- 160 kibiców Hoffenheim, którzy pojechali za swoją drużyną do Berlina i oglądali jej niespodziewaną pucharową porażkę z czwartoligowym Berliner AK 0:4, w ramach rekompensaty otrzymało od klubu bilety kolejowe na następny mecz wyjazdowy i kilka skrzynek piwa.
- 33-letni były reprezentant Norwegii John Carew zażądał od swojego pierwszego klubu Valerenga miliona dolarów za rozegranie dziesięciu meczów. Zasugerowano mu wizytę u lekarza.
WRZESIEŃ
- Hiszpańska „Marca" podała listę najlepiej zarabiających piłkarzy świata. Prowadzi Kameruńczyk Samuel Eto'o, któremu Anżi Machaczkała płaci rocznie 20 mln euro. Drugi jest Zlatan Ibrahimović (PSG) – 15 mln. Wayne Rooney (Manchester Utd) pobiera 13,8 mln, Yaya Toure (Manchester City) – 13,5 mln, Sergio Aguero (Manchester City) – 12,5 mln, Didier Drogba (Szanghaj Szenhua) – 12,7 mln, Fernando Torres (Chelsea) – 10,8 mln. Najlepszy piłkarz świata Leo Messi (Barcelona) – 10,5 mln – zajmuje dziewiąte miejsce, a Cristiano Ronaldo (Real) – 10 mln euro, dziesiąte.
- 38-letni Alessandro Del Piero, mistrz świata z roku 2006, podpisał dwuletni kontrakt z australijskim klubem FC Sydney. Na lotnisku w tym mieście witało go około tysiąca kibiców i dziennikarzy. Będzie zarabiał 2 mln dolarów rocznie.
- W związku z bardzo dobrą sytuacją finansową Hiszpańska Federacja Piłkarska drugi rok z rzędu zrezygnowała z subwencji rządowych wynoszących ok. 3 mln dolarów. To 3 procent budżetu federacji.
- Dla upamiętnienia 68. rocznicy bitwy pod Arnhem piłkarze Vitesse z tego miasta wystąpili w meczu ligowym z Herculesem Almelo w koszulkach czerwono-niebieskich, zamiast swoich tradycyjnych żółto-czarnych. To nawiązanie do kolorów mundurów polskich żołnierzy z 1. Dywizji Powietrznodesantowej. Na koszulkach piłkarzy znalazł się także symbol tej formacji – skrzydlaty koń i napis „No Bridge Too Far" – Nie ma mostu za daleko, odnoszący się do filmu opowiadającego o operacji aliantów „Market Garden" z września 1944 roku, mającej na celu opanowanie mostów na Renie.
- Niespodziewana porażka ligowa Lokomotiwu Płowdiw z zajmującym ostatnie miejsce w tabeli Botewem Wraca skłoniło właściciela Lokomotiwu do zainstalowania w szatni wykrywacza kłamstw. Za jego pomocą sprawdzał swoich piłkarzy i trenerów.
- Zlatanowi Ibrahimoviciowi tak się spodobał hotel Bristol, że rozważa zakupienie go zamiast szukania w Paryżu innego lokum. Władze PSG płacą 3000 euro za dobę spędzoną w tym pięciogwiazdkowym hotelu przez piłkarza, jego żonę i dwójkę dzieci.
- Miroslav Klose zdobył bramkę dla Lazio już w 3. minucie meczu z Napoli, ale pomógł sobie ręką i przyznał się do tego sędziemu, który zagrania nie zauważył. Arbiter gola więc nie uznał, a Edinson Cavani strzelił trzy bramki i Napoli zwyciężyło 3:0. Rzymskie media przyznały Klosemu honorową nagrodę fair play.
PAŹDZIERNIK
- Zakończyła się niezwykła seria amerykańskiego bramkarza, 41-letniego Brada Friedela. W barwach Blackburn Rovers, Aston Villi i Tottenhamu rozegrał on 310 kolejnych meczów ligowych w ciągu ośmiu lat, nie schodząc ani na chwilę z boiska. Teraz w bramce Tottenhamu zastąpił go o 15 lat młodszy reprezentant Francji Hugo Lloris.
- W Burton upon Trent otwarto Narodowe Centrum Piłkarskie. Na 130 hektarach znajduje się 11 boisk, jedno pod dachem, hala lekkoatletyczna, hotele itp. Centrum powstawało 37 lat, kosztowało około stu milionów funtów. Będzie służyło wszystkim reprezentacjom Anglii.
- Najlepiej na świecie sprzedają się koszulki Realu Madryt i Manchesteru Utd. – po 1,4 mln sztuk rocznie. Barcelona sprzedaje 1,15 mln, Chelsea – 910 tys., Bayern – 880 tys., Liverpool – 810 tys., Arsenal – 800 tys., Juventus – 480 tys. Największe przychody z tytułu umów z producentami strojów ma Real (Adidas) – 38 mln euro rocznie, Barcelona (Nike) – 33 mln, a Manchester Utd. (Nike) – 31,5 mln euro.
- Szwecja zremisowała w Berlinie z Niemcami 4:4, mimo że przegrywała 0:4.
- Sąd w Rzymie nakazał czternastu sędziom, którym udowodniono działania korupcyjne (tzw. afera Calciopoli), zapłatę federacji piłkarskiej 4 mln euro odszkodowania.
LISTOPAD
• Federacja piłkarska Zimbabwe rozwiązała reprezentację narodową. W październiku za korupcję zdyskwalifikowano dożywotnio trzynastu zawodników podejrzanych o ustawianie wyników meczów międzypaństwowych.
- Trzej hiszpańscy piłkarze, grający w Premier League: Santi Cazorla (Arsenal), Juan Mata (Chelsea), Michu (Swansea) kupili udziały w trzecioligowym Realu Oviedo, aby ratować go przed bankructwem. Wszyscy trzej zaczynali kariery w tym klubie.
- Firma Audi, sponsor Realu Madryt, przekazała 24 piłkarzom nowe samochody. Najdroższy – R8 coupe 5,2 FSI, wartości 137 tys. euro dostał Cristiano Ronaldo. 100 km osiąga w 3,8 sekundy. Większość zawodników wybrała model Q7.
- Przed stadionem Old Trafford stanął pomnik Aleksa Fergusona. Są tam już pomniki Matta Busby'ego, Bobby'ego Charltona, Denisa Lawa i George'a Besta.
- Po antysemickich incydentach, do jakich doszło przy okazji meczu Lazio – Tottenham w Rzymie, Światowy Kongres Żydów zażądał od UEFA wykluczenia Lazio z rozgrywek europejskich. W reakcji na te wydarzenia, w meczu ligowym z Udinese piłkarze Lazio wystąpili w koszulkach z napisem „No al razzismo" – Nie dla rasizmu.
- Sekretarz generalny FIFA Jerome Valcke obiecał, że narodowy stadion Palestyny w Gazie, zniszczony w wyniku izraelskich nalotów, zostanie odbudowany z funduszy FIFA. Izrael twierdzi, że stadion stał się celem ataków, ponieważ znajdowały się tam wyrzutnie rakiet skierowanych na Jerozolimę i Tel Awiw.
- Gracz mistrza Suazi Mbabane Highlanders, pomocnik Mfanufikile Ndzimandze, poprosił kibiców, aby oddali mu buty piłkarskie, które zgubił, uciekając przed wzburzonym tłumem. Kibice zaatakowali piłkarzy po najwyższej od 22 lat porażce 1:5 z Malanti Chiefs.
GRUDZIEŃ
- Wyrokiem sądu pochodzący z Ukrainy Dimitrij Piterman musi zwrócić trzecioligowemu klubowi hiszpańskiemu Alaves 6,9 mln euro. W latach 2004–07, kiedy Piterman był właścicielem Alaves, używał klubowych pieniędzy do prywatnych inwestycji oraz pokrywania wydatków rodziny.
- W Holandii zmarł 41-letni sędzia piłkarski Richard Nieuwenhuizen, pobity przez 15-, 16-letnich zawodników klubu Nieuw Sloten z Amsterdamu.
- Ekwadorczyk Byron Moreno wrócił do ojczyzny, po odbyciu dwuletniej kary więzienia w USA, za przemyt narkotyków. Moreno to były sędzia, który faworyzował Koreę podczas meczu z Włochami na mundialu 2002. Włoskie media nazwały wtedy Ekwadorczyka „wrogiem publicznym numer 1". Na lotnisku w Gyayaquil przed tłumem dziennikarzy Morenę chroniła policja.
- FC Sao Paulo zdobyło Puchar Ameryki Płd. W rewanżu w Brazylii piłkarze Tigre Buenos Aires nie wyszli na drugą połowę. Twierdzili, że do ich szatni weszli policjanci po cywilnemu, zaczęli ich bić i grozić rewolwerami. Strona brazylijska wszystkiemu zaprzeczyła.
- Komitet Wykonawczy FIFA zalecił, aby na każdym stadionie piłkarskim znajdował się defibrylator. To efekt sytuacji z marca, kiedy podczas meczu Bolton – Tottenham ataku serca doznał 24-letni Fabrice Muamba. Jego serce nie biło przez 78 minut, mimo to wrócił do życia.
- Trener Barcelony 44-letni Tito Vilanova cierpi na raka ślinianki. Po roku nastąpił nawrót choroby i potrzebna była operacja. Vilanova powiedział: „Trenowanie piłkarzy Barcelony wobec tego co przeszedłem, jest jak zabawa z dzieckiem".