Polska-Turcja: Karol Świderski i Robert Lewandowski schodzą z urazami. Czy Probierz może kogoś dowołać?

Po tym jak Arkadiusz Milik nabawił się urazu w meczu towarzyskim Polska-Ukraina (wygranym 3:1) w pierwszej połowie meczu z Turcją z murawy zeszli kontuzjowani Karol Świderski i Robert Lewandowski.

Publikacja: 10.06.2024 21:51

Karol Świderski

Karol Świderski

Foto: PAP/Piotr Nowak

Karol Świderski doznał urazu celebrując gola strzelonego Turcji — po wyskoczeniu w górę po radości ze strzelenia bramki upadł na ziemię tak nieszczęśliwie, że doznał kontuzji.

Z kolei Robert Lewandowski z murawy zszedł w 31. minucie lekko utykając.

Czy w przypadku kontuzji zawodnika powołanego na Euro 2024 trener może go kimś zastąpić?

Przepisy UEFA dotyczące organizacji Euro 2024 stanowią, że po powołaniu i zgłoszeniu do rozgrywek liczącej od 23 do 26 żołnierzy kadry można dokonywać w niej zmian jeśli jeden z zawodników dozna urazu na tyle poważnego, że wykluczy on jego udział w turnieju. Taką diagnozę musi jednak potwierdzić nie tylko lekarz danej reprezentacji, ale też członek Komitetu Medycznego UEFA.

Czytaj więcej

Polska wygrała z Ukrainą. Robert Lewandowski: Czujemy swoją moc

W przypadku zawodników z pola zmiany takiej można jednak dokonać jedynie przed rozegraniem pierwszego meczu na turnieju.

Pierwszy mecz na Euro 2024 Polska rozegra 16 czerwca o godzinie 15:00 z Holandią

Nieco inaczej wygląda to w przypadku bramkarzy — jeśli bramkarz dozna urazu w czasie turnieju można zastąpić go dowołując kolejnego bramkarza nawet już po rozegraniu pierwszego meczu.

Oprócz Karola Świderskiego i Roberta Lewandowskiego Polska ma jeszcze dwóch napastników w kadrze na Euro 2024 — Adama Buksę i Krzysztofa Piątka.

Przed Euro 2008 ówczesny selekcjoner, Leo Beenhakker, w ostatniej chwili zastąpił w kadrze kontuzjowanego Jakuba Błaszczykowskiego Łukaszem Piszczkiem, który na zgrupowanie przyjechał prosto z wakacji.

Według pierwszych informacji Robert Lewandowski nie doznał żadnego poważnego urazu, a boisko opuścił aby nie ryzykować poważniejszej kontuzji. Z kolei Karol Świderski w przerwie meczu miał udać się na rezonans, który określi jak długo musi odpocząć od treningów.

PAP

Kiedy Polska gra pierwszy mecz na Euro 2024?

Pierwszy mecz na Euro 2024 Polska rozegra 16 czerwca o godzinie 15:00 z Holandią. W grupie biało-czerwoni rywalizują jeszcze z Austrią i Francją.

Karol Świderski doznał urazu celebrując gola strzelonego Turcji — po wyskoczeniu w górę po radości ze strzelenia bramki upadł na ziemię tak nieszczęśliwie, że doznał kontuzji.

Z kolei Robert Lewandowski z murawy zszedł w 31. minucie lekko utykając.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Piłka nożna
Euro: Następcy ośmiornicy Paula. Słonica i orangutan przewidują, że Niemcy wygrają
Piłka nożna
Szóste Euro Cristiano Ronaldo. Jaki cel stawia przed Portugalią?
Piłka nożna
Euro 2024. Chuligani to już najmniejszy problem
Piłka nożna
Polacy zaczynają grę na Euro 2024. W niedzielę mecz z Holandią
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Piłka nożna
Tomasz Wacławek: Reprezentacja Polski na Euro 2024. Niech nie zabraknie im odwagi
Piłka nożna
Euro 2024. Kostka Karola Świderskiego w centrum uwagi