Włoska piłka pełna nienawiści. Kolejny skandal rasistowski w Serie A

Przejawy rasizmu na stadionach Serie A powoli stają się niebezpieczną normą. Szef światowej federacji Gianni Infantino proponuje, by karać kluby walkowerami.

Publikacja: 30.01.2024 13:08

Mike Maignan

Mike Maignan

Foto: AFP

Do ostatniego skandalu doszło na Stadio Friuli, podczas meczu miejscowego Udinese z AC Milan. Mike Maignan, bramkarz drużyny gości, był obrażany przez kibiców Udinese na tle rasistowskim.

Maignan to reprezentant Francji, który urodził się w Gujanie Francuskiej. Podstawowy bramkarz Trójkolorowych postanowił zejść z boiska, a w ślad za nim poszło kilku kolegów. Po namowach Maignan wrócił między słupki, a jego drużyna wygrała 3:2 po znakomitym meczu. Wiadomo było jednak, że sprawa będzie miała ciąg dalszy.

Skandal rasistowski w Serie A. Mike Maignan nie jest pierwszą ofiarą

Na podstawie zapisu z monitoringu zidentyfikowano pierwszych winowajców. Zapowiedziano surowe kary. Włoski sąd wydał pięcioletnie zakazy stadionowe, a Udinese poszło jeszcze dalej, bo ci, którzy obrażali Maignana, na Stadio Friuli nie wejdą do końca życia.

Czytaj więcej

Jose Mourinho zwolniony. Roma będzie miała nowego trenera

Pojawiła się jednak kość niezgody, bo jednocześnie zamknięto klubową arenę w Udine na najbliższy mecz z Monzą. Działacze Udinese uważają, że to zbyt surowa kara i podkreślają, że zawsze, z całą stanowczością, walczą z rasizmem. Od tej decyzji klub się odwołał.

Skandal, którego ofiarą padł Maignan, nie jest pierwszym w ostatnich latach we Włoszech. Wiele przeszedł m.in. Romelu Lukaku, kiedyś napastnik Interu Mediolan, dziś Romy. Po raz ostatni niewłaściwie wobec niego zachowywali się kibice Juventusu Turyn. W kwietniu zeszłego roku intonowali „małpie odgłosy”, co z reguły jest najczęstszym i najbardziej obrzydliwym sposobem obrażania czarnoskórych zawodników. W 2017 roku dokładnie tak samo obrażano gracza Pescary Sulleya Muntariego - w meczu z Cagliari. Gdy piłkarz z Ghany zwrócił uwagę sędziemu, został ukarany żółtą kartką, więc postanowił zejść z boiska.

Rasizm w futbolu. Jakie kary proponuje szef FIFA

We Włoszech nie brakuje głosów, które nie tyle popierają takie zachowania kibiców, co starają się być dla nich wyrozumiałe. Od lat Italię zalewa fala nielegalnych imigrantów, a włoskie społeczeństwo odczuwa w stosunku do nich przeważnie niechęć.

Czytaj więcej

Projekt Napoli utknął na mieliźnie

Po skandalu w Udine głos zabrał nawet Gianni Infantino. Szef Światowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) podkreślił, że uczyni wszystko, by do podobnych ekscesów nie dochodziło. Zaproponował nawet, by drużyny, których kibice zachowują się w haniebny sposób, przegrywały mecze walkowerami.

Opinie polityczno - społeczne
Stefan Szczepłek: Sprawa Marciniaka. Nawarzone piwo
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Piłka nożna
Krucjata Viniciusa. Gwiazdor Realu Madryt znów padł ofiarą nienawiści
Piłka nożna
Vinicius Junior dzieli piłkarski świat. Aniołem nigdy nie był
Publicystyka
Jan Maciejewski: Nigdy więcej „Nigdy więcej”
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Piłka nożna
Liga Konferencji Europy: Asysta Sebastiana Szymańskiego