WTA Madryt. Iga Świątek zagrała koncert. Sprinterski awans do 1/8 finału

Iga Świątek pokonała Soranę Cirsteę 6:1, 6:1 i awansowała do 1/8 finału turnieju w Madrycie. Sobotni mecz pokazał, że forma Polki rośnie. 22-latka z Raszyna w tym roku znów może zostać królową "mączki".

Publikacja: 27.04.2024 12:37

Organizatorzy wyznaczyli spotkanie liderki rankingu WTA jako pierwszy mecz dnia na Manolo Santana Stadium, więc trybuny świeciły pustkami. Nazwisko rywalki — rozstawionej w turnieju z numerem 27. — nie budziło ekscytacji, choć Cirstea próbowała postawić Świątek trudne warunki. Grała odważnie i pokazała na korcie wszystkie swoje tenisowe atuty. Kiedy jednak mierzysz się na nawierzchni ziemnej z najlepszą zawodniczką świata, która jest mistrzynią defensywy, to może być zbyt mało.

Pierwszy set trwał 40 minut, a Świątek zwyciężyła wszystkie gemy przy serwisie rywalki. Rumunka walczyła i nie traciła zapału, lecz Polka grała po prostu zbyt dobrze. Drugi set przebiegł podobnie, jak pierwszy. Tym razem Cirstea jedynego gema wywalczyła przy swoim podaniu. Pozostałe padły łupem Świątek, która po spotkaniu przyznała, że to był prawdopodobnie jej najlepszy mecz w tym roku.

Polka w pierwszym, czwartkowym meczu na madryckiej „mączce” miała drobne kłopoty, bo po udanym początku w jej grę wkradły się nerwy, dzięki którym Xiyu Wang od wyniku 0:3 doprowadziła do 4:4. Maszyna zacięła się jednak na krótko. Później spotkanie toczyło się już pod dyktando liderki światowego tenisa, zupełnie jakby Polka potrzebowała rozgrzewki w turnieju, który— jak na standardy kortów ziemnych — toczy się w nieoczywistych warunkach, 600 m n. p. m.

Rok temu Świątek tak skutecznie oswoiła warunki w Caja Magica, że dotarła do finału, gdzie lepsza była Aryna Sabalenka. Białorusinka turniej rozpoczęła w piątek i jej występ przeciwko Magdzie Linette dolał paliwa do ognia wątpliwości dotyczących jej formy. 25-latka grała bowiem nierówno, popełniała dużo niewymuszonych błędów i trzeciego seta rozstrzygnęła dzięki odrobinie szczęścia.

Nie tylko ona miała w pierwszych dniach turnieju problemy. Kibice w Madrycie nie zobaczą już Eliny Switoliny, która przegrała z Sarą Sorribes Tormo. Do trzeciej rundy nie awansowały także niedawna finalistka ze Stuttgartu Marta Kostjuk, finalistka z Dubaju Anna Kalinskaja oraz wicemistrzyni Australian Open Qinwen Zheng. Listę wysoko rozstawionych, których już w Madrycie nie ma, uzupełniają Weronika Kudermietowa, Jekaterina Aleksandrowa oraz Barbora Krejcikova.

WTA Madryt. Kiedy i z kim zagra Iga Świątek

Świątek w 1/8 finału zmierzy się ze zwyciężczynią meczu Victoria Azarenka (26. WTA) - Sorribes Tormo (55. WTA). Polka z Białorusinką mierzyła się czterokrotnie i trzy poprzednie spotkania wygrała, a ich starcie w Dausze było bardzo jednostronne (6:0, 6:4). Hiszpanka była rywalką naszej tenisistki w trzech meczach — wszystkie przegrała i w sześciu setach zdobyła tylko dwanaście gemów.

Transmisje turnieju w Madrycie na sportowych antenach Canal+.