PKOl szkoli trenerów i animatorów. Czas na sporty miejskie

Psychologia sportu oraz sporty miejskie były tematami dwóch spotkań „Kreator sportu”, organizowanych przez Polski Komitet Olimpijski (PKOl). To zajęcia edukacyjne dla nauczycieli, trenerów, instruktorów i animatorów sportu.

Publikacja: 23.12.2023 14:58

Udział w akcji "Kreator Sportu" biorą nauczyciele, trenerzy, instruktorzy oraz animatorzy sportu

Udział w akcji "Kreator Sportu" biorą nauczyciele, trenerzy, instruktorzy oraz animatorzy sportu

Foto: Szymon Sikora

Konferencje, której towarzyszą warsztaty rozwojowe, za każdym razem są poświęcone innemu zagadnieniu. - W 2021 roku rozwijaliśmy zindywidualizowane podejście do ucznia oraz wskazywaliśmy narzędzia służące rozpoznawaniu jego potencjału. Z kolei edycja ubiegłoroczna poświęcona była sportowi i aktywności fizycznej w przyrodzie, gdy zachęcaliśmy nauczycieli, aby jak najwięcej czasu spędzali z uczniami na świeżym powietrzu, w otoczeniu natury - mówi dyrektor działu kultury i edukacji olimpijskiej PKOl Katarzyna Deberny.

Zajęcia poświęcone psychologii sportu odbyły się w Warszawie, o nowych sportach miejskich rozmawiano zaś w Krakowie. - Radzenie sobie z emocjami jest problemem wśród najmłodszych i mam nadzieję, że będziecie umieli na lekcjach wyrwać młodzież z ich własnych problemów. Sport jest bardzo ważny, bo kreuje i motywuje, a także daje dużą pewność siebie w późniejszym życiu, wzmacniając psychicznie — mówił prezes PKOl Radosław Piesiewicz.

Czytaj więcej

Gwiazdy igrzysk trenują z młodzieżą na Olimpijskim Campie Fair Play

Psychologowie, sportowcy oraz przedstawiciele świata nauki i organizacji pozarządowych podkreślają, że sport ma pozytywny wpływ na młodych. - Promocja aktywność wśród dzieci i młodzieży musi opierać się o ich aktualną sytuację rozwojową, potrzeby oraz indywidualną wrażliwość. Bezwzględne wychowywanie przyszłych mistrzów w oparciu o reżim treningowy i kult perfekcjonizmu nie przynosi jednak dobrych skutków - zaznacza psycholog Joanna Flis.

Sztuką jest odnalezienie kompromisu między dążeniem do mistrzostwa, nauką umiejętności radzenia sobie ze stresem a zachowaniem radości z ruchu. Psycholog sportu profesor Jan Blecharz wskazał w trakcie spotkania na wagę wewnętrznej motywacji, nauki pozytywnego myślenia, wytrwałości, metody małych kroków oraz rejestrowania postępów, kształtowania adekwatnej samooceny, unikania perfekcjonizmu czy nauki zdrowej rywalizacji.

Czytaj więcej

Polski Komitet Olimpijski wycofuje się ze zmian. „Zarzucali, że betonujemy PKOl”

Uczestnicy spotkania poznali także spojrzenie zawodowego sportowca. Wśród gości spotkania w Warszawie były dwukrotna medalistka olimpijska w wioślarstwie Agnieszka Kobus-Zawojska, medalistka olimpijska w pięcioboju nowoczesnym Oktawia Nowacka oraz trzykrotna olimpijka, biatlonistka Weronika Nowakowska. Tydzień później w Krakowie pojawili się Przemysław Zamojski (koszykówka), Ewa Kamińska (teqball) czy Natalia Kałucka (wspinaczka).

Organizatorem cyklu „Kreatora sportu” jest Polski Komitet Olimpijski, a partnerem — Kinder Joy of moving. Warszawską odsłonę akcji współorganizowało Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Projekt został dofinansowany przez Unię Europejską.

Sport
Gwiazdy igrzysk trenują z młodzieżą na Olimpijskim Campie Fair Play
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sport
Polski Komitet Olimpijski wycofuje się ze zmian. „Zarzucali, że betonujemy PKOl”
Sport
Młodzież czerpie od olimpijczyków
Sport
Paryż przed igrzyskami olimpijskimi pozbywa się bezdomnych? Aktywiści oburzeni
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
IGRZYSKA OLIMPIJSKIE
Pomruk rewolucji. Mistrzowie z Paryża po raz pierwszy dostaną pieniądze za złoto