Zenit nie tylko dla Słowian

Kibice z Sankt Petersburga nie chcą, by w drużynie grali czarnoskórzy, Latynosi i homoseksualiści. Klub zamierza walczyć z nietolerancją.

Publikacja: 18.12.2012 23:43

„Nie jesteśmy rasistami, brak czarnoskórych w zespole to po prostu ważny element naszej tradycji" – napisało największe  stowarzyszenie kibiców  Zenita Landscrona w manifeście zatytułowanym „Selection-12" i przesłanym do działaczy w poniedziałek.

„To cecha, która odróżnia nas od innych.  Jako kibice z północy nigdy nie byliśmy związani mentalnie z Afryką, Ameryką Południową czy Australią. Powinniśmy sprowadzać piłkarzy tylko z Rosji oraz bratnich narodów słowiańskich, jak Ukraina i Białoruś, a także z krajów bałtyckich i skandynawskich.  Pozwoliłoby to przywrócić tożsamość narodową. Nie chcemy stać się jak pozostałe europejskie drużyny".

Dokument poparło 90 procent osób na największym forum zrzeszającym kibiców. Zenit był do niedawna jedynym klubem w Rosji, który nie zatrudniał piłkarzy o ciemnym kolorze skóry, nigdy nie sprowadził zawodnika z Afryki. Holenderski trener Dick Advocaat w 2008 roku mówił, że chciałby podpisać umowę z kimś takim, ale nie pozwolą mu na to kibice.

Latem za 80 mln euro Zenit kupił Brazylijczyka Hulka z Porto i Belga Aksela Witsela z Benfiki Lizbona, w Polsce znanego głównie z brutalnego faulu na Marcinie Wasilewskim.  Przejścia do Sankt Petersburga odmówił Yann M'Vila. Czarnoskóremu pomocnikowi reprezentacji Francji grożono śmiercią.

We wrześniu w ośrodku treningowym znaleziono atrapę bomby z fotografią Hulka i kartką „wynocha", a Igor Denisow i Aleksander Kierżakow zostali odesłani do rezerw, bo nie spodobało im się, że Brazylijczyk zarabia więcej niż Rosjanie.

„Piłkarze dołączają do nas nie ze względu na narodowość czy kolor skóry. Nie będziemy robić selekcji. Wszyscy mamy wspólny cel: mistrzostwo Rosji i jak najlepsze występy w europejskich pucharach. Walka z różnymi formami nietolerancji jest jednym z założeń rozwoju naszego klubu, futbolu i sportu na całym świecie" – odpowiedział kibicom klub, a włoski trener Luciano Spalletti dodał, że dla niego tolerancja to zdolność do zrozumienia i akceptacji różnic, z wszelkimi zaś objawami ksenofobii i rasizmu będzie walczyć.

Piłka nożna
Floriani Mussolini. Piłkarz z prowokującym nazwiskiem
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Piłka nożna
Rok 2025 w piłce. Wydarzenia, którymi będziemy żyli w najbliższych miesiącach
Piłka nożna
Gdzie zagra Cristiano Ronaldo? Wkrótce kończy mu się kontrakt
Piłka nożna
Marcin Animucki: Pieniędzy będzie jeszcze więcej
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Piłka nożna
Sukces kobiecej reprezentacji, porażka męskiej. Rok 2024 w polskim futbolu
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay