- Prezydent Czeczenii Ramzan Kadyrow, niezadowolony z ósmego miejsca Tereka Grozny, zwolnił trenera Stanisława Czerczesowa. Kadyrow jest honorowym prezesem Tereka.
- Na stadionie Athletic Bilbao – San Mames, nazywanym La Catedral, rozegrano ostatni mecz. Stadion powstał w 1913 r. i był najstarszy w Hiszpanii. Teraz tuż obok powstaje nowy.
- W ciągu dziesięciu lat FC Porto sprzedało zawodników za blisko pół miliarda euro. Mimo to zdobyło w tym czasie osiem razy mistrzostwo Portugalii, wygrało Ligę Mistrzów i Ligę Europejską.
- Gibraltar został 53. członkiem UEFA. Na kongresie sprzeciwiły się tej decyzji dwa kraje: Hiszpania i Białoruś. „Stadion narodowy" Gibraltaru na razie znajduje się w Portugalii, ok. 400 km od „Skały". Jest nim wybudowany na Euro 2004 i tonący w długach Estadio Algarve, między miastami Faro i Loule.
- Polonia Warszawa zajęła szóste miejsce w ekstraklasie, ale nie otrzymała licencji na dalszą grę. Powodem są zaległości finansowe, do których doprowadził właściciel Ireneusz Król. Klub został przesunięty do IV ligi. Tak nisko nie grał nigdy w swojej 102-letniej historii.
CZERWIEC
- FC Barcelona kupiła z FC Santos za 65 mln euro 21-letniego Brazylijczyka Neymara i ogłosiła, że kwota odstępnego za tego gracza wynosi 190 mln euro. Wyższą w Barcelonie ma tylko Leo Messi – 250 mln.
- 47-letni Hristo Stoiczkow, najsłynniejszy bułgarski piłkarz, ma znaleźć chętnych do kupienia CSKA Sofia, w którym zaczynał karierę, i uratować klub przed bankructwem. CSKA to był w ludowej Bułgarii najpotężniejszy klub wojskowy, odpowiednik Legii w Polsce. Dziś jego zadłużenie sięga 40 mln euro.
- Leo Messi przekazał hiszpańskiemu fiskusowi 5 mln euro zaległości podatkowych.
- Na pierwszy trening Pepa Guardioli z Bayernem przyszło 25 tys. kibiców.
LIPIEC
- Mario Goetze został ukarany finansowo przez Bayern za to, że na oficjalną konferencję prasową przyszedł w ubraniu firmy, z którą ma podpisany kontrakt indywidualny (Nike), a nie w stroju sponsora klubu (Adidasa).
Abby Wambach, najlepsza piłkarka świata, zawarła związek małżeński z koleżanką z drużyny
- Nigeryjska federacja piłkarska zawiesiła na dziesięć lat cztery kluby ligi amatorskiej po meczach, które zakończyły się wynikami 79:0 i 67:0 (do przerwy tylko 6:0). Tak wysokie wyniki gwarantowały zwycięzcom awans do wyższej ligi. Wszyscy zawodnicy biorący udział w tych meczach zostali dożywotnio zdyskwalifikowani.
- Nigeryjczyk Obafemi Martins, grający m.in. w Interze (teraz w USA), obił krzesła w jadalni koszulkami swoimi oraz wymienionymi po meczach z przeciwnikami.
- Senegalczyk Papiss Cisse odmówił wyjazdu na zgrupowanie Newcastle i zastanawia się nad grą w tej drużynie, gdyż na koszulkach piłkarzy znajduje się reklama sponsora Wonga. Cisse powiedział, że religia muzułmańska zabrania mu reklamowania firmy zarabiającej na lichwie.
SIERPIEŃ
- Urugwajczyk Edinson Cavani, który przeszedł z Napoli do Paris St Germain, wykupił w „Corriere dello Sport" całą stronę, na której podziękował władzom Napoli za spędzony tam czas, a kibicom za wsparcie. W 104 meczach ligowych Cavani strzelił dla Napoli 78 bramek.
