Hat trick Polaka w Serie A. Pierwszy taki przypadek w historii

W meczu Empoli-Monza Szymon Żurkowski jako pierwszy Polak w historii zdobył trzy bramki w jednym meczu Serie A. Wcześniej hat tricka we włoskiej ekstraklasie nie zdobył żaden polski piłkarz, nawet gwiazdor Juventusu Zbigniew Boniek.

Aktualizacja: 21.01.2024 18:58 Publikacja: 21.01.2024 18:33

Szymon Żurkowski zdobył hat tricka w meczu Empoli-Monza

W niedzielę zajmujące 19. miejsce w Serie A Empoli podejmowało Monzę, klub ze środka tabeli. W drużynie gospodarzy od pierwszej minuty na boisko wybiegł 26-letni pomocnik Szymon Żurkowski.

Przed rozpoczęciem spotkania Polak miał w tym sezonie jedno trafienie we włoskiej ekstraklasie - wpisał się na listę strzelców 13 stycznia, gdy po podaniu Bartosza Bereszyńskiego kapitalnym uderzeniem głową pokonał bramkarza rywali w przegranym 1:2 przez Empoli meczu wyjazdowym z Veroną. W niedzielę Szymon Żurkowski znacznie powiększył swój dorobek, jednocześnie zapisując się w historii polskiej piłki.

W 11. minucie meczu Empoli-Monza powinno być 1:0 dla gospodarzy, jednak w sytuacji sam na sam świetnie zachował się bramkarz gości. Dwie minuty później Szymon Żurkowski otworzył wynik spotkania. Polak strzałem z woleja z linii pola karnego nie dał szans golkiperowi - piłka wpadła tuż przy słupku.

Piłkarze Monzy usiłowali doprowadzić do remisu, ale nie umieli stworzyć zagrożenia pod bramką Empoli. W 38. minucie kolejne trafienie zanotował natomiast Żurkowski. Bramkarz gości Alessandro Sorrentino zdołał obronić strzał Alberto Cerriego z pięciu metrów, ale wobec dobitki głową Polaka był już bezradny.

4 gole

Dorobek bramkowy Szymona Żurkowskiego w obecnym sezonie Serie A

Zdobywając dwie bramki w jednym meczu Serie A Szymon Żurkowski wyrównał osiągnięcie Zbigniewa Bońka, który przed laty w barwach Juventusu dokonał tego samego w meczu z Napoli. W drugiej połowie meczu Żurkowski po raz trzeci wpisał się na listę strzelców. Po szybkim ataku i bloku obrońcy polski pomocnik najszybciej dopadł do odbitej piłki i strzałem lewą nogą ustalił wynik spotkania. Żurkowski jako pierwszy Polak zdobył hat tricka we włoskiej ekstraklasie. Polski pomocnik został pierwszym od 2007 r. piłkarzem Empoli, który zdobył hat tricka w Serie A.

Cały mecz w barwach Empoli oprócz Żurkowskiego rozegrał Sebastian Walukiewicz, Bartosz Bereszyński został zmieniony przez trenera Davide Nicolę w 61. minucie.

W 21 meczach serie A drużyna Empoli wywalczyła 16 punktów i znajduje się w strefie spadkowej.

Pozostało 80% artykułu
2 / 3
Kim jest Arne Slot? Holender, który zastąpi Juergena Kloppa w Liverpoolu
Barcelona przegrała mecz o wicemistrzostwo, Robert Lewandowski z golem. Real świętuje tytuł
Barcelona gra o wicemistrzostwo Hiszpanii, a Robert Lewandowski o tytuł króla strzelców