FIFA przyznała mundial Rosji i Katarowi

W 2018 roku mundial w Rosji, w 2022 – w Katarze. FIFA przekracza kolejne granice

Aktualizacja: 03.12.2010 01:17 Publikacja: 03.12.2010 01:12

Wicepremier Rosji Igor Szuwałow (z prawej) i szejk Kataru Mohammed bin Hamad Al-Thani (z lewej) odbi

Wicepremier Rosji Igor Szuwałow (z prawej) i szejk Kataru Mohammed bin Hamad Al-Thani (z lewej) odbierają z rąk Seppa Blattera Puchar Świata i gratulacje za zwycięstwo

Foto: AFP

O turnieju w 2018 roku było wiadomo, że trafi do Europy, ale FIFA wybrała akurat ten kraj, który łączy Stary Kontynent z Azją. Na gospodarza turnieju cztery lata później wskazała Katar, gdzie będzie tak gorąco, że najnowocześniejsze na świecie stadiony będą miały klimatyzację nie tylko na trybunach, ale i boisku. Oba kraje stać na ekstrawagancję, oba swoją pomyślność w ostatnich latach zawdzięczają gazowi i ropie.

Sepp Blatter podziękował komitetowi wykonawczemu FIFA za odważne decyzje wpuszczające futbol na nowe lądy. – Mundial jeszcze nigdy nie odbył się w Rosji i żadnym innym kraju Europy Wschodniej. Równie długo na organizację mistrzostw czekał Bliski Wschód i cały świat arabski – mówił.

Tym, którzy wygrali, odebrało mowę. – Nie zawiedziemy was. Razem stworzymy historię – mówił wicepremier Rosji Igor Szuwałow.

[srodtytul]Można pić[/srodtytul]

Premier Władimir Putin nie pojechał do Zurychu przed głosowaniem, bo uznał, że komitet musi podjąć decyzję bez żadnych nacisków z zewnątrz (to była aluzja do oskarżeń o korupcję). Ale po ogłoszeniu rosyjskiego zwycięstwa Putin wyruszył do Szwajcarii. – Taki wybór odpowiada filozofii rozwoju FIFA. W Rosji jest popyt na futbol – powiedział.

Z rosyjską delegacją od początku byli za to m.in. Roman Abramowicz, piłkarz Arsenalu Andriej Arszawin i tyczkarka Jelena Isinbajewa. Skakali z radości po ogłoszeniu decyzji. Rosja pokonała Hiszpanię i Portugalię, które w europejskiej piłce mają wszystko to, co najlepsze, wyprzedziła też Holandię i Belgię oraz Anglię, która na promocję swojej kandydatury wydała 15 mln funtów, a została upokorzona. Odpadła już w pierwszej rundzie głosowania, dostając tylko dwa z 22 możliwych głosów. To zapewne cena za dociekliwość „Sunday Timesa”, który rozpętał przy okazji wyborów aferę korupcyjną. Rosja zwyciężyła w drugiej rundzie z poparciem 13 głosujących, za kandydaturą Hiszpanii i Portugalii było siedem osób.

W 2022 roku mundial trafi na pustynię. Prezentacja supernowoczesnych katarskich projektów zrobiła wrażenie. Większość stadionów po mistrzostwach zostanie rozebrana, a części – przekazane uboższym krajom, którym tego typu obiekty mogą przydać się w przyszłości. Emir zapowiedział już, że w trakcie turnieju będzie można pić alkohol.

[srodtytul]Pokonamy słońce[/srodtytul]

Katar wyprzedził Japonię, Koreę Południową, Australię i przede wszystkim Stany Zjednoczone, które niemal do samego końca były pewne, że ich kandydatura jest najlepsza. W decydującej, czwartej turze głosowania za Katarem było 14 członków komitetu wykonawczego, Stany Zjednoczone poparło ośmiu (w pierwszej turze tylko trzech).

Triumf Kataru to także sukces Mohammeda bin Hammama – szefa Azjatyckiej Federacji Piłkarskiej, którego uważa się za faworyta do sukcesji po Blatterze. – Dziękujemy za poparcie. Będziecie dumni z nas i całego Bliskiego Wschodu – mówił łamiącym się głosem szejk Mohammed bin Hamad Al-Thani.

W Katarze mieszka mniej ludzi niż w Warszawie – 1,7 miliona. Latem temperatury przekraczają 40 stopni, ale emir obiecał, że ze słońcem Katarczycy też sobie poradzą.

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autora

[mail=m.kolodziejczyk@rp.pl]m.kolodziejczyk@rp.pl[/mail][/i]

Piłka nożna
Puchar Króla jedzie do Barcelony. Realowi uciekło kolejne trofeum
Piłka nożna
Zamieszanie wokół finału Pucharu Króla. Dlaczego Real Madryt groził bojkotem?
Piłka nożna
Będzie nowy trener Legii? Pojawia się coraz więcej nazwisk
Piłka nożna
W sobotę Barcelona - Real o Puchar Króla. Katalończyków zainspirować ma Michael Jordan
Piłka nożna
Zbliża się klubowy mundial w USA. Wakacji w tym roku nie będzie