- Papież Franciszek przyjął na audiencji piłkarzy oraz sztaby reprezentacji Argentyny i Włoch przed towarzyskim meczem w Rzymie. Ojciec Święty apelował o wyeliminowanie ze stadionów wszelkich form dyskryminacji. Trener Włochów Cesare Prandelli powiedział, że spotkanie z papieżem jest dla niego ważniejsze niż sam mecz.
- Brazylijczyk Ronaldinho, niegdyś najlepszy piłkarz świata, przeszedł w Belo Horizonte operację prostowania zębów.
- W pierwszym meczu rozegranym w Afganistanie od dziesięciu lat reprezentacja tego kraju pokonała Pakistan 3:0. Mecz w Kabulu oglądało 6 tys. ludzi. Obydwie reprezentacje spotkały się po raz pierwszy od 36 lat.
- Międzynarodowa Federacja Piłkarzy Zawodowych ostrzegła zawodników przed podpisywaniem kontraktów z klubami Cypru, Grecji i Turcji. Z wyjątkiem klubów biorących udział w rozgrywkach europejskich wszystkie inne są niewiarygodne i nie dotrzymują umów.
- Były premier Bułgarii Bojko Borisow w wieku 54 lat wystąpił w drużynie Witoszy Bistrica w meczu drugiej ligi z Rakowskim Sewliewo. Stał się w ten sposób najstarszym czynnym piłkarzem w kraju.
WRZESIEŃ
- Kluby angielskie wydały latem na transfery ok. 750 mln euro.
- FC Barcelona ogłosiła, że jej budżet na najbliższy sezon będzie wynosił 509 mln euro.
- Prezydent FIFA Sepp Blatter pierwszy raz publicznie powiedział, że przyznanie Katarowi prawa organizacji mundialu w roku 2022 mogło być błędem. Kilka miesięcy później dodał, że decyzja została podjęta „pod presją Francji i Niemiec". Blatter nie wspomniał o możliwej korupcji przy wyborze, mówił tylko o upałach, które mogą przeszkadzać piłkarzom i kibicom.
- Masażysta czwartoligowego klubu brazylijskiego Aparacidense, Romildo da Silva wbiegł zza bramki i obronił dwa strzały rywali z Tupi. Dzięki temu Aparacidense utrzymał korzystny dla siebie remis 2:2, ale został wykluczony z rozgrywek. Masażysta uciekł do szatni, ścigany przez piłkarzy Tupi, a potem federacja ukarała go grzywną w wysokości 250 dolarów. Złożyli się na nią piłkarze i kibice.
- Właściciel Interu Mediolan Massimo Moratti sprzedał 70 proc. akcji indonezyjskiemu multimilionerowi Erickow Thohirowi za blisko 350 mln euro.
- Federacja piłkarska Salvadoru zdyskwalifikowała dożywotnio 14 reprezentantów kraju za ustawianie meczów drużyny narodowej.
PAŹDZIERNIK
- W ogrodzie pałacu Buckingham odbył się pierwszy w historii mecz piłkarski. Na specjalnie przygotowanym boisku spotkały się kluby Civil Service FC (założony w roku 1863) i Polytechnic Fc (1875), biorące udział w rozgrywkach amatorskich. Okazją stała się 150. rocznica założenia pierwszego w świecie krajowego związku piłkarskiego – The Football Association (1863). Gospodarzem obchodów był książę William, pełniący funkcję prezydenta FA.
- Real kupił dziewięcioletniego Japończyka Takuhiro Nakai, którego już nazwano „Cristiano Ronaldo przyszłości". W swoim kraju uczęszczał do szkółki FC Barcelona.
- Międzynarodowa delegacja związkowców, badająca warunki pracy na budowach stadionów na mistrzostwa świata w Katarze, nie została wpuszczona na plac budowy jednego z nich. „Guardian" podał informację, że od czerwca do sierpnia przy budowie stadionów w Katarze śmierć poniosło 44 robotników pochodzących z Nepalu.
- Najlepsza piłkarka świata, mistrzyni olimpijska z Londynu, 33-letnia Amerykanka Abby Wambach zawarła związek małżeński z koleżanką z drużyny Western New York Flash Sarah Huffman.
