Koreanki z Północy znów mistrzyniami świata. Wódz patrzy z dumą na boisko

Koreanki z Północy znów zostały mistrzyniami świata, tym razem do lat 17. We wrześniu triumfowały ich starsze koleżanki w turnieju do lat 20. Czy rośnie nowa potęga w kobiecym futbolu?

Publikacja: 05.11.2024 04:37

Drużyna Korei Północnej po wygranym meczu

Drużyna Korei Północnej po wygranym meczu

Foto: Nelson Pulido / AFP

Przez turniej rozgrywany na Dominikanie przeszły jak huragan. Odniosły komplet zwycięstw, straciły tylko dwie bramki. Po drodze wyeliminowały Polki, a w finale po rzutach karnych pokonały broniące trofeum Hiszpanki (1:1, 4-3).

Przywódca kraju lubi ocieplać swój wizerunek przez sport. We wrześniu podejmował już reprezentację do lat 20, która w równie imponującym stylu wygrała mistrzostwa świata w Kolumbii

Są rekordzistkami, to już ich trzeci tytuł w tej kategorii wiekowej, wcześniej sięgały po trofeum w 2008 i 2016 roku.

Zapewne zostaną docenione przez Kim Dzong Una. Przywódca kraju lubi ocieplać swój wizerunek przez sport. We wrześniu podejmował już reprezentację do lat 20, która w równie imponującym stylu wygrała mistrzostwa świata w Kolumbii. W finale pokonała Japonię (1:0) po golu 17-letniej Choe Il-Son, wybranej na zawodniczkę turnieju.

– Każde osiągnięcie naszych sportowców jest inspiracją. Jeszcze bardziej jednoczy naród i daje mu siłę – podkreślił podczas spotkania w siedzibie partii w Pjongjangu. Wódz chwalił mistrzynie za zwycięstwa nad takimi potęgami, jak USA i Brazylia, zorganizowano im paradę w dużej, odkrytej ciężarówce, a na ulicach pozdrawiały ich tysiące rodaków. Teraz pewnie będzie podobnie.

Większość meczów domowych Korei Północnej odbywa się na neutralnym terenie

Koreańczycy z Północy rzadko kiedy mają okazję oglądać swoje reprezentacje na żywo. Izolacjonizm, złe stosunki dyplomatyczne z wieloma krajami czy brak połączeń komunikacyjnych ze światem sprawiają, że większość meczów domowych Korei odbywa się na neutralnym terenie, m.in. w Chinach czy na Bliskim Wschodzie.

Czytaj więcej

Futbol i Chiny, niedobrana para

O ile męska reprezentacja seniorska wystąpiła na mundialu tylko dwa razy (ostatnio w 2010 roku), to kobieca w latach 1999–2011 rywalizowała w nim regularnie.

– Za każdym razem, gdy graliśmy z Koreą Północną, zawsze była to zagadka. Nagrania, które mieliśmy na ich temat, były bardzo ograniczone – wspomina była amerykańska piłkarka Heather O’Reilly.

Z kolejnych mistrzostw świata Koreanki zostały wykluczone ze względu na skandal dopingowy (cień oskarżeń nadal się ciągnie, bo mowa o kraju, w którym nie jest łatwo prowadzić kontrole), później na parę lat wycofano je z rywalizacji przez pandemię koronawirusa. I choć dopiero niedawno wróciły na międzynarodową arenę, to w światowym rankingu zajmują dziś dziewiąte miejsce i wyprzedzają Francję. Zdobyły srebro na igrzyskach azjatyckich, prawie zakwalifikowały się na igrzyska olimpijskie w Paryżu.

Te sukcesy nie są przypadkowe. Legenda głosi, że wszystko zaczęło się w 1986 roku, kiedy podczas kongresu światowej federacji (FIFA) Norweżka Ellen Wille zażądała, by również panie miały swój mundial. FIFA na to przystała, a delegaci z Korei Północnej dostrzegli w tym pomyśle szansę.

Młode Koreanki pracują już na swoje nazwiska

Gry w piłkę zaczęto uczyć w szkołach, powstała liga, po całym kraju rozesłano skautów, a do stolicy ściągano utalentowane zawodniczki.

Reprezentowanie kraju wiązało się z jeszcze jednym przywilejem – zagranicznymi podróżami, na które zwykli obywatele muszą otrzymać pozwolenie

– Otrzymały w prezencie od wodza apartamenty w Pjongjangu i mogły sprowadzić swoich rodziców. Pojawiła się okazja na zrobienie kariery i zmianę swojego życia – opowiadała BBC austriacka reżyserka Brigitte Weich, która spędziła pięć lat z reprezentacją Korei Północnej, kręcąc o niej film dokumentalny. – Wszyscy kochali tam piłkę nożną, ale największą motywacją był przywódca i naród. Tak są wychowywani: chwała narodu jest wszystkim, a jednostka niczym.

Reprezentowanie kraju wiązało się z jeszcze jednym przywilejem – zagranicznymi podróżami, na które zwykli obywatele muszą otrzymać pozwolenie. Miłym dodatkiem jest popularność. – Piłkarki stały się gwiazdami. Ludzie je rozpoznają na ulicy i proszą o autografy. Powstała nawet opera mydlana o kobiecej drużynie – zauważa Weich.

Młode Koreanki też pracują już na swoje nazwiska. Szansę na obronę tytułu dostaną już za rok, bo FIFA zmieniła częstotliwość rozgrywania turnieju do lat 17, który dotąd odbywał się co dwa lata. W 2025 roku po raz pierwszy trafi on na kontynent afrykański – przez pięć najbliższych lat jego gospodarzem będzie Maroko.

Przez turniej rozgrywany na Dominikanie przeszły jak huragan. Odniosły komplet zwycięstw, straciły tylko dwie bramki. Po drodze wyeliminowały Polki, a w finale po rzutach karnych pokonały broniące trofeum Hiszpanki (1:1, 4-3).

Są rekordzistkami, to już ich trzeci tytuł w tej kategorii wiekowej, wcześniej sięgały po trofeum w 2008 i 2016 roku.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Piłka nożna
Były reprezentant Polski Tomasz K. zatrzymany przez CBA. Są zarzuty
Piłka nożna
Kiedy losowanie eliminacji MŚ 2026? Z kim może zagrać Polska?
Piłka nożna
Kto awansował, a kto spadł. Kiedy losowanie Ligi Narodów?
Piłka nożna
Co gryzie Kyliana Mbappe?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Piłka nożna
Polska – Szkocja 1:2. Z kim Polska zagra w Dywizji B?