Decyzję podjęli działacze sportowi z Krakowa, Warszawy i Lwowa związani z lekką atletyką, narciarstwem, piłką nożną i turystyką. Reprezentowali m.in. ministerstwa Zdrowia Publicznego, Spraw Wojskowych, Robót Publicznych, lwowski związek piłkarski (PZPN powstał dwa miesiące później).
Spotkali się na dwudniowej konferencji w Hotelu Francuskim w Krakowie. 11 października powołali do życia Polski Związek Lekkiej Atletyki, a 12 października – Komitet Udziału Polski w Igrzyskach Olimpijskich, nazywany w skrócie Polskim Komitetem Igrzysk Olimpijskich, a od roku 1925 – Polskim Komitetem Olimpijskim.
Tydzień później założycieli przyjął naczelnik państwa Józef Piłsudski. Na pierwszego prezesa PKOl wybrano księcia Stefana Lubomirskiego.
W setną rocznicę tych wydarzeń 11 i 12 października w Krakowie odbędą się uroczystości jubileuszowe. W piątek w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprezentowana zostanie książka „Olimpizm polski" pod redakcją przewodniczącego Polskiej Akademii Olimpijskiej profesora Józefa Lipca. W sesji naukowej „Olimpizm w świetle polskiej nauki" wezmą udział najwybitniejsi polscy badacze, m.in. profesorowie Dariusz Słapek, Michał Bronikowski, Jerzy Nowocień, Zbigniew Dziubiński, Alicja Przyłuska-Fischer, Jan Blecharz czy Aleksander Ronikier. Janusz Czerwiński, Szymon Krasicki, Jerzy Sadowski i Henryk Sozański wygłoszą referaty o polskiej myśli szkoleniowej.
Na sesji „Sztuka i sport" prof. Wojciech Zabłocki mówić będzie o architekturze sportowej, prof. Zbigniew Porada o tematyce olimpijskiej w sztukach plastycznych, a dr Iwona Grys o polskiej muzyce olimpijskiej, w której mieliśmy medalistów igrzysk.