- Mecz Anglia – Polska na Wembley oglądało prawie 20 tys. Polaków przybyłych z kraju lub pracujących na Wyspach.
- FC Basel musi zapłacić 30 tys. euro kary za akcję Greenpeace. Podczas meczu Ligi Mistrzów Basel – Schalke aktywiści Greenpeace opuścili się z dachu stadionu w Bazylei na linach i rozwinęli transparent o treści: „Gazprom. Nie zanieczyszczaj Arktyki". Gazprom reklamuje się na koszulkach Schalke. W ramach rekompensaty za straty poniesione przez FC Basel Greenpeace przekazał „pokaźną kwotę" na instytucję charytatywną wspieraną przez klub. Pieniądze trafią do domu dziecka w Rumunii.
- W ciągu tygodnia sprzedano ponad 115 tys. egzemplarzy biografii Aleksa Fergusona. Do końca roku nabywców znalazło 647 tys. egzemplarzy, co oznacza, że jest to najlepiej sprzedająca się książka roku 2013 w Wielkiej Brytanii.
LISTOPAD
- Friends Arena – oddany do użytku w 2012 r. stadion narodowy Szwecji w mieście Solna pod Sztokholmem – przynosi tak duże straty (w 2013 r. ok. 20 mln euro), że współwłaściciele biorą pod uwagę sprzedaż swoich udziałów. Sytuacja finansowa ma się poprawić w 2015 r., kiedy obok stadionu otwarte zostanie centrum handlowe.
- 65-letni Robert Plant, wokalista Led Zeppelin, zapłacił 900 funtów, aby zagrać w barwach Wolverhampton Wanderers, w meczu charytatywnym na cześć ikony klubu Jody'ego Craddocka. Plant jest kibicem Wolves oraz jego honorowym wiceprezydentem. Dochód z meczu przeznaczony został dla szpitala dziecięcego w Birmingham, w którym leczony jest chory na białaczkę syn Craddocka.
- Dzień przed towarzyskim meczem z Anglią na Wembley piłkarze Niemiec pojechali na stadion metrem z centrum Londynu. Trener Joachim Loew wybrał ten środek transportu, aby oszczędzić czas.
- Podczas uroczystości z okazji awansu Algierii do finałów mistrzostw świata w całym kraju zginęło 12 osób, a blisko ćwierć tysiąca zostało rannych.
- Piłkarze Molde (trener Ole Gunnar Solskjaer, przeciwnik Legii w eliminacjach Ligi Mistrzów) po zwycięstwie nad Rosenborgiem zdobyli Puchar Norwegii. Tak się z tego faktu cieszyli, że po powrocie z Oslo podczas zabawy w domu kultury zgubili trofeum. Zorientowali się nazajutrz, kiedy fotoreporterzy chcieli zrobić zdjęcia drużyny z pucharem.
- Podczas meczu I ligi Arka – Chojniczanka kibice z Chojnic zniszczyli ok. 200 krzesełek na stadionie w Gdyni, odkręcili krany w łazienkach i zamknęli odpływ wody, czym doprowadzili do zalania pomieszczeń klubowych Arki.
GRUDZIEŃ
- Celtic nałożył zakaz stadionowy na 128 swoich kibiców, którzy zdemolowali stadion w Motherwell.
- Zarzut oszustwa postawiono trzecioligowemu włoskiemu klubowi Nocerina. W meczu z Salernitaną trener dokonał trzech zmian w ciągu dwóch pierwszych minut, a potem „z powodu kontuzji" boisko opuściło pięciu piłkarzy. W 21. minucie drużyna została zdekompletowana i sędzia zakończył mecz.
- 33-letni Ronaldinho (Atletico Mineiro Belo Horizonte) został wybrany przez urugwajski „El Pais" na najlepszego piłkarza Ameryki Płd. Drugi w klasyfikacji Neymar otrzymał o połowę mniej głosów. Ronaldinho nie zdobył tego tytułu nawet wtedy, gdy wybierano go na najlepszego piłkarza świata (dwukrotnie) i Europy.
(na podstawie PAP)