Baraże o udział w Euro 2024: Gruzja o mecz od historycznego awansu

Gruzja i Luksemburg prawo do gry w półfinale baraży o udział w Euro 2024 wywalczyły sobie dzięki dobrym występom w Dywizji C Ligi Narodów.

Publikacja: 21.03.2024 20:03

Budu Ziwziwadze

W meczu dwóch drużyn, które prawo do gry w barażu o udział w Euro 2024 zapewniły sobie dzięki dobrym występom w Dywizji C Ligi Narodów lepsza okazała się Gruzja, która wygrała z Luksemburgiem na własnym stadionie 2:0.

Gruzja-Luksemburg 2:0: Budu Ziwziwadze bohaterem spotkania

Oba gole zdobył (w 41. i 63. minucie meczu) Budu Ziwziwadze, napastnik grającego w 2. Bundeslidze Karlsruher SC.

Luksemburg kończył mecz w dziesiątkę, ponieważ w 58. minucie czerwoną kartkę obejrzał Maxime Chanot.

Dla Gruzji awans do finału baraży o udział w Euro 2024 oznacza szansę na pierwszy w historii awans do wielkiego turnieju. Gruzini mieli już taką szansę w 2020 roku — wówczas w ścieżce eliminacyjnej Dywizji D Ligi Narodów najpierw ograli 1:0 Białoruś, aby w meczu decydującym o awansie na turniej ulec 0:1 Macedonii Północnej.

Gruzja walczy o udział w Euro 2024 mimo zajęcia ostatniego miejsca w grupie w eliminacjach

O awans do Euro 2024 Gruzja zagra ze zwycięzcą meczu Grecja-Kazachstan.

W eliminacjach do Euro 2024 Gruzja zajęła przedostatnie miejsce w grupie, wyprzedzając tylko Cypr i dając się wyprzedzić Norwegii, Szkocji i Hiszpanii. Z tą ostatnią Gruzini przegrali u siebie aż 1:7, ale jednocześnie była to ich jedyna porażka w eliminacjach na własnym stadionie.

Udział w barażach dających szansę na udział w Euro 2024 Gruzja zapewniła sobie wygrywając swoją grupę w Dywizji C Ligi Narodów — Gruzini wyprzedzili w niej Bułgarię, Macedonię Północną i Gibraltar.

Gruzja ma szansę trafić na Euro 2024 do grupy F, w której są już Turcja, Portugalia i Czechy.