Pokonali mistrzów Europy

Polska – Serbia 3:1. Drugie zwycięstwo siatkarzy w turnieju o Puchar Świata. Dzisiaj w Nagoi mecz z Argentyną

Aktualizacja: 22.11.2011 02:44 Publikacja: 22.11.2011 02:43

Atakuje Serb Nikola Kovacević, blokują Paweł Zagumny, Piotr Nowakowski i Michał Winiarski

Po wicemistrzach świata Kubańczykach kolejny faworyt turnieju przegrywa z Polakami. Dla mistrzów Europy, Serbów, to już druga porażka, dzień wcześniej przegrali z Argentyną.

Zaczęli wprawdzie od zwycięstwa w pierwszym secie, ale kolejne wygrywali już nasi siatkarze, z których najwięcej punktów zdobył Zbigniew Bartman (21). Nagrodę dla najbardziej imponującego zawodnika w tym spotkaniu (MIP) otrzymał jednak Michał Kubiak (15 pkt). Pokazał on nie tylko wysoką skuteczność w ataku, ale też charakter wojownika, gdy przy stanie 23:23 w czwartym secie wskoczył na stolik sędziowski i obronił piłkę. Punkt zdobyli Serbowie, ale ta akcja na pewno będzie przebojem Internetu. Krzysztof Ignaczak, libero polskiego zespołu, skomentował ją żartobliwie: – Michał poszedł jak dzik w żołędzie!

Trener Polaków Andrea Anastasi ma zasadę, że zwycięskiego składu nie zmienia, więc w Nagoi w meczu z Serbią oglądaliśmy na boisku tych, którzy pokonali Kubę. Znów skuteczni byli środkowi, Piotr Nowakowski i Marcin Możdżonek. Obaj zdobyli po 14 pkt, męczyli rywali trudną, techniczną zagrywką i zatrzymywali ich blokiem. W ataku też imponowali skutecznością, choć po drugiej stronie siatki stali fachowcy najwyższej klasy: Dragan Stanković i Marco Podrascanin.

Ale taki rozgrywający jak Paweł Zagumny potrafi rozmontować najbardziej szczelny blok. Z nim po prostu jest łatwiej, i to nie tylko środkowym. Bartman długo grał bezbłędnie, dopiero w końcowej fazie spotkania kilka razy zadrżała mu ręka.

Czwarty set był nerwowy. Polacy prowadzili 23:20 i wydawało się, że nic nie może im zabrać zwycięstwa. Po chwili jednak był remis (23:23). Serbowie bez Ivana Miljkovicia, którego zastąpił w tym secie atakujący Skry Bełchatów Aleksandar Atanasijević, walczyli do końca i to oni mieli piłki setowe.

Na szczęście Polacy w Japonii grają pewnie. Powrót do drużyny Zagumnego i Michała Winiarskiego wyraźnie ją wzmocnił. Winiarski doprowadził do remisu 28:28, to on w ostatniej akcji meczu zablokował Atanasijevicia. Wcześniej w podobny sposób Możdżonek potraktował Podrascanina.

– To drugie zwycięstwo w turnieju z rywalem światowej klasy. Gramy bez lidera, naszą siłą jest zespołowość – powiedział po wygranej Krzysztof Ignaczak.

Dziś mecz z Argentyną, która po pięciosetowej walce pokonała Japonię. Drużyna Javiera Webera grała falami, popełniała dużo błędów, ale kiedy decydowały się losy spotkania, pokazała, że wygrana dzień wcześniej z Serbią nie była przypadkowa. – Argentyńczycy są świetnie wyszkoleni technicznie, spodziewamy się trudnego meczu – mówi Ignaczak.

Transmisja meczu Polska – Argentyna o 7 w Polsacie Sport. Pozostałe mecze w innych kanałach sportowych Polsatu