Reklama
Rozwiń

Trybunał UE: mundial i Euro nadal za półdarmo

FIFA i UEFA przegrywają z Unią Europejską spór o prawo do sprzedaży najważniejszych piłkarskich imprez telewizjom kodowanym.

Aktualizacja: 12.12.2012 23:23 Publikacja: 12.12.2012 23:23

Trybunał UE: mundial i Euro nadal za półdarmo

Foto: Fotorzepa, BS Bartek Sadowski

Władze światowej i europejskiej piłki – właściciele najlepszych oprócz igrzysk dojnych krów sportu, czyli finałów mistrzostw świata i Europy – odwołały się do Trybunału Sprawiedliwości UE od werdyktu sądu UE.

W lutym 2011 orzekł on, że FIFA i UEFA nie mają prawa sprzedawać praw do tych imprez na wyłączność telewizjom kodowanym, jeśli w krajach członkowskich Unii obowiązują przepisy nakazujące transmisję najważniejszych wydarzeń sportowych w stacjach ogólnodostępnych.

FIFA i UEFA przekonywały, że wymóg odkodowania najważniejszych meczów, a taki obowiązuje, m.in. w Polsce (w otwartej TV muszą być mecze Polaków, półfinały, finał), a nawet całych turniejów, jak jest w Wielkiej Brytanii i Belgii, godzi w ich interesy, ograniczając zyski.

Spór toczy się od 2007 roku, gdy Komisja Europejska dała Wielkiej Brytanii zgodę na uznanie całego mundialu i Euro za wydarzenia, które muszą być pokazywane w telewizji otwartej.

FIFA i UEFA się temu sprzeciwiły, ale sąd pierwszej instancji ich argumentacji nie uznał, a wczoraj odrzucił ją też rzecznik generalny Trybunału (czyli najwyższej instancji odwoławczej) Niilo Jaeaeskinen. Uznał, że w tej sprawie (nr C-201/11 P, C-204/11 P und C-205/11 P) decydujące zdanie należy do państw członkowskich. Jeśli uznają mecze, a nawet całe turnieje za wydarzenia o „szczególnym znaczeniu społecznym", mają prawo żądać pokazywania ich w telewizji ogólnodostępnej.

Opinia rzecznika nie jest wiążąca, ale Trybunał zwykle podziela jego pogląd, co oznacza, że FIFA i UEFA poniosą zapewne kolejną porażkę w starciu z UE. Kiedyś już Unia wysadziła w powietrze system transferów, wydając werdykt w tzw. sprawie Bosmana.

Unia od dawna broni praw konsumentów w sporach o sportowe prawa TV. Zakazała m.in. monopolizowania transmisji z meczów ligowych. Spór dotyczył meczów Premiership, ale werdykt UE oznaczał obowiązek podzielenia praw TV na pakiety o różnej dostępności w całej Unii, również w Polsce.

Piłka nożna
Cezary Kulesza będzie dalej rządził polską piłką, ale traci zaufanych ludzi. Selekcjoner do połowy lipca
Piłka nożna
Cezary Kulesza pozostanie prezesem PZPN. Delegaci wybrali jedynego kandydata
Piłka nożna
Prywatny odrzutowiec i kilkunastoosobowa służba. Jak Cristiano Ronaldo stał się multimiliarderem
Piłka nożna
Futsalowy węzeł gordyjski. UEFA rozcina go Słowenią
Piłka nożna
Klubowe mistrzostwa świata. Rusza faza pucharowa, Leo Messi kontra PSG
Piłka nożna
Paul Pogba wraca po dyskwalifikacji za doping. Zagra w jednej drużynie z Polakiem