WTA Finals. Trzecie zwycięstwo Peguli, mecz Sabalenki przerwany

W Cancun do rywalizacji wtrąciła się pogoda. Mecz Rybakina – Sabalenka wyłaniający drugą półfinalistkę turnieju mistrzyń WTA został wstrzymany w drugim secie z powodu deszczu. Dokończenie w piątkowy wieczór

Publikacja: 03.11.2023 08:12

Jessica Pegula

Przerw w wykonaniu programu piątego dnia spotkań WTA Finals było wiele, ale między nimi udało się rozegrać dwa pełne mecze deblowe oraz jeden singlowy: Jessica Pegula pokonała Marię Sakkari 6:3, 6:2 kończąc rozgrywki w trudnej Grupie Bacalar z trzema zwycięstwami oraz poczuciem, że wreszcie pasuje do grona najlepszych tenisistek świata.

133 mecze Jessiki Peguli w sezonie

Rok temu w Fort Worth Amerykanka kończyła udział w Masters z trzema porażkami, teraz mogła mówić dziennikarzom, że w ogóle nie zaprzątały jej głowy myśli o poziomie gry rywalek, robiła swoje z wiarą we własne umiejętności i efekt był doskonały. Nieco niedoceniana tenisistka jest teraz gwiazdą turnieju w Cancun, spokojnie czeka na rywalkę półfinałową z Grupy Chetumal, z którą zagra w sobotę.

Nie będzie miała jednak dnia odpoczynku, gdyż z Coco Gauff grają też w turnieju deblowym. Ktoś policzył, że Pegula, jeśli zliczyć jej tegoroczne spotkanie singlowe, deblowe i w mikście, to zagrała ich już 133. Nie ma drugiej tak pracowitej osoby w WTA Tour. Jessica z tych 133 meczów wygrała 101, więc naprawdę ma się czym chwalić.

Mecz Pegula – Sakkari nie decydował o niczym więcej, niż rozdział premii (Amerykanka wzięła wszystko: 198 tysięcy dolarów za udział plus trzy razy po 198 tysięcy za zwycięstwa, razem 792 tys.), w kwestii awansu do półfinału i walki o rankingowy nr 1 na koniec roku znaczenie miało spotkanie Aryna Sabalenka – Jelena Rybakina.

Aryna Sabalenka - Jelena Rybakina: Mecz wstrzymany

Rozstrzygnięcie z powodu znacznych opóźnień w deszczowy i wietrzny wieczór w Cancun nie padło. Mecz został przerwany o 23.40 czasu meksykańskiego mniej więcej trzy godziny od rozegrania pierwszej piłki, przy stanie 6:2, 3:5 patrząc od strony Białorusinki. W kolejnym gemie serwować miała tenisistka reprezentująca Kazachstan, zatem trzeci set był blisko.

Program na piątek został odpowiednio zmieniony, co tyczy także meczu Igi Świątek z Ons Jabeur. Wedle nowych ustaleń panie zaczną grać na Estadio Paradisus od 11.30 czasu lokalnego, czyli o 17.30 czasu polskiego. Na początek idą dwa mecze deblowe (Krejcikova/Siniakova –  Dąbrowski/Routliffe; Krawczyk/Schuurs – Melichar-Martinez/Perez), następnie, już bez określania dokładnej godziny nastąpi dokończenie meczu Sabalenka – Rybakina. Bezpośrednio po tym spotkaniu zaplanowano oba mecze Grupy Chetumal, najpierw Coco Gauff – Marketa Vondrousovga następnie Iga Świątek – Ons Jabeur, by zakończyć szósty dzień turnieju i rozgrywki grupowe na spotkaniu deblowym Pegula/Gauff – Siegemund/Zwonariowa.

Oznacza to, że jeśli nie będzie znaczących opóźnień, to mecz Polki z Tunezyjką powinien rozpocząć się około 23. czasu polskiego, ale pogoda w Cancun może te plany znacząco zmienić.

WTA Finals 2023.

Grupa Bacalar: J. Pegula (USA, 5) – M. Sakkari (Grecja, 8) 6:3, 6:2; A. Sabalenka (Białoruś, 1) – J. Rybakina (Kazachstan, 4) 6:2, 3:5, mecz wstrzymany.

Grupa Maya Ka’an: N. Melichar-Martinez, E. Perez (USA, Australia, 8) – S. Aoyama, E. Shibahara (Japonia, 3) 4:6, 6:2, 10-6; S. Hunter, E. Mertens (Australia, Belgia, 2) – D. Krawczyk, D. Schuurs (USA, Holandia, 5) 6:2, 6:3.