Aktualizacja: 20.02.2018 13:54 Publikacja: 20.02.2018 13:54
Gabriella Papadakis i Guillaume Cizeron
Foto: AFP
Łyżwiarstwo figurowe jest, obok hokeja męskiego, najbardziej pożądanym przez widzów wydarzeniem igrzysk. Można to poznać po cenach biletów, można po tłoku pod halą, a także po tym, że dziennikarze muszą prosić o wejściowki na trybunę prasową i nie wszyscy dostają.
Warto było poprosić i, przy odrobinie szczęścia, zobaczyć najpierw jak w programie krótkim mistrzowie olimpijscy sprzed ośmiu lat (i wicemistrzowie sprzed czterech), Tessa Virtue i Scott Moir z Kanady poprawili własny rekord świata (83,67), a także jak świetnie debiutująca w igrzyskach para francuska Gabriella Papadakis i Guillaume Cizeron przeżyła małą katastrofę, czyli urwane ramiączko stroju łyżwiarki.
Nic się nie ukryło, defekt był z tych, które odsłaniają za dużo, ale mimo ogromnego stresu pani Gabriella dojechała do końca i zajęła z partnerem drugie miejsce, co w tych okolicznościach było wyczynem prawdziwie olimpijskim. I nie był to tego dnia jedyny taki przypadek, drugi dotknął parę koreańską.
Dobę później, w programie dowolnym Francuzi (w innych strojach) pojechali rewelacyjnie, popłynęli nad lodem do „Sonaty księżycowej” Ludwiga van Beethovena, poprawili rekord świata tej części rywalizacji, do złota zabrakło im 0,79 punktu. Choć nowa punktacja w łyżwiarstwie figurowym to dla większości kibiców czarna magia, intuicja podpowiadała, że przy wyniku 123,35 – to niewiele.
Para kanadyjska ma drugie złoto olimpijskie, bo też jechała pięknie do utworu „Roxanne” z musicalu „Moulin Rouge”. Jej także trybuny wyrzuciły na lód dziesiątki pluszowych maskotek, co jest od lat wyrazem najwyższego zachwytu publiczności i wymaga zatrudnienia gromady małych łyżwiarek do sprawnego zbierania prezentów.
Tańce na lodzie potwierdziły że łyżwiarstwo figurowe staje sportem ponadnarodowym. Już wcześniej widzieliśmy, jak Ukrainka i Francuz zdobywają złoto dla Niemiec w parach sportowych, w tańcach zaś Francuzka Gabriella Papadakis pochodzi z Krety, Japończyk Chris Reed urodził się w USA, Alisa Agafonowa w Charkowie, ale jest od ośmiu lat Turczynką, Koreańczyk Alexander Gamelin, wbrew nazwisku, pochodzi z Bostonu.
Polskie łyżwiarstwo przygarnęło z Ukrainy Maksyma Spodyriewa (jest obywatelem RP od 2016 roku) jako partnera dla Natalii Kaliszek i w ten sposób po ośmiu latach przerwy polska para taneczna znów pojawiła się na igrzyskach.
Pojechała dobrze, czternaste miejsce w debiucie nie jest złe, pani trener Sylwia Nowak-Trębacka jest pełna wiary, że młodzi łyżwiarze zaczną awansować w kolejnych imprezach mistrzowskich. Tańczyli do muzyki z „Wielkiego Gatsby’ego”, dodali trochę swingu, zebrali brawa i chyba pluszaka także. Twierdzą, że za cztery lata poprawią olimpijskie osiągnięcia pani trenerki (12. i 13. miejsce z Sebastianem Kolasińskim) z Vancouver i Soczi.
Ciąg dalszy to rywalizacja solistek, w środę eliminacje w programie krótkim, w piątek programy dowolne. Startuje 30 pań, awansuje 24.
Krzysztof Rawa z Gangneung
Łyżwiarstwo figurowe – pary taneczne: 1. T. Virtue, S. Moir (Kanada) 206,07 (83,67 (rek. świata)+122,40); 2. G. Papadakis, G. Cizeron (Francja) 205,28 (81,93+123,35 (rek. świata)); 3. M. Shibutani, A. Shibutani (USA) 192,59 77,73+114,86);…14. N. Kaliszek, M.
Upadek rządu we Francji może mieć konsekwencje nie tylko w polityce, ale i w świecie wielkiego sportu. W 2030 roku zimowe igrzyska olimpijskie mają odbyć się we francuskich Alpach pod warunkiem gwarancji finansowych państwa.
To podobno nie jest plotka, że Andrzej Duda może zostać członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), ale raczej nie pomoże mu w tym Donald Trump.
Organizacja przez Rosję Światowych Igrzysk Przyjaźni została oficjalnie przełożona na czas nieokreślony. W internecie opublikowano dekret w tej sprawie podpisany przez Władimira Putina. Igrzyska początkowo miały odbyć się we wrześniu w Moskwie i Jekaterynburgu, później wydarzenie przełożono na 2025 rok.
Narendra Modi chce zorganizować igrzyska. Ma na to duże szanse, choć indyjski komitet olimpijski od miesięcy jest w kryzysie i nie ma dyrektora generalnego.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Ogłoszono nazwiska 25 polskich sportowców nominowanych w 90. Plebiscycie "Przeglądu Sportowego" na Najlepszego Sportowca Polski. Głosowanie potrwa do 3 stycznia.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Upadek rządu we Francji może mieć konsekwencje nie tylko w polityce, ale i w świecie wielkiego sportu. W 2030 roku zimowe igrzyska olimpijskie mają odbyć się we francuskich Alpach pod warunkiem gwarancji finansowych państwa.
Narendra Modi chce zorganizować igrzyska. Ma na to duże szanse, choć indyjski komitet olimpijski od miesięcy jest w kryzysie i nie ma dyrektora generalnego.
Imane Khelif, algierska złota medalistka olimpijska w boksie, której występ na igrzyskach w Paryżu wzbudził tyle kontrowersji, stała się obiektem zainteresowania kreatorów mody.
Stanisław Pozdniakow zrezygnował z funkcji szefa Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, co może oznaczać, że tamtejszy sport szuka drogi powrotu do łask
Myślę, że Sławomir Nitras wielu porwał pasją, a przynajmniej przekonał do swoich idei. Jesteśmy bogatym krajem i stać nas na igrzyska, wcale nie kosztem przeciętnego Polaka.
Projekt organizacji imprezy to centralny punkt planu rozwoju polskiego sportu, którzy przygotowuje minister Sławomir Nitras
Już opadł kurz po tegorocznej paraolimpiadzie w Paryżu, buchalterzy posegregowali medale według kolorów, obliczyli, jaki statystycznie nakład finansowy przypada na jeden medal, osłabło też zainteresowanie sekundami w wyścigach i centymetrami w rzutach. Można więc zachować się „niesportowo” i zadać pytanie: od jak dawna osoby niepełnosprawne traktowane są po ludzku?
Do dyskusji o wynikach polskich olimpijczyków w Paryżu całkiem sporo może wnieść ekonomia – uważają badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas