalne wytłumaczenie nieprzerwanych sukcesów młodej Amerykanki. Ale po wielu analizach najsłynniejszych trenerów wszyscy dochodzą do wniosku, że po prostu „Shiffrin to największy talent narciarski, jaki narodził się w Ameryce".

Szachy
Sukces polskiego arcymistrza. Jan-Krzysztof Duda z medalem mistrzostw świata
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Inne sporty
Polak płynie do USA. Ksawery Masiuk będzie trenował ze szkoleniowcem legend
Inne sporty
Czy to najlepszy sportowiec 2024 roku? Dokonał rzeczy wyjątkowych
Inne sporty
Tomasz Chamera: Za wizerunek PKOl odpowiada jego prezes
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
pływanie
Mistrzostwa świata w pływaniu. Rekordowa impreza reprezentacji Polski
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay