Wyjaśniamy, jak i kiedy Andrzej Duda może zostać członkiem MKOl oraz ile zarobi

Andrzej Duda dostał rekomendację Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl) na członka Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl). Kiedy może nim zostać, czyim kosztem i ile zarobi? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Publikacja: 16.12.2024 17:23

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Foto: PAP/Jarek Praszkiewicz

Kadencja prezydenta dobiegnie końca w sierpniu i żywe pozostaje pytanie, czym zajmie się wówczas Andrzej Duda. Niedawno zdarzyło mu się zażartować, że założy firmę konsultingową. Wątpliwe, aby stworzył własną partię bądź stanął na czele ruchu politycznego. Jednym z rozwiązań, jakie już kilka tygodni temu pojawiło się w przestrzeni publicznej, jest członkostwo w MKOl.

Zarząd PKOl w czwartek przegłosował rekomendację dla Dudy, ale to dopiero początek procesu i nie przyspieszy go raczej to, że – jak słyszymy – prezydenta popiera obecny szef Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) Thomas Bach. Niemiec pozostanie na stanowisku tylko do połowy przyszłego roku, a jego następczynię lub następcę poznamy w połowie marca. Do wyborów zgłosiło się siedmioro kandydatów, którzy swoje programy przedstawią w styczniu.

Czytaj więcej

Kamil Kołsut: Czy Andrzej Duda trafi do MKOl i dlaczego Donald Tusk nie ma racji?

Czy Andrzej Duda może zostać członkiem MKOl?

Tak, bo dziś komitet ma 111 członków, a maksymalnie może być ich 115. Duda spełnia wymagania dotyczące wieku – trzeba być pełnoletnim, a funkcję można pełnić do końca roku, w którym przekracza się 70. rok życia, chyba że Sesja MKOl na wniosek Komitetu Wykonawczego wydłuży ten limit w indywidualnym przypadku o kolejne cztery lata – i został rekomendowany przez PKOl.

Jakim członkiem MKOl może być Andrzej Duda?

Duda dostał rekomendację PKOl na zwyczajnego (niezależnego) członka MKOl. Takich jest w ruchu olimpijskim maksymalnie 70. Są „niezależni”. bo ich członkostwo nie jest związane z pełnieniem żadnej konkretnej funkcji w ruchu olimpijskim. Członkami MKOl są także przedstawiciele sportowców (15), narodowych komitetów olimpijskich (15) oraz międzynarodowych organizacji sportowych (15). Podstawą członkostwa jest w ich przypadku właśnie funkcja, którą pełnią. To daje liczbę 115.

Jak Andrzej Duda może zostać członkiem MKOl?

Andrzej Duda dostał rekomendację PKOl. Teraz nad jego osobą będzie mogła pochylić się komisja wyborcza, kiedy zostanie już ustanowiona, a później Komitet Wykonawczy i to on podejmie decyzję, czy przedstawić kandydaturę prezydenta podczas Sesji MKOl, gdzie odbywa się tajne głosowanie przy obecności co najmniej połowy uprawnionych. Do wyboru dochodzi zwykłą większością. Głosowanie jest zazwyczaj formalnością.

Czytaj więcej

Andrzej Duda i Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Czy to w ogóle możliwe?

Kiedy Andrzej Duda może zostać członkiem MKOl?

Najwcześniej w 2026 roku, podczas Sesji MKOl, która odbędzie się przy okazji zimowych igrzysk olimpijskich w Mediolanie/Cortinie d'Ampezzo. Najbliższy rok jest w ruchu olimpijskim czasem wyborów i w tym momencie komitet nie planuje żadnych głosowań dotyczących przyjmowania nowych członków. Sesje MKOl ma zaplanowanie dwie: 30 stycznia w Lozannie kandydaci na prezesa przedstawią swoje programy, a 18-21 marca w Grecji dojdzie do głosowania.

Jak wybór Andrzeja Dudy wpłynie na Maję Włoszczowską?

Ewentualne przyjęcie Dudy w poczet członków MKOl nie wpłynie na obecną pozycję wiceprzewodniczącej Komisji Zawodniczej Mai Włoszczowskiej. Dwukrotna wicemistrzyni olimpijska (2008, 2016) będzie członkinią MKOl do 2028 roku jako reprezentantka sportowców. Jej członkostwo jest związane z funkcją, którą pełni w ruchu olimpijskim.

Zatwierdzenie Dudy jako członka MKOl zamknie Włoszczowskiej drogę do kandydowania na członkinię zwyczajną (niezależną), kiedy wygaśnie jej mandat zawodniczy, bo każdy kraj może mieć jednego takiego przedstawiciela. Włoszczowska ponadto w 2028 roku nie będzie mogła już kandydować do Komisji Zawodniczej, bo takie prawo mają wyłącznie sportowcy, którzy wystąpili na trwających bądź poprzednich igrzyskach olimpijskich.

Czytaj więcej

Andrzej Duda w MKOl? Maja Włoszczowska zabrała głos

Czy aktywni bądź byli politycy są członkami MKOl?

Tak, bo MKOl to miejsce, gdzie są nie tylko sportowcy i działacze, ale także politycy, jak była prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović czy urzędujący emir Kataru Tamim al-Thani. Członkami zwyczajnymi (niezależnymi) są także ludzie związani w przeszłości z Komisją Zawodniczą, jak sam Bach, kandydatka na jego następczynię Kirsty Coventry, Sarah Walker czy Danka Hrbenkova.

Ile Andrzej Duda może zarobić jako członek MKOl?

Członkowie MKOl nie dostają wynagrodzenia, tylko dietę za udział w takich aktywnościach, jak Sesja, spotkania komisji czy same igrzyska, która wynosi 450 dolarów dziennie i powinna zrekompensować czas poświęcony na podróż oraz przygotowanie. Dwukrotność tej kwoty dostają szefowie komisji oraz członkowie Komitetu Wykonawczego. Każdy członek MKOl może ponadto liczyć na 7 tys. euro rocznie na pokrycie kosztów administracyjnych związanych z pełnieniem funkcji.

Padające w przestrzeni publicznej kwoty – od 583 tys. do 1,43 mln dolarów rocznie – dotyczą nie członków MKOl, lecz osób ze stanowisk dyrektorskich. Obejmują kompensaty, dodatki, wpłaty na fundusz emerytalny oraz zwrot poniesionych kosztów. Dotarli do nich za pośrednictwem formularzy podatkowych dziennikarze nowojorskiej ProPubliki.

Sport
Czy igrzyska staną w ogniu?
Sport
Witold Bańka i WADA kontra Biały Dom. Trwa wojna na szczytach światowego sportu
Sport
Pomoc przyszła od państwa. Agata Wróbel z rentą specjalną
Sport
Zmarł Andrzej Kraśnicki. Człowiek dialogu, dyplomata sportu
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
SPORT I POLITYKA
Kto wymyślił Andrzeja Dudę w MKOl? Radosław Piesiewicz zabrał głos
